Samarqandda metro quriladi
Samarqandda zamonaviy “Shirin” ishbilarmonlik markazini tashkil etish loyihasi doirasida 6 kilometr yerusti metrosi quriladi. Bundan tashqari, hududda yangi infratuzilma: turar-joy va biznes majmualari, yoʻllar, koʻpriklar va irrigatsiya tarmoqlari paydo boʻladi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari Samarqand shahri, shuningdek, Samarqand va Oqdaryo tumanlari chegaralarini oʻzgartirish toʻgʻrisidagi qaror loyihasini maʼqulladi, deb xabar qildi parlament quyi palatasi.
Majlisda taʼkidlanganidek, prezidentning 2023-2030-yillarga moʻljallangan qarori doirasida “Shirin” zamonaviy ishbilarmonlik markazi va turar joy majmuasini qurish direksiyasini tashkil etish rejalashtirilgan. Vazirlar Mahkamasining taklifiga binoan Samarqand tumanidan 170 gektar, Oqdaryo tumanidan 243 gektar yer maydoni Samarqand shahriga berilishi belgilandi.
Chegaralar oʻzgarishi bilan 254 ta koʻp qavatli uy, 19 ta biznes-markaz, 50 ta ijtimoiy obyekt, 89 ta savdo-koʻngilochar majmua va tarixiy shaharchani oʻz ichiga olgan zamonaviy “Shirin” ishbilarmonlik markazi qurilishi boshlanadi.
Shuningdek, viloyatda 112 km ichki yoʻllar, velosiped va piyodalar yoʻlaklari, 6 km yerusti metrosi, ikkita yirik koʻprik, 7,2 km kommunikatsiya tonnellari, 180 km irrigatsiya quvurlari va 14 km kanallar hamda irrigatsiya inshootlari quriladi.
Hukumat hudud chegaralarini oʻzgartirish va qaror loyihasida nazarda tutilgan vazifalarni amalga oshirish boʻyicha chora-tadbirlarni tashkil etish boʻyicha topshiriq berdi.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса одобрили проект постановления об изменении границ города Самарканда, а также Самаркандского и Акдарьинского районов, об этом сообщила нижняя палата парламента.
На заседании было отмечено, что в рамках постановления президента, рассчитанного на 2023–2030 годы, запланировано создание Дирекции по строительству современного делового центра и жилого комплекса «Ширин». По предложению Кабинета министров решено передать городу Самарканд 170 га земли из Самаркандского района и 243 га из Акдарьинского района.
С изменением границ начнётся строительство современного делового центра «Ширин», включающего 254 многоэтажных дома, 19 бизнес-центров, 50 социальных объектов, 89 торгово-развлекательных комплексов и исторического городка.
Также в регионе построят 112 км внутренних дорог, вело- и пешеходных дорожек, 6 км наземного метро, два крупных моста, 7,2 км коммуникационных тоннелей, 180 км ирригационных труб и 14 км каналов с сопутствующими ирригационными сооружениями.
Правительство поручило организовать меры для изменения границ территории и реализации задач, предусмотренных проектом постановления.