Исроил қўшинлари 7 октябрда террористик ҳужумларни уюштирганидан кўп ўтмай Ғазо секторида ғойиб бўлган ҲАМАС етакчиси Яҳё Синварни бир йилдан ортиқ вақт давомида қидирган.
Маълум қилинишича, бу вақт ичида 61 ёшли Синвар асосан бир гуруҳ шахсий соқчилар билан Ғазо сектори остидаги туннелларда ва Исроилда қўлга олинган гаровдагиларнинг тирик қалқони панасида яширинган.
Охир-оқибат, Синвар Ғазо жанубида Исроил патрули билан тасодифий учрашув натижасида вафот этган кўринади. Синварнинг қўриқчи отряди ўша пайтда жуда кичик эди. Яқин атрофда гаровга олинганлар топилмади.
Унинг ўлими тафсилотлари ҳали ҳам пайдо бўлмоқда. Биз бу ҳақда ҳозиргача маълум бўлган ҳамма нарсани тўплаганмиз.
Доимий патруль
Синвар ҳалок бўлган жойда Исроил қўмондонлиги
САХАЛ хабарига кўра, чоршанба куни 828 сонли «Бисламах» бригадаси бўлинмаси Рафаҳ Тал-ал-Султон ҳудудида патруллик қилган.
Ҳарбийлар паноҳ излаб яқин атрофдаги уйлар томонга қочаётган уч кишини кўриб, уларни жангарилар сифатида таниб, ўт очишди.
Улардан бири қаттиқ вайрон бўлган уйга югуриб кирди, у ерда бу одам ҳаётининг совуқ дақиқаларини суратга олган мини-дрон унга етиб олди.
САХАЛ пайшанба куни эълон қилган кадрларда бинонинг биринчи қаватидаги ахлат уюми орасида яширинишга уринаётган одамни кўриш мумкин. Ҳаракатларига қараганда, у қўлидан яраланган.
Одам учувчисиз самолётга таёқчага ўхшаш нарсани улоқтирди ва бу видеони тўхтатди.
Айнан шу жасад кейинчалик Яҳё Синвар сифатида аниқланган.
Айни пайтда у дрон билан ўлдирилганми ёки Исроил патруллари томонидан ўққа тутилгани аниқ эмас.
Фақат САХАЛнинг ихтиёрида Синварнинг миясига урилганини кўрсатувчи суратлар борлиги маълум.
Бармоқ экспертизага
Уруш доирасида бу оддий отишма эди ва барча жангарилар ўлдирилганлигига ишонч ҳосил қилгач, ҳарбийлар тўқнашув жойини тарк этишди ва эртаси куни қайтиб келишди.
Айнан ўша пайтда ҳалок бўлганларнинг жасадлари кўздан кечирилганда, улардан бири ҲАМАС етакчисига ҳайратланарли даражада ўхшашлиги аниқланди.
Ҳарбийлар мина-тузоқлар таҳдиди туфайли жасадга тегмадилар, аммо Исроилга экспертиза учун марҳумнинг бармоғининг бир қисмини жўнатдилар.
Кейинчалик, барча хавфсизлик меъёрларига риоя қилинганидан сўнг, жасад Исроилга олиб келинди.
Унинг шахсини тасдиқлаш учун бир неча соат керак бўлди, бу вақт давомида тиш, бармоқ излари ва ДНК таҳлиллари ўтказилди.
Исроил ҳарбийлари пайшанба куни кундузи биринчи марта ҲАМАС етакчиси ўлдирилган бўлиши мумкинлиги ҳақида эълон қилишди ва кечга яқин САХАЛ «Яҳё Синвар йўқ қилинди» деб эълон қилди.
Исроил бош вазири Бинямин Нетаняху Синварнинг ўлимига изоҳ берар экан, «ёвузликка зарба берилганини» айтди, аммо Ғазодаги уруш ҳали тугамаганини айтди.
«Синвар уни овлаш, чопиш натижасида вафот этди. У командир сифатида эмас, балки фақат ўзи ҳақида қайғурадиган одам сифатида вафот этди. Бу барча душманларимизга аниқ сигнал», — деди Исроил мудофаа вазири Ёав Галант.
Узук қисилди
Шундай қилиб, САХАЛ Ғазонинг вайрон бўлган ҳудудларида патруллик қилади
САХАЛ расмий вакили ДаниЭл Хагари ўз баёнотида Синвар яқинида Исроил патрули билан тўқнашув пайтида деярли қўриқчилар йўқлигига эътибор қаратди.
