Дуров Telegramʼни видеоплатформага айлантирмоқчи
Telegram асосчиси Павел Дуровнинг таъкидлашича, мессенджер видео платформага айланиш учун «биринчи қадамни қўйган». Унинг сўзларига кўра, видеони мессенджерда кўриш энди анча қулай.
Telegram асосчиси Павел Дуровнинг таъкидлашича, мессенджер видео платформага айланиш учун биринчи қадамни қўйган.
Павел Дуровнинг эслатишича, шу пайтгача Telegramʼдаги турли чатлар ва каналлардаги роликлар улар юкланган форматда намойиш этилган. Шу сабабли фойдаланувчилар гигабайт маълумотларни юклаб олишлари ва видеонинг тўлиқ юкланишини кутишлари керак эди. Мессенджер асосчиси эътибор қаратганидек, ҳатто қисқа ёзувларни кўрганда ҳам муаммолар пайдо бўлди.
«Бугунги янгиланиш билан Telegram серверлари оммабоп видеоларни бир нечта сифат вариантларига қисқартиради ва уларни оқимли узатиш учун оптималлаштиради», — деди Павел Дуров. Унинг сўзларига кўра, энди янгилик туфайли мессенжер интернет тезлигига қараб автоматик равишда у ёки бу ролик учун энг мос келадиган сифатни танлайди.
8 октябрь куни Павел Дуров Telegramʼда янги функциялар пайдо бўлишини эълон қилди. Гап, шу жумладан, нашрларни таҳрирлаш вақтини кўриш ва зарур бўлса, дастлабки хабар жўнатилгандан сўнг медиафайлларни юбориш имконияти ҳақида бормоқда.
Октябрь ойи ўрталарида жаноб Дуров телефон рақамларини текшириш имконини берувчи Gateway хизматининг ишга туширилишини эълон қилганди.

Дуров хочет превратить Telegram в видеоплатформу
Основатель Telegram Павел Дуров заявил, что мессенджер «сделал первый шаг» к становлению в качестве видеоплатформы. По его словам, просматривать видео в мессенджере уже намного удобнее.
Основатель Telegram Павел Дуров заявил, что мессенджер сделал первый шаг к тому, чтобы стать видеоплатформой.
Павел Дуров напомнил, что до сих пор ролики в различных чатах и каналах в Telegram отображались в том же формате, в котором они были загружены. Из-за этого пользователям приходилось скачивать гигабайты информации и ждать, пока видео полностью прогрузится. Проблемы возникали даже при просмотре коротких записей, обратил внимание основатель мессенджера.
«С сегодняшним обновлением серверы Telegram будут сжимать популярные видео в несколько вариантов качества и оптимизировать их для потоковой передачи»,— отметил Павел Дуров. По его словам, теперь благодаря нововведению мессенджер в зависимости от скорости интернета автоматически подбирает наиболее подходящее для того или иного ролика качество.
8 октября Павел Дуров анонсировал появление в Telegram новых функций. Речь, в том числе, идет о возможности смотреть время редактирования публикаций и при необходимости досылать медиафайлы после отправки первоначального сообщения.
В середине октября господин Дуров объявил о запуске сервиса Gateway, который позволит верифицировать телефонные номера.