Hokimlarga ayrim davlat organlari rahbarlarini tayinlash va ishdan bo‘shatishga ruxsat beriladi
2025-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekistonda tuman va shahar hokimliklariga yangi ma’muriy vakolatlar berilmoqda. Xususan, hokimlar 8 ta vazirlik va idoraning bo‘lim rahbarlarini lavozimga tayinlash va lavozimdan ozod qilish, ularni rag‘batlantirish va jazolash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Фото: Газета.uz
Prezident Shavkat Mirziyoyev iqtisodiy o‘sishning yuqori sur’atlari va aholi bandligini oshirishga ko‘maklashuvchi yangi tizimni yaratish, shuningdek, mahalliy davlat hokimiyati organlarining roli va mas’uliyatini kuchaytirishga qaratilgan farmonni imzoladi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Mahalliy hokimiyat organlariga quyidagi moliyaviy imkoniyatlar va vakolatlar beriladi:
• 2025 yil 1 yanvardan boshlab savdo solig‘i, yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliq, yuridik shaxslarning yer solig‘i, davlat mulkini ijaraga berishdan olinadigan daromadlar va jismoniy shaxslardan olinadigan foyda solig‘i tushumlarining kamida 50 foizi tuman (shahar) byudjetlariga to‘liq o‘tkaziladi.
• Mahalliy davlat hokimiyati organlariga tegishli aksiyalarni (ulushlarni) sotishdan tushgan tushumning 90 foizi Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti, viloyatlar byudjetlari, Toshkent shahar byudjeti va obekt joylashgan tuman (shahar) byudjeti o‘rtasida teng taqsimlanadi.
2025 yildan boshlab quyidagilarga ruxsat beriladi:
Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi hamda xalq deputatlari viloyat va Toshkent shahar kengashlari:
• Tumanlar (shaharlar) ning iqtisodiy rivojlanish darajasiga qarab, yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun daromad solig‘ining qat’iy belgilangan stavkalari miqdorini eng kam va eng yuqori stavkalar doirasida belgilash.
• Soliq solish uchun foydalaniladigan, xususan, Toshkent shahrida 1 kvadrat metr uchun ko‘chmas mulk ijarasi qiymatining eng kam summalariga ikki baravargacha oshiruvchi koyeffisiyent qo‘llaniladi.
Tuman (shahar) kengashlarining xalq deputatlari:
• Suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkalariga nisbatan 0,7 dan 1,5 gacha pasaytirish yoki oshirish koyeffisiyentini belgilash.
• Qurilish materiallari uchun yer qa’ridan foydalanganlik uchun soliqning qat’iy belgilangan stavkalariga nisbatan 1,3 koyeffisiyentgacha belgilandi.
Tuman (shahar) hokimlariga quyidagi sohalarda ma’muriy vakolatlar beriladi:
• Davlat boshqaruvi organlari va biznes o‘rtasida “doimiy aloqa” tizimini shakllantirish uchun tadbirkorlar jamoatchilik kengashlarini tashkil etish.
• 2025-yil 1-yanvardan boshlab vazirlik va idoralarning tuman (shahar) bo‘limlari rahbarlarini hududiy boshqarmalar bilan kelishgan holda lavozimga tayinlash va lavozimidan ozod qilish, shuningdek, tegishli mansabdor shaxslarni rag‘batlantirish yoki intizomiy javobgarlikka tortish choralarini ko‘rish.
• 2025-yil 1-yanvardan 2026-yil 1-yanvargacha bo‘lgan davrda huquqiy eksperiment sifatida tuman (shahar) ma’muriyatining faoliyati “aholi va tadbirkorlar manfaatlariga xizmat qilish” yangi yondashuvi asosida tashkil etiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ, направленный на создание новой системы, способствующей высоким темпам экономического роста и увеличению занятости населения, а также усилению роли и ответственности органов местного самоуправления. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Органам местной власти предоставляются следующие финансовые возможности и полномочия:
с 1 января 2025 года будет осуществлён полный перевод налога с продаж, налога на имущество юридических лиц, земельного налога юридических лиц, доходов от аренды государственного имущества и не менее 50% поступлений налога на прибыль физических лиц в районные (городские) бюджеты.
90% выручки от продажи акций (долей), принадлежащих органам местного самоуправления, будет распределено поровну между республиканским бюджетом Каракалпакстана, областными бюджетами, бюджетом Ташкента и бюджетом района (города), где расположен объект.
С 2025 года будет разрешено:
Жокаргы Кенесу Каракалпакстана и народным депутатам областного и Ташкентского городского советов:
Определять размер фиксированных ставок подоходного налога для индивидуальных предпринимателей в зависимости от уровня экономического развития районов (городов), в рамках минимальных и максимальных ставок.
Применять повышающий коэффициент до двух раз к минимальным суммам стоимости аренды недвижимости за 1 кв. м, используемой для налогообложения, в частности, в Ташкенте.
Народным депутатам районных (городских) советов:
Устанавливать коэффициент понижения или повышения от 0,7 до 1,5 к ставкам налога за пользование водными ресурсами.
Определять коэффициент до 1,3 к фиксированным ставкам налога за пользование недрами для строительных материалов.
Хокимы районов (городов) будут наделены административными полномочиями в следующих областях:
Создание общественных советов предпринимателей для формирования системы «постоянной связи» между органами государственного управления и бизнесом.
С 1 января 2025 года назначение и освобождение от должности руководителей районных (городских) отделов министерств и ведомств по согласованию с региональными управлениями, а также принятие мер поощрения или привлечения к дисциплинарной ответственности соответствующих должностных лиц.
В период с 1 января 2025 года по 1 января 2026 года в качестве правового эксперимента организовать деятельность администрации района (города) на основе нового подхода «обслуживания интересов жителей и предпринимателей».