Janubiy Koreya prezidenti qoʻzgʻolon ishida gumonlanuvchiga aylandi
“Agar bu ishdagi faktlarni qisqacha tushuntiradigan boʻlsak, davlat amaldori oʻz vakolatini suiisteʼmol qilib, mamlakat konstitutsiyasini buzish maqsadida qoʻzgʻolon koʻtargan”, — deya uning soʻzlarini keltirmoqda Yonhap agentligi.
Bundan tashqari, qoʻzgʻolonda ayblangan sobiq milliy mudofaa vaziri Kim Yon Xyon 8-dekabr kuni qamoqqa olindi.
Janubiy Koreya prezidenti Yun Sok Yol 3-dekabr kuni kechqurun harbiy holat eʼlon qildi. Taʼkidlanishicha, bu qaror “Shimoliy Koreyaga xayrixoh boʻlgan davlatga qarshi kuchlarni yoʻq qilish” maqsadida qabul qilingan. Taxminlarga koʻra, bu parlamentda koʻpchilikni tashkil etuvchi demokratik partiyaning respublika bosh prokurori va davlat auditorini lavozimidan chetlashtirish haqidagi rejalari bilan bogʻliq boʻlishi mumkin.
Harbiy holat eʼlon qilingach, parlament binosiga harbiy xizmatchilar keldi, biroq deputatlar majlis oʻtkazib, prezidentning bu qarorini bekor qilishga erishdi. Umumiy yigʻilishda qatnashgan 190 nafar parlament aʼzosi harbiy holatni bekor qilishni yoqlab ovoz berdi. Mamlakat rahbari va hukumat ovoz berish natijalarini qoʻllab-quvvatladi. Harbiy holat bekor qilingandan soʻng, mudofaa vaziri isteʼfoga chiqdi.
5-dekabr kuni Janubiy Koreya politsiyasi prezidentga nisbatan isyonchilikda gumonlanib, tergov olib borayotgani maʼlum boʻldi. Janubiy Koreya Jinoyat kodeksining 87-moddasi (xiyonat bilan bogʻliq jinoyatlar) toʻntarish yoki milliy konstitutsiyani buzish maqsadida tartibsizliklarda qatnashgan shaxslarga jazo belgilashni nazarda tutadi. Isyon koʻtarishda aybdor deb topilganlar oʻlim jazosiga yoki umrbod qamoqqa mahkum etiladi. Amaldagi prezident sudga tortilmaslik imtiyoziga ega, ammo isyon va valyuta firibgarligi bilan bogʻliq jinoyatlar bundan mustasno.
7-dekabr kuni mamlakat parlamenti prezidentga impichment eʼlon qilish uchun yetarli ovoz toʻplay olmadi.

Президент Южной Кореи Юн Сок Ёль стал подозреваемым по делу о мятеже, сообщил на брифинге руководитель штаба специального расследования чрезвычайного военного положения прокуратуры Пак Се Хён, отвечая на соответствующий вопрос.
«Если факты этого дела объяснить кратко, так это то, что государственный чиновник злоупотребил своей властью и устроил бунт с целью нарушения конституции страны», – приводит его слова агентство Yonhap.
Кроме того, обвиненный в мятеже бывший министр национальной обороны Ким Ён Хён был арестован 8 декабря.
Президент Южной Кореи Юн Сок Ёль объявил военное положение вечером 3 декабря. Утверждается, что это решение было принято с целью «искоренить просеверокорейские антигосударственные силы». Предположительно, это может быть связано с планами демократической партии, имеющей большинство в парламенте, заявить об отстранении главного прокурора и государственного аудитора республики.
После объявления военного положения к зданию парламента стянулись военнослужащие, но депутаты смогли провести заседание и отменить это решение президента. За отмену военного положения высказались 190 парламентариев, присутствовавших на пленарном заседании. Глава страны и правительство поддержали результаты голосования. После отмены военного положения министр обороны ушел в отставку.
5 декабря стало известно, что полиция Южной Кореи ведет расследование в отношении президента по подозрению в мятеже. Ст. 87 Уголовного кодекса Южной Кореи (преступления, связанные с изменой) предусматривает наказание для лиц, участвовавших в беспорядках с целью переворота или нарушения национальной конституции. Виновные в мятеже подлежат смертной казни или пожизненному заключению. Действующий президент имеет привилегию не подвергаться судебному преследованию, но преступления, связанные с мятежом и валютными махинациями, являются исключением.