Yaponiyalik chempion bokschi Naoya Inoue oʻzbek sportchisini masxara qildi
Birinchi yarim yengil vazn toifasida mutlaq jahon chempioni yaponiyalik bokschi Naoya Inoue oʻzbekistonlik bokschining chaqirigʻiga javob berib, boʻlajak uchrashuvdan qochib qutula olmasligini taʼkidladi. Biroq Inoue ayni paytda uning asosiy vazifasi 24-yanvarga rejalashtirilgan Sem Gudman bilan jang boʻlishini taʼkidladi.
Birinchi yarim yengil vazn toifasida mutlaq jahon chempioni Naoya Inoue sobiq jahon chempioni va WBA versiyasi boʻyicha majburiy daʼvogar Murodjon Ahmadaliyev chaqirigʻiga izoh berdi. Yaponiyalik bokschi oʻzbekistonlik sportchi bilan jang qilishga tayyorligini tasdiqladi, biroq hozirda 24-yanvar kuni boʻlib oʻtadigan Sem Gudmanga qarshi jangda oʻz unvonlarini himoya qilishga eʼtibor qaratmoqda.
Ahmadaliyev bayonotiga javoban Inoue ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilib, boʻlajak jangdan qochib qutula olmasligini taʼkidladi.
U Ahmadaliyev oʻtgan yili Marlon Tapalesga magʻlub boʻlganini eslatib, “Tapalesga yutqazgan odam bilan uchrashuvdan qochishning maʼnosi yoʻq”, deb taʼkidladi.
Taʼkidlash joizki, Inouening oʻzi 2023-yil dekabr oyida birinchi yarim yengil vazn toifasida barcha unvonlarni birlashtirib, Tapalesni magʻlub etgan edi.
Inoue, shuningdek, Ahmadaliyevni oʻz karerasini davom ettirishga va oʻz navbatini kutishga chaqirdi: “Agar jang qilmoqchi boʻlsang, gʻalaba qozonishda davom et va kut. Hozir butun diqqat-eʼtiborim Gudman bilan uchrashuvga qaratilgan.”
Eslatib oʻtamiz, 2023-yilda Inoue va Ahmadaliyev oʻrtasida mutlaq jahon chempioni unvoni uchun jang rejalashtirilgan edi, ammo oʻzbekistonlik bokschi Tapalesning magʻlubiyati bu rejalarni barbod qildi. WBA va IBF unvonlarini yoʻqotganiga qaramay, Ahmadaliyev yaqinda vaqtinchalik WBA chempioni kamarini qoʻlga kiritdi va yana Inoue bilan ringda uchrashish istagini bildirdi.

Абсолютный чемпион мира в первом полулегком весе Наоя Иноуэ прокомментировал вызов от бывшего чемпиона мира и обязательного претендента по версии WBA Муроджона Ахмадалиева. Японский боксер подтвердил, что готов к бою с узбекским спортсменом, однако сейчас сосредоточен на защите своих титулов в поединке против Сэма Гудмана, который состоится 24 января.
В ответ на заявление Ахмадалиева Иноуэ опубликовал сообщение в социальных сетях, где подчеркнул, что не избегает возможного боя.
Он напомнил о поражении Ахмадалиева Марлону Тапалесу в прошлом году, отметив: «Нет смысла уклоняться от встречи с тем, кто проиграл Тапалесу».
Стоит отметить, что сам Иноуэ победил Тапалеса в декабре 2023 года, объединив все титулы в первом полулегком весе.
Иноуэ также призвал Ахмадалиева продолжать карьеру и дожидаться своей очереди: «Если хочешь боя, побеждай дальше и жди. Сейчас я полностью сосредоточен на встрече с Гудманом».
Напомним, что в 2023 году планировался бой между Иноуэ и Ахмадалиевым за звание абсолютного чемпиона мира, но поражение узбекского боксера Тапалесу сорвало эти планы. Несмотря на утрату титулов WBA и IBF, Ахмадалиев недавно завоевал пояс временного чемпиона WBA и вновь заявил о желании встретиться с Иноуэ на ринге.