Абхазияда мухолифатчилар қўлга олингандан сўнг митинглар бўлиб ўтди, намойишчилар парламент дарвозасини бузди
Абхазияда стихияли митинглар бўлиб ўтмоқда, намойишчилар юк машинасида парламент дарвозасини бузиб киришди. Йиғилганлар парламент Россия билан келишувни кўриб чиқишдан бош тортмагунча тарқалиб кетмаслигини айтмоқда.
15 ноябрь куни қисман тан олинган республика депутатлари Россия билан инвестиция битимини кўриб чиқиши керак эди, бироқ масалани камида кейинги ҳафтага қолдирди.
Йиғилганлар парламент келишувни принципиал кўриб чиқишни рад этмагунча, барибир ажралмасликларини айтмоқда, деб хабар беради ТАСС.
Парламент биноси яқинида ички ишлар ходимлари билан тўқнашувлар содир бўлди. Кейинроқ юк машинаси парламент биноси дарвозасини бузиб киргани акс этган кадрлар пайдо бўлди. ТАССнинг ёзишича, ички ишлар органлари аллақачон «мухолифатнинг парламент биносига бостириб киришини тўхтатган.»
Сухуми шаҳридаги норозилик намойиши пайтида икки киши жароҳатланди, деб ёзади РИА Новости шаҳар тез тиббий ёрдам бош шифокорига таяниб.
Сухумида норозилик намойишлари 11 ноябрь куни бошланди. Маҳаллий телеграм каналларига кўра, қўлга олинган мухолифатчилар Россия билан инвестиция битимини ратификация қилишга қарши чиққан. Уларнинг исмлари тилга олинади: Умар Смир, Гарри Кокая, Алмасхан Арзинба, Рамаз Жопуа ва Аслан Гварамия.
«Улар Гудаут туманида яқинда имзоланган Россия-Абхазия инвестиция фаолияти тўғрисидаги битимга бағишланган жамоатчилик йиғилишидан қайтаётганларида қўлга олинган,» - деди «Абхазия халқ бирлиги форуми» мухолифат партияси раиси Аслан Барситс.
У буни сиёсий сабаблар билан таъқиб қилиш деб ҳисоблайди. Бироқ расмийлар мухолифатчилар «ноқонуний хатти-ҳаракатлари» учун ҳибсга олинганини айтмоқда. Ҳокимиятпараст АМРА-лифе телеграм-каналига кўра, ҳибсга олинганлар Абхазия парламенти биноси яқинида бўлиб ўтган воқеага алоқадор бўлиб, унда депутат Алмас Акаба калтакланган. Бундан ташқари, мухолифатчилар гўёки «Гудаут жамоатчилигини ҳокимиятни зўравонлик билан алмаштиришга чақирди.»
Мухолифатнинг таъкидлашича, ҳибсга олиш ноқонуний ва асоссиз равишда шафқатсиз бўлган. Ижтимоий тармоқларда воқеа жойидан олинган лавҳалар эълон қилинмоқда. Ҳибсга олишда 10 дан ортиқ ички ишлар ходимлари иштирок этди. «Республика» телеграм-каналининг ёзишича, ҳибсга олинганларнинг қариндошлари ёнига киритилмаган, уларнинг аҳволи ҳақида ҳам маълумот йўқ.
Гап Россия ва Абхазия ўртасидаги келишув ҳақида кетмоқда, унга кўра Россия компаниялари ўз инвестиция лойиҳаларини республика ҳудудида амалга оширишлари мумкин. Томонлар уни октябрь ойи охирида имзолаган. Ҳужжат кучга кириши учун Абхазия парламентида ратификация қилиниши керак.
15 ноябрь куни, ушбу масала кўриб чиқиладиган куни, мухолифат бекор қилишни талаб қилиб, республикада норозилик намойишларини ўтказмоқчи эди.
Абхазия (совет даврида Грузия таркибида автоном республика) 1993 йилда Грузия билан урушдан кейин мустақиллигини эълон қилди. Ўшанда Абхазиянинг мустақиллигини Грузия ҳам, дунёнинг бошқа давлатлари ҳам тан олмади.
2008 йилда беш кунлик Россия-Грузия урушидан сўнг Россия ва яна тўртта давлат: Венесуэла, Науру, Никарагуа ва Сурия минтақанинг мустақиллигини тан олди.
Грузия сепаратист Абхазия ва Жанубий Осетияни Россия томонидан босиб олинган ҳудудлар деб ҳисоблайди ва Россия Федерациясини мамлакат ҳудудий яхлитлигини бузишда айблайди, мустақилликни тан олишнинг ўзи эса Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Грузиянинг бир қисми деб тан олган минтақа - Абхазиянинг аннекциясининг бир қисмидир.

15 ноября депутаты частично признанной республики должны были рассмотреть инвестиционное соглашение с Россией, однако отложили вопрос как минимум до следующей недели.
Собравшиеся говорят, что все равно не разойдутся, пока парламент не откажется рассматривать соглашение в принципе, сообщает ТАСС.
У здания парламента произошли столкновения с силовиками. Позже появились кадры, на которых грузовик проламывает ворота здания парламента. ТАСС пишет, что силовики уже «остановили прорыв оппозиции» в здание парламента.
Во время акции протеста в Сухуми пострадали два человека, пишет РИА Новости со ссылкой на главного врача скорой помощи города.
Протесты в Сухуми начались 11 ноября. По данным местных телеграм-каналов, задержанные оппозиционеры выступили против ратификации инвестиционного соглашения с Россией. Называются их имена: Омар Смыр, Гарри Кокая, Алмасхан Ардзинба, Рамаз Джопуа и Аслан Гварамия.
«Они возвращались с собрания общественности в Гудаутском районе, посвященном недавно подписанному российско-абхазскому соглашению об инвестиционной деятельности, их задержали», – рассказал председатель оппозиционной партии "Форум народного единства Абхазии" Аслан Барциц.
Он считает это преследованием по политическим мотивам. Однако власти заявляют, что оппозиционеров задержали за "противоправные действия". По данным провластного телеграм-канала АМРА-life, задержанные причастны к инциденту у здания абхазского парламента, в ходе которого был избит депутат Алмас Акаба. Кроме того, оппозиционеры якобы «призывали общественность в Гудауте к насильственной смене власти».
Оппозиция утверждает, что задержание было незаконным и неоправданно жестким. В соцсетях публикуют кадры с места происшествия. В задержании приняли участие более 10 силовиков. Как пишет телеграм-канал "Республика", к задержанным не допускают родственников, информации об их состоянии также нет.
Речь идет о соглашении между Россией и Абхазией, по которому российские компании могут реализовывать свои инвестиционные проекты на территории республики. Стороны подписали его в конце октября. Для вступления в силу документ должен быть ратифицирован в абхазском парламенте.
15 ноября, в день рассмотрения этого вопроса, оппозиция намеревалась провести акции протеста в республике с требованием отменить.
Абхазия (в советское время – автономная республика в составе Грузии) провозгласила независимость после войны с Грузией в 1993 году. Тогда независимость Абхазии не признала ни Грузия, ни другие государства мира.
В 2008 году после пятидневной российско-грузинской войны независимость региона признала Россия и еще четыре государства: Венесуэла, Науру, Никарагуа и Сирия.
Грузия считает сепаратистские Абхазию и Южную Осетию территориями, оккупированными Россией, и обвиняет РФ в нарушении территориальной целостности страны, а сам факт признания независимости – частью аннексии Абхазии – региона, который ООН признает частью Грузии.