AQSH elektromobillarni qoʻllab-quvvatlashdan voz kechishni rejalashtirmoqda
Donald Tramp jamoasi elektromobillarni qoʻllab-quvvatlashdan voz kechib, akkumulyatorlarni yetkazib berish siyosatini qayta koʻrib chiqishni rejalashtirmoqda. Taklif etilayotgan chora-tadbirlarga akkumulyatorlarga boj toʻlash va ichki ishlab chiqarishni kuchaytirish kiradi, bu esa AQSHda elektromobillar bozorini oʻzgartirishi mumkin.
Donald Trampning AQSH prezidenti lavozimiga qaytishiga tayyorgarlik koʻrayotgan oʻtish guruhi elektromobillar sohasidagi siyosatni sezilarli darajada oʻzgartirishni rejalashtirmoqda. Reuters nashri tanishib chiqqan hujjatga koʻra, elektromobillar va quvvatlash stansiyalarini ishlab chiqarishni moliyalashtirishni toʻxtatish, shuningdek, Xitoydan akkumulyatorlar va ularning butlovchi qismlarini import qilishni cheklash boʻyicha choralarni kuchaytirish taklif qilinmoqda.
Jamoa butun dunyo boʻylab ishlab chiqariladigan akkumulyator materiallari uchun bojlarni joriy etishni, AQSHda ichki ishlab chiqarishni rivojlantirishga eʼtibor qaratishni tavsiya qiladi. Bayden maʼmuriyati tomonidan zaryadlash stansiyalarini qurish uchun ajratilgan budjetni milliy mudofaa, shu jumladan muhim minerallarni qayta ishlash infratuzilmasini rivojlantirish foydasiga qayta taqsimlash taklif qilinmoqda.
Bundan tashqari, hujjat AQSHda elektromobillar bozoriga jiddiy taʼsir koʻrsatishi mumkin boʻlgan 7500 AQSH dollari miqdoridagi elektromobillar uchun soliq imtiyozlarini bekor qilishga chaqiradi. Bunday siyosat sohaning rivojlanishini qiyinlashtirishi va eng yirik ishlab chiqaruvchilar, jumladan, Tesla savdosiga zarba berishi mumkin. Biroq, saylovda Trampni qoʻllab-quvvatlagan Ilon Mask subsidiyaning bekor qilinishi Tesla raqobatchilariga kuchliroq zarba berishini aytdi.
Umuman olganda, taklif qilinayotgan chora-tadbirlar Bayden maʼmuriyatining elektromobillarga tezkor oʻtish va Xitoy taʼminot zanjirlaridan mustaqillikka asoslangan yoʻlidan keskin chekinish boʻladi.

Переходная команда Дональда Трампа, готовящаяся к возможному возвращению его на пост президента США, намерена существенно изменить политику в области электромобилей. Согласно документу, с которым ознакомилось издание Reuters, предлагается прекратить финансирование производства электромобилей и зарядных станций, а также усилить меры по ограничению импорта аккумуляторов и их компонентов из Китая.
Команда рекомендует ввести пошлины на материалы для аккумуляторов, производимые по всему миру, с акцентом на развитие внутреннего производства в США. Предлагается перераспределить бюджет, выделенный администрацией Байдена на строительство зарядных станций, в пользу национальной обороны, включая развитие инфраструктуры по переработке критически важных минералов.
Кроме того, документ содержит призыв отменить налоговые льготы на электромобили в размере $7500, что может серьезно повлиять на рынок электрокаров в США. Такая политика может затруднить развитие отрасли и нанести удар по продажам крупнейших производителей, включая Tesla. Однако Илон Маск, поддерживавший Трампа на выборах, заявил, что отмена субсидий ударит по конкурентам Tesla сильнее.
В целом, предлагаемые меры станут радикальным отходом от курса администрации Байдена, которая делала ставку на ускоренный переход к электромобилям и независимость от китайских цепочек поставок.