OAV: Slovakiya bosh vaziri Zelenskiy unga NATOga kirishda qo‘llab-quvvatlash uchun pul taklif qilganini aytdi
Slovakiya bosh vaziri Robert Fitsoning aytishicha, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy unga Bratislava Kiyevning NATOga kirishini qo‘llab-quvvatlasa, hibsga olingan Rossiya aktivlaridan 500 million yevro taklif qilgan.
Foto: Geert Vanden Wijngayert / AP
Slovakiya bosh vaziri Robert Fitsoning aytishicha, Vladimir Zelenskiy unga NATOga qabul qilishda Ukraina foydasiga ovoz berish uchun pul taklif qilgan. Bu haqda Politico xabar bermoqda.
19-dekabr kuni Bryusselda bo‘lib o‘tgan Yevropa Ittifoqi sammitida Fitso Ukraina orqali Rossiya gazining tranziti to‘g‘risidagi kelishuv to‘xtatilgani sababli Slovakiya 525 million yevroni yo‘qotishi mumkinligini aytdi.
“Biz ko‘proq yo‘qotyapmiz. Pul haqida gapirish biroz uyat, chunki biz odamlarni yo‘qotmoqdamiz”, — deb javob berdi unga Vladimir Zelenskiy.
Nashr Robert Fitsodan iqtibos keltirmoqda, u shundan so‘ng Ukraina prezidenti Slovakiya Ukrainaning NATOga kirishini qo‘llab-quvvatlasa, unga hibsga olingan Rossiya aktivlaridan 500 million yevro taklif qilganini aytdi.
“Albatta, men “hech qachon” deganman”, — deya Fitso Politico so‘zlarini keltiradi.
Jurnalistlar Ukraina prezidenti ma’muriyatidan izoh so‘rashdi, biroq e’lon qilingan paytda javob bo‘lmadi.
Eslatib o‘tamiz, 15 may kuni Slovakiyaning Gandlova shahrida mamlakat bosh vaziri Robert Fitsoga suiqasd uyushtirildi. Hujumchi bir necha marta o‘q uzgan va siyosatchining qorin bo‘shlig‘ini yaralagan. Fitsoni vertolyotda kasalxonaga olib kelishdi.

Премьер-министр Словакии Роберт Фицо заявил, что Владимир Зеленский предложил ему деньги за голосование в пользу Украины при приеме в НАТО. Об этом пишет Politico.
На саммите ЕС в Брюсселе 19 декабря Фицо заявил, что из-за остановки соглашения о транзите российского газа через Украину Словакия может потерять 525 миллионов евро.
«Мы теряем больше. Немного стыдно говорить о деньгах, потому что мы теряем людей», — ответил ему Владимир Зеленский.
Издание цитирует Роберта Фицо, который после этого сказал, что украинский президент якобы предложил ему 500 миллионов евро из арестованных российских активов, если Словакия поддержит вступление Украины в НАТО.
«Конечно, я сказал "никогда"», — приводит слова Фицо Politico.
Журналисты запросили комментарий у администрации украинского президента, но ответа на момент публикации не было.
Напомним, что 15 мая в городе Гандлова в Словакии на премьер-министра страны Роберта Фицо было совершено покушение. Нападавший произвел несколько выстрелов и ранил политика в брюшную полость. Фицо доставили в больницу на вертолете.