Исроил қўмондонлигининг фикрига кўра, бу гуруҳнинг сезилмасдан ҳаракатланишга урингани ёки Синвар қуршовида катта йўқотишлар бўлгани билан изоҳланиши мумкин.
Синвар тирик қалқон сифатида фойдаланган деб ҳисобланган гаровдагилар отишма жойида йўқ эди.
Синвар мақсадли операция пайтида ўлдирилган бўлмаса-да, САХАЛнинг таъкидлашича, бир неча ҳафта давомида разведка унинг бу ҳудудда мавжудлигини кўрсатган ва ҳарбийлар у ерда тасодифан ҳаракат қилмаган.
Исроил қўшинлари Синварни қидириш радиусини Рафаҳнинг жанубий районларигача қисқартириб, унинг жойлашган ери томон аста-секин силжишди.
Синвар бир йилдан ортиқ қочиб юрди. У, шубҳасиз, Исроилнинг босими ортиб бораётганини сезарди. Бир неча ой ичида Исроил ҲАМАСнинг Муҳаммад Дейф ва Исмоил Хания каби бошқа етакчиларини топишга ва йўқ қилишга муваффақ бўлди.
Бундан ташқари, Исроил жангарилар самарали яшириниб олиши мумкин бўлган инфратузилмани кетма-кет вайрон қилди.
САХАЛ баёнотида айтилишича, сектор жанубидаги сўнгги ҳафталардаги операциялар «Яхя Синварнинг тезкор ҳаракатини чеклаб қўйган».
Жума куни ҲАМАС баёнот чиқарди, унда ташкилот раҳбарларининг ўлими Фаластин халқининг қаршилик ҳаракатига барҳам бермаслигига ишонтирди.
Унда айтилишича, гуруҳ тарихи давомида унинг атоқли арбобининг ҳар бир ўлдирилишидан кейин у фақат кучайиб борган.
«Ҳа, севимли инсонларимизни, айниқса, бизникига ўхшаган буюк етакчиларни йўқотиш жуда оғир ва аламли, лекин биз аминмизки, охир-оқибат биз ғалаба қозонамиз — бу ўз озодлиги учун курашган барча учун якун бўлиши керак», — дейилади баёнотда.
Катта мақсад, лекин охиргиси эмас
Тел-Авив марказида Яҳё Синвар тасвири туширилган улкан қалқон исроилликларни Исроилнинг асосий душманига қарши бирлашишга чақиради
Синварни йўқ қилиш 7 октябрдаги терактдан кейин Исроилнинг асосий ҳарбий мақсадларидан бири эди. Аммо унинг ўлими Ғазодаги урушнинг тугашини англатмайди.
Бинямин Нетаняхунинг сўзларига кўра, операция камида ҲАМАС томонидан ҳали ҳам гаровда ушлаб турилганлар озод қилингунга қадар давом этади.
«Қадрли гаровдагиларнинг оилаларига айтаман: бу урушнинг муҳим лаҳзаси. Барча яқинларингиз, яқинларимиз уйда бўлмагунларича биз тўлиқ куч билан давом этамиз», — деди Нетаняху
Гаровга олинганларнинг қариндошлари, Синвар Нетаняхунинг ўлимидан сўнг, ниҳоят, асирларни қайтариш учун ўт очишни тўхтатишга ҳаракат қилади, деб умид қилишади

Израильские войска более года охотились за лидером ХАМАС Яхьей Синваром, который исчез в секторе Газа вскоре после того, как организовал теракты 7 октября.
Сообщалось, что все это время 61-летний Синвар в основном скрывался в туннелях под сектором Газа вместе с группой телохранителей и под прикрытием живого щита из заложников, захваченных в Израиле.
В конечном итоге, похоже, смерть настигла Синвара в результате случайной встречи с израильским патрулем на юге Газы. Отряд охраны Синвара в тот момент был небольшим. Заложников поблизости обнаружено не было.
Подробности его гибели все еще появляются. Мы собрали все, что об этом известно на данный момент.
Рутинный патруль
Израильское командование на месте гибели Синвара
По информации ЦАХАЛ, в среду подразделение 828-й бригады «Бисламах» патрулировало район Рафаха Таль-эль-Султан.
Военные увидели трех человек, бегущих в сторону ближайших домов в поисках укрытия, опознали их как боевиков и открыли огонь.
