Тошкентда ҳажвий видеолавҳани суратга олган икки блогер 15 суткага қамалди
Тошкентда брбало мусиқий жамоаси аъзоси бўлган икки блогер ва санъаткор ҳажвий видеоси учун 15 суткага қамалди. Видеоролик ахлоқий меъёр ва анъаналарга мос келмаслиги, ёшлар тарбиясига салбий таъсир кўрсатаётгани айтилмоқда. Бироқ, видеонинг бошида у ҳазил шаклида суратга олингани ва 18 ёшдан ошган шахслар учун мўлжалланганлиги ҳақида огоҳлантириш пайдо бўлади.
Жиноят ишлари бўйича Юнусобод суди икки блогер ва брбало мусиқа жамоаси аъзоси Камол Юсупов ва Аброр Ғуломовга нисбатан ҳукм чиқарди. Бу ҳақда «Взгляд.uz»га Тошкент шаҳар судлари матбуот хизмати хабар берди
Август ойи охирида мусиқачилар ва блогерлардан иборат пойтахтнинг брбало мусиқий гуруҳи «Aboka 2» янги видеосини чиқарди. Унда хорижий қўшиқлар ўзбек тилида ҳазил оҳанги билан ижро этилади. Видеода парик кийган Камол Юсупов интим хизматлар соҳасидаги аёлни намойиш этади. Сюжетга кўра, Аброр Ғуломов (Аboka) уни севиб қолади, кейин эса унинг дўстига турмушга чиқаётганини билиб олади.
Телеграм-каналлардан бирида 8 октябрь куни видеодан парчалар эълон қилинди, улар норозилик билдирилган матн билан бирга жойлаштирилди.
Видеонинг бошида ушбу видео ҳазил тариқасида олинганлиги ва 18 ёшдан ошган шахслар учун мўлжалланганлиги ҳақида эълон пайдо бўлади.
Суд қарорида таъкидланишича, Камол Юсупов ва Аброр Ғуломов «жамиятда ўрнатилган одоб-ахлоқ қоидалари, ахлоқий меъёрлар ва анъаналарни менсимасдан, ижтимоий тармоқларда беҳаё ва ҳақоратомуз сўзлардан фойдаланган ҳолда видеороликлар тарқатиш орқали жамоат тартибини қасддан бузиш орқали майда безорилик содир этиб, фуқароларнинг норозилигига сабаб бўлган».
Судья уларни Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 194 моддаси 1 қисми (майда безорилик) ва 183 моддаси (ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) билан ҳуқуқбузарлик содир этганликда айбдор деб топиб, 15 сутка қамоқ жазоси тайинлаган.

Юнусабадский суд по уголовным делам Ташкента вынес приговор в отношении двух блогеров и артистов из музыкального коллектива brbalo Камала Юсупова и Аброра Гулямова. Об этом «Взгляд.uz», сообщили в пресс-службе ташкентских городских судов
В конце августа столичная музыкальная группа brbalo, состоящая из музыкантов и блогеров, выпустила новое видео «Aboka 2». В нём зарубежные песни исполняются на узбекском языке с юмористической подачей. Камал Юсупов в парике в клипе представляет женщину из сферы интимных услуг. По сюжету Аброр Гулямов (Абока) влюбляется в неё, а потом узнаёт, что она выходит замуж за его друга.
В одном из Telegram-каналов 8 октября опубликовали отрывки из клипа, сопроводив его с текстом, в котором выражается недовольство.
В начале ролика всплывает диклеймер о том, что это видео снято в шуточной форме и что оно предназначено для лиц старше 18 лет.
В решении суда отмечается, что Камал Юсупов и Аброр Гулямов совершили мелкое хулиганство, «пренебрегая установленными в обществе правилами поведения, этическими нормами и традициями, умышленно нарушили общественный порядок, распространяя в социальных сетях видеоролики с использованием нецензурной и оскорбительной лексики, что вызвало недовольство граждан».
Судья признал их виновными в совершении правонарушения по части 1 статьи 194 (мелкое хулиганство) и статье 183 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел) Кодекса об административной ответственности и назначил им 15 суток ареста.