AQSH Oliy sudi 19-yanvardan boshlab TikTokni taqiqlashi mumkin, bu esa ByteDance`ni yechim izlashga majbur qiladi. Xitoy hukumati platformaning Amerika bo‘linmasini Ilon Maskga sotishni ko‘rib chiqmoqda. Biroq TikTok bunday bitim imkoniyatini rad etib, mish-mishlarni uydirma demoqda.
Xitoy rasmiylari agar AQShda ilovadan foydalanishga taqiq kuchga kirsa, TikTok`ni Ilon Maskga sotish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda, deb xabar bermoqda Bloomberg.
AQSH sud organlari TikTok 19-yanvardan boshlab mamlakat hududida o‘z faoliyatini to‘xtatishi kerak bo‘lgan qonun loyihasini o‘rganmoqda. Yakuniy qaror hali qabul qilinmagan bo‘lsa-da, hakamlar qonunni qo‘llab-quvvatlashlariga ishora qilishdi.
TikTok egasi ByteDance platforma ustidan nazoratni saqlab qolishga intiladi va ehtimoliy taqiqqa qarshi allaqachon da’vo arizasi kiritgan. Biroq, Xitoy hukumati cheklovlar baribir joriy etilsa, ehtimoliy choralarni muhokama qilmoqda. Variantlar orasida TikTok USni Ilon Mask X (sobiq Twitter) kompaniyasining qo‘shma boshqaruviga o‘tkazish ko‘rib chiqilmoqda. Bunday qadam X reklama beruvchilarni jalb qilishga yordam berishi mumkin edi va uning sho‘ba korxonasi xAI TikTok ma’lumotlariga kirish huquqiga ega bo‘lardi.
Shunga qaramay, TikTok vakili Maskning sotilishi haqidagi mish-mishlarni “sof uydirma” deb atadi. Mutaxassislar TikTokning Amerika bo‘linmasini 40-50 milliard dollarga baholamoqda, ammo Mask bunday bitimni amalga oshira oladimi yoki yo‘qmi, hozircha noma’lum.
Bloomberg manbasining ta’kidlashicha, muzokaralar dastlabki bosqichda va hali qaror qabul qilinmagan. Shu bilan birga, ByteDance milliy xavfsizlik nuqtai nazaridan TikTokning AQShdagi faoliyatini sotish yoki to‘xtatishni talab qiluvchi Amerika qonunchiligiga qarshi kurashish uning ustuvor yo‘nalishi bo‘lib qolishini ta’kidlaydi.
20 yanvar kuni lavozimga kirayotgan saylangan prezident Donald Tramp ma’muriyati bir qator masalalar, jumladan, TikTok taqdiri bo‘yicha Xitoy bilan murakkab muzokaralarga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Avvalroq Tramp platformaga o‘zining ijobiy munosabati haqida gapirib, uning yosh auditoriyasi saylovdagi g‘alabasida rol o‘ynashi mumkinligini ta’kidlagan edi.

Китай обсуждает возможную продажу TikTok Илону Маску на фоне угрозы запрета в США
Верховный суд США может запретить TikTok с 19 января, что вынуждает ByteDance искать пути решения. Китайское правительство рассматривает продажу американского подразделения платформы Илону Маску. Однако TikTok отвергает возможность такой сделки, называя слухи выдумкой.
Китайские чиновники рассматривают возможность продажи TikTok Илону Маску, если в США вступит в силу запрет на использование приложения, сообщает Bloomberg.
Судебные органы США изучают законопроект, согласно которому TikTok должен прекратить свою деятельность на территории страны с 19 января. Хотя финальное решение пока не принято, судьи намекнули, что поддержат закон.
ByteDance, владелец TikTok, стремится сохранить контроль над платформой и уже подала иски против возможного запрета. Однако китайское правительство обсуждает возможные шаги на случай, если ограничения всё же будут введены. Среди вариантов рассматривается передача TikTok US под совместное управление компании Илона Маска X (ранее Twitter). Такой шаг мог бы помочь X привлечь рекламодателей, а её дочерняя компания xAI получила бы доступ к данным TikTok.
Несмотря на это, представитель TikTok назвал слухи о продаже Маску «чистым вымыслом». Эксперты оценивают американское подразделение TikTok в $40–50 млрд, но пока неясно, сможет ли Маск реализовать такую сделку.
Источник Bloomberg отметил, что переговоры находятся на ранней стадии и решение ещё не принято. В то же время ByteDance заявляет, что её приоритетом остаётся борьба с американским законодательством, которое требует продажи или прекращения деятельности TikTok в США из соображений национальной безопасности.
Администрация избранного президента Дональда Трампа, вступающего в должность 20 января, готовится к сложным переговорам с Китаем по ряду вопросов, включая судьбу TikTok. Трамп ранее высказывался о своём позитивном отношении к платформе, отмечая, что её молодая аудитория могла сыграть роль в его победе на выборах.