Один из них забежал в сильно разрушенный дом, где его настиг мини-дрон, снявший поледние минуты жизни этого человка.
На кадрах, обнародованных ЦАХАЛ в четверг, видно, как человек пытается прятаться среди куч мусора на первом этаже здания. Судя по его движениям, он был ранен в руку.
Человек бросил в дрон что-то похожее на палку, и на этом видео обрывается.
Именно это тело было впоследствии опознано как Яхья Синвар.
В данный момент неясно, был ли он убит дроном или в результате стрельбы со стороны израильского патруля.
Известно только, что в распоряжении ЦАХАЛ есть снимки, на которых видно, что Синвару попали в голову.
Палец на экспертизу
В рамках войны это была обычная перестрелка, и, удостоверившись, что все боевики мертвы, военные покинули место столкновения и вернулись туда лишь на следующий день.
Именно тогда при осмотре тел погибших было обнаружено, что один из них был поразительно похож на лидера ХАМАС.
Трогать тело военные не стали из-за угрозы мин-ловушек, но отправили в Израиль часть пальца погибшего на экспертизу.
Позднее, после соблюдения всех норм безопасности, в Израиль было доставлено тело.
На подтверждение его личности понадобилось несколько часов, в течение которых были проведены анализы зубов, отпечатков пальцев и ДНК.
Впервые о том, что лидер ХАМАС, возможно, убит, израильские военные объявили в четверг днем, а уже к вечеру ЦАХАЛ завил, что «Яхья Синвар ликвидирован».
Комментируя гибель Синвара, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сказал, что «злу нанесён удар», но предупредил, что война в Газе ещё не завершена.
«Синвар умер в результате охоты на него, на бегу. Он умер не как командир, а как человек, который заботился только о себе. Это четкий сигнал всем нашим врагам», — сказал министр обороны Израиля Йоав Галант.
Кольцо сжималось
Так ЦАХАЛ патрулирует разрушенные районы Газы
В своем заявлении официальный представитель ЦАХАЛ Даниэль Хагари обратил внимание, что в момент столкновения с израильским патрулем рядом с Синваром почти не было охраны.
Это, по мнению израильского командования, может объясняться либо тем, что либо группа пыталась передвигаться незамеченными, либо в окружении Синвара были большие потери.
Заложников, которых, как считалось, Синвар использовал в качестве живого щита, на месте перестрелки не было.
При том, что Синвар был убит не в ходе целенаправленной операции, ЦАХАЛ заявил, что в течение нескольких недель разведка указывала на его присутствие в этом районе, и военные действовали там не случайно.
Израильские силы сузили радиус поиска Синвара до южных районов Рафаха и медленно продвигались к его местоположению.
Синвар находился в бегах больше года. Он, несомненно, чувствовал, что давление Израиля растет. За несколько месяцев Израилю удалось найти и ликвидировать других лидероа ХАМАС, таких как Мохаммед Дейф и Исмаил Хания.
Кроме того, Израиль последовательно разрушал инфраструктуру, где боевики могли эффективно скрываться.
В заявлении ЦАХАЛ говорится, что операции последних недель на юге сектора «ограничили оперативное передвижение Яхьи Синвара».
В пятницу ХАМАС выпустил заявление, в котором заверил, что смерть лидеров организации не положит конец движению сопротивления палестинского народа.
В нем говорится, что на протяжении истории группировки после каждого убийства ее выдающегося деятеля она становилась лишь сильнее.
«Да, очень больно и обидно терять любимых людей, особенно таких выдающихся лидеров, как наш, но в чем мы уверены, так это в том, что в конечном итоге мы победим — таким должен быть итог для всех тех, кто боролся за свою свободу», — говорится в заявлении.
Крупная цель, но не последняя
Огромный щит с изображением Яхьи Синвара в центре Тель-Авива призывает израильтян сплотиться против главного врага Израиля
Ликвидация Синвара была одной из главных военных целей Израиля после теракта 7 октября. Но его смерть не означает конец войне в Газе.
По словам Биньямина Нетаньяху, операция продолжится как минимум до освобождения заложников, все еще удерживаемых ХАМАС.
«Я говорю дорогим семьям заложников: это важный момент в войне. Мы будем продолжать в полную силу, пока все ваши близкие, наши близкие не окажутся дома», -— заявил Нетаньяху
Родственники заложников надеются, что после смерти Синвара Нетаньяху, наконец, пойдет на прекращение огня ради возвращения пленников