“Oʻzbekneftgaz” gaz qazib olishni qisqartirib, rivojlanishga 2 mlrd dollar jalb etadi
2024-yilda tabiiy gaz qazib olish hajmi 9,5 foizga kamayib, 26,5 milliard kub metrni tashkil etadi. Kompaniya geologiya-qidiruv va qazib olish uchun 2 milliard dollar jalb qiladi, shuningdek, transformatsiya jarayonini davom ettirib, xarajatlarni qisqartiradi. Xodimlarni oʻqitish, texnologiyalarni rivojlantirish va samaradorlikni oshirish uchun xalqaro hamkorlikka alohida eʼtibor qaratiladi.
“Oʻzbekneftgaz” 2024-yilda tabiiy gaz qazib olish hajmini 9,5 foizga - 29,3 milliard kub metrdan 26,5 milliard kub metrgacha qisqartirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda “Oʻzbekiston 24” telekanali xabar berdi.
Qazib olish va geologiya-qidiruv loyihalarini moliyalashtirish uchun kompaniya xalqaro moliya bozorlaridan 2 milliard dollar jalb etishni maqsad qilgan. Bu davom etayotgan transformatsiya, xarajatlarni 8 foizga kamaytirish va xalqaro kredit reytingini oshirish tufayli mumkin boʻladi.
Kompaniya boshqaruvi raisi Bahodir Siddiqov “Oʻzbekneftgaz” oldida jiddiy vazifalar, jumladan, jarayonlar samaradorligini oshirish masalasi turganini taʼkidladi. Uning aytishicha, 2025-yilga kelib kompaniya yangi ish formatiga oʻtadi, shuningdek, kadrlar tayyorlash, texnologiyalar va investitsiyalarni jalb qilish uchun oliy oʻquv yurtlari va xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikni kuchaytiradi.
Energetika vaziri Joʻrabek Mirzamahmudov qoʻshimcha qilishicha, mamlakat ichki ehtiyojlarini qondirish uchun qish mavsumiga 5,1 milliard kub metrdan ortiq gaz zaxirasi toʻplangan.

«Узбекнефтегаз» сократит добычу газа и привлечёт $2 млрд на развитие
В 2024 году добыча природного газа сократится на 9,5% — до 26,5 млрд кубометров. Компания привлечёт $2 млрд на геологоразведку и добычу, а также продолжит трансформацию и снижение затрат. Особое внимание будет уделено обучению персонала, развитию технологий и международному сотрудничеству для повышения эффективности.
Компания «Узбекнефтегаз» планирует сократить добычу природного газа на 9,5% в 2024 году — с 29,3 до 26,5 млрд кубометров. Об этом сообщили в репортаже телеканала «Узбекистон 24».
Для финансирования проектов по добыче и геологоразведке компания намерена привлечь $2 млрд на международных финансовых рынках. Это станет возможным благодаря продолжающейся трансформации, снижению затрат на 8% и повышению международного кредитного рейтинга.
Председатель правления компании Бахадыр Сиддиков отметил, что перед «Узбекнефтегазом» стоят серьёзные задачи, включая повышение эффективности процессов. По его словам, к 2025 году компания перейдёт на новый формат работы, а также усилит обучение персонала, сотрудничество с вузами и международными партнёрами для привлечения технологий и инвестиций.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов добавил, что к зимнему сезону собрано более 5,1 млрд кубометров газа для обеспечения внутренних потребностей страны.