Россия Украинага оммавий ракета ҳужумини амалга оширди
Украина кенг кўламли уруш бошланганидан бери энг катта ҳужумлардан бирига дучор бўлди. Россия қўшинлари қанотли, баллистик, авиация ракеталари ва зарба берувчи дронлардан фойдаланиб, аҳоли яшайдиган ҳудудларга ҳам, муҳим инфратузилма объектларига ҳам ҳужум қилди.
2024 йил 17 ноябрда Украина кенг кўламли уруш бошланганидан бери энг катта ҳужумлардан бирига дучор бўлди.
Россия қўшинлари қанотли, баллистик, авиация ракеталари ва зарба берувчи дронлардан фойдаланиб, аҳоли яшайдиган ҳудудларга ҳам, муҳим инфратузилма объектларига ҳам ҳужум қилди. Ҳужумлар натижасида бир қанча ҳудудларда, жумладан, Днепр ва Запорожеда вайронагарчиликлар, кўплаб жароҳатланишлар ва электр таъминотидаги узилишлар қайд этилди.
Ҳужум эрта тонгда Россиянинг Ту-22М3 ва Ту-95 стратегик бомбардимончи самолётлари ҳавога кўтарилиши билан бошланди. Уларга «Кинжал» аэробаллистик ракеталарини отган МиГ-31К қирувчи самолётлари, шунингдек, «Калибр» ракетали денгиз кемалари қўшилди. Душман Киев, Николаев, Запороже, Одесса, Лвов ва бошқа шаҳарларга зарба берди.
• Запороже: кўплаб портлашлар қайд этилди. Вилоят маъмурияти қанотли ва баллистик ракеталар билан зарба бериш хавфи ҳақида хабар берди.
• Одесса: зарбалар электр таъминотида узилишларга олиб келди. Мер Геннадий Труханов электр транспорти бутунлай тўхтатилганини маълум қилди.
Лвов вилояти: ОВА раҳбари Максим Козитснинг сўзларига кўра, вилоятнинг Шептитский туманида ракета парчалари тушиши гаражлар ва автомобилнинг ёнишига сабаб бўлди.
Волынь: ракета энергетика инфратузилмаси объектига тегди. ОВА раҳбари Иван Руднитскийнинг айтишича, қурбонлар бўлмади.
Днепр: кўп қаватли уйлар, ўқув муассасаси ва автомобиль шикастланди. ОВА раҳбари Сергей Лисакнинг маълум қилишича, Днепрда портлашлар натижасида 42 ёшли эркак жароҳат олди.
Винницада энергетика инфратузилмаси ҳам зарба остида қолди - россияликлар муҳим объектларга урди. Шаҳар раҳбари Александр Третякнинг айтишича, Ровно ҳам ракета зарбига учради.
Мониторинг каналларига кўра, россияликлар Нежин, Краматорск, Кривой Рог, Виннитса, Черноморск ва Хмелнитский вилоятига ҳам зарбалар берди.
Украинадаги энергетика инқирози ва фавқулодда ўчиришлар
17 ноябрдаги ҳужумлар натижасида электр энергияси ишлаб чиқариш ва узатиш объектларига зарар етказилди. Украина энергетика вазири Герман Галушченконинг айтишича, бутун мамлакат бўйлаб объектларга зарар етказилди. Аварияларнинг олдини олиш учун Киев, Донетск ва Днепропетровск вилоятларида электр таъминоти фавқулодда ўчирилди.
Рақамли трансформация вазирлигининг онлайн харитасига кўра, ҳаво тревогаси бир неча соатдан бери давом этмоқда.
Бир қатор портлашлар Харков, Киев, Николаев, Днепропетровск, Павлоград, шунингдек, Киев назорати остидаги Запороже ва Черкас вилоятида қайд этилди. Кейинчалик портлашлар ҳақидаги хабарлар Полтава, Хмелнитский, Виннитса, Лвов ва Ивано-Франкивск вилоятларидан, шунингдек, Карпат ортидаги Ровно ва Мукачево шаҳарларидан келди.
