Hyundai Rotem Ўзбекистонда электропоездлар ишлаб чиқаришни йўлга қўяди
Жанубий Кореянинг Hyundai Rotem компанияси Ўзбекистонда Тошкент йўловчи вагонларини қуриш ва таъмирлаш заводи негизида ўз электропоездларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйишни режалаштирмоқда.
Ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш лойиҳаси Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев ва Global Rail Group раҳбари Квак Чол Хун томонидан муҳокама қилинди.
«Корея темир йўл оператори Korea Railroad Corporation томонидан эксплуатация қилинаётган электропоездлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш таклифи тақдимоти ўтказилди. Электропоездларнинг асосий техник тавсифлари бўйича маълумотлар келтирилган», —дейилади хабарда.
Учрашув якунида томонлар лойиҳанинг қўшимча имкониятларини кўриб чиқиш, таклифни таҳлил қилиш ва янги ишлаб чиқариш майдонларини ўрганишга келишиб олдилар.

Южнокорейская компания Hyundai Rotem планирует запустить в Узбекистане производство своих электропоездов на базе Ташкентского завода по строительству и ремонту пассажирских вагонов, сообщает пресс-служба Минтранса.
Проект локализации производства обсудили заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев и руководитель Global Rail Group Квак Чоль Хун.
«Проведена презентация предложения по локализации производства электропоездов, эксплуатируемых железнодорожным оператором Korea Railroad Corporation. Представлены данные по основным техническим характеристикам электропоездов», – отмечается в сообщении.
По итогам встречи стороны договорились рассмотреть дополнительные возможности проекта, провести анализ предложения и изучить новые производственные площади.