Одессада вазият ракета зарбаси туфайли янада ёмонлашди, Николаевдаги Россия тарафдори қаршилик ҳаракати маълумотларига кўра, бу иккиламчи портлашга олиб келди. Шаҳарнинг катта қисми электр ва сувсиз қолди.
Ҳужумлар натижасида Волин вилоятида ва Запороже вилоятининг Киев назорати остидаги туманларида муҳим инфратузилма объектлари зарар кўрди. Бир қатор ҳудудларда сув ва электр таъминоти қисман ёки тўлиқ тўхтатилди.

17 ноября 2024 года Украина оказалась под одной из самых масштабных атак с начала полномасштабного конфликта.
Российские войска применили крылатые, баллистические, авиационные ракеты и ударные дроны, атакуя как жилые районы, так и объекты критической инфраструктуры. В результате атак зафиксированы разрушения, многочисленные ранения и отключения электроэнергии в нескольких областях, в том числе на Днепре и в Запорожье.
Атака началась ранним утром, когда российские стратегические бомбардировщики Ту-22М3 и Ту-95поднялись в воздух. К ним присоединились истребители МиГ-31К, которые выпустили аэробаллистические ракеты «Кинжал», а также морские суда с ракетами «Калибр». Россия нанесла удары по Киеву, Николаеву, Запорожью, Одессе, Львову и другим городам.
Запорожье: зафиксированы множественные взрывы. Областная администрация сообщила об угрозе ударов крылатыми и баллистическими ракетами.
Одесса: удары привели к перебоям с электроснабжением. Мэр Геннадий Труханов сообщил о полной остановке электротранспорта.
Львовщина: По данным главы ОВА Максима Козица, в Шептицком районе области падение обломков ракеты вызвало возгорание гаражей и автомобиля.
Волынь: ракета попала в объект энергетической инфраструктуры. Обошлось без жертв, как сообщил глава ОВА Иван Рудницкий.
Днепр: повреждены многоэтажные дома, учебное заведение и автомобиль. По данным главы ОВА Сергея Лысака, на Днепру пострадал 42-летний мужчина, получив ранения от обломков в результате взрывов.
Энергетическая инфраструктура также оказалась под ударом в Виннице — россияне попали в критические объекты. Ровно потерпело ракетный удар, как передал глава города Александр Третяк.
По данным мониторинговых каналов, россияне нанесли удары еще по Нежину, Краматорску, Кривому Рогу, Виннице, Черноморску, а также Хмельнитчине.
Энергетический кризис в Украине и экстренные отключения
В результате атак 17 ноября повреждены объекты генерации и передачи электроэнергии. Министр энергетики Украины Герман Галущенко сообщил, что повреждения нанесены объектам по всей территории страны. Для предотвращения аварий введены экстренные отключения света в Киевской, Донецкой и Днепропетровской областях.
По данным онлайн-карты Министерства цифровой трансформации, воздушная тревога продолжается уже несколько часов подряд.
Серия взрывов зафиксирована в Харькове, Киеве, Николаеве, Днепропетровске, Павлограде, а также в подконтрольном Киеву Запорожье и Черкасской области. Позже сообщения о взрывах поступили из Полтавской, Хмельницкой, Винницкой, Львовской и Ивано-Франковской областей, а также из города Ровно и Мукачево на Закарпатье.
В Одессе ситуация усугубилась из-за ракетного удара, который, по данным николаевского пророссийского сопротивления, привел к вторичной детонации. Значительная часть города осталась без света и воды.
В результате атак объекты критической инфраструктуры оказались повреждены в Волынской области и в подконтрольных Киеву районах Запорожской области. В ряде регионов произошло частичное или полное прекращение подачи воды и электроэнергии.