Prezident harbiy xizmatchilarni Vatan himoyachilari kuni bilan tabrikladi
Oʻzbekiston prezidenti Qurolli Kuchlar tashkil etilganining 33 yilligi va Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan harbiy xizmatchilarga tabrik yoʻlladi. U “dunyodagi hozirgi favqulodda murakkab vaziyatda” harbiy xizmatchilar jismoniy va maʼnaviy shayligini oshirish muhimligini taʼkidaldi.
Oʻzbekiston Respublikasi prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy bosh qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev Qurolli Kuchlar tashkil etilganining 33 yilligi hamda Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan harbiy xizmatchilarga tabrik yoʻlladi.
“Barchamiz uchun shon-sharaf timsoliga aylangan mana shu qutlugʻ ayyomda oʻz hayotini Vatan himoyasidek ulugʻ ishga bagʻishlagan botir va dovyurak oʻgʻlonlarimizni, muhtaram faxriylarimizni tabriklab, ularning shaʼniga eng ezgu tilaklarimizni izhor etamiz”, — dedi prezident.
Davlat rahbari fuqarolarning qatʼiyati va jasorati, ona yurtga sadoqati tufayli xalqning tinchligi va osoyishtaligi taʼminlanayotgani, davlatning mudofaa salohiyati mustahkamlanayotganini, milliy armiyaning jangovar salohiyati yuksalayotganini taʼkidladi.
“Yurtimiz boʻylab jasorat madhiyalari yangrayotgan bugungi ulugʻ kunlarda Vatan oldidagi burchini ado etish chogʻida halok boʻlgan qahramon harbiylarimizning soʻnmas xotirasi oldida barchamiz hurmat bajo keltiramiz”, — dedi davlat rahbari.
Shavkat Mirziyoyev jasur Vatan himoyachilarini tarbiyalab voyaga yetkazgan ota-onalarga, ularning harbiy xizmatda tayanchi va suyanchi boʻlgan oila aʼzolariga samimiy minnatdorlik bildirib, Qurolli Kuchlarimiz amalda mamlakatimiz mustaqilligi, sarhadlarimiz daxlsizligi, xalqimiz tinch va osoyishta hayotining kafolati ekanini taʼkidladi.
Hozirda barcha turdagi qoʻshinlar zamonaviy qurol-yarogʻ va texnikalar bilan jihozlanmoqda. Harbiy xizmatchilarning jangovar va maʼnaviy-ruhiy tayyorgarligi uzluksiz oshirib borilmoqda. Milliy armiyamiz yoshlarimiz uchun mardlik va shon-sharaf maktabiga aylanmoqda.
“Bugungi kunda navqiron avlodimiz oʻrtasida harbiy xizmatga qiziqish kuchayib, minglab yigit-qizlarimiz Vatan himoyasiga dadil bel bogʻlayotgani barchamizni cheksiz quvontiradi. Biz ana shunday oʻtyurak farzandlarimiz timsolida boʻlgʻusi qahramonlarimiz, Qurolli Kuchlarimizning boʻlajak ofitser va generallari, mohir qoʻmondonlarni koʻramiz”, — dedi prezident.
Prezident butun dunyoda turli tahdid va xatarlar, qurolli toʻqnashuvlar va qarama-qarshiliklar kuchayib borayotgan hozirgi oʻta murakkab vaziyatda Qurolli Kuchlarning jangovar salohiyatini, harbiy xizmatchilarning jismoniy va maʼnaviy tayyorgarligini oshirish har qachongidan ham dolzarb ahamiyat kasb etayotganini taʼkidladi.
“Bu talabni davrning oʻzi oldimizga qatʼiy vazifa qilib qoʻymoqda va xalqimiz ham bizdan aynan shuni kutmoqda”, — dedi davlat rahbari.
Shavkat Mirziyoyev Vatan himoyachilarini tabriklab, ularga xizmat burchini bajarishda yangi zafarlar, mustahkam sogʻlik, oilalariga tinchlik-xotirjamlik va farovonlik tiladi.

Президент Узбекистана поздравил военнослужащих с Днём защитников Родины
Президент Узбекистана направил поздравление военнослужащим по случаю 33-й годовщины Вооружённых сил и Дня защитников Родины. Он отметил важность надёжного обеспечения безопасности и интересов страны «в нынешней чрезвычайно сложной обстановке в мире».
Президент Узбекистана, верховный главнокомандующий Вооружёнными силами Шавкат Мирзиёев направил поздравление военнослужащим по случаю 33-й годовщины образования Вооружённых сил и Дня защитников Родины.
В этот знаменательный день, ставший для всех нас символом чести и доблести, мы поздравляем наших отважных сыновей, почтенных ветеранов, посвятивших жизнь великому делу защиты Родины, и выражаем им свое уважение и самые добрые пожелания, — отметил президент.
Глава государства отметил, что благодаря решимости и мужеству граждан и преданности родной стране обеспечиваются мир и спокойствие народа, укрепляется оборонный потенциал государства, повышается боеспособность национальной армии.
В эти дни, когда по всей стране прославляется воинский подвиг, все мы отдаем дань уважения немеркнущей памяти наших воинов-героев, погибших при исполнении долга перед Родиной, — подчеркнул глава государства.
Шавкат Мирзиёев выразил искреннюю благодарность родителям, воспитавшим отважных защитников Родины, членам их семей, являющимся для них опорой и поддержкой в военной службе, и подчеркнул, что Вооруженные Силы на деле являются гарантом независимости страны, неприкосновенности ее границ, мирной и спокойной жизни народа.
В настоящее время все виды войск оснащаются современным вооружением и техникой. Непрерывно повышается боевая и морально-психологическая подготовка военнослужащих. Национальная армия становится для нашей молодежи школой мужества и славы.
Самое важное, наши народ и армия едины, что придает новые силу и качество развитию военной сферы. Всех нас очень радует, что сегодня у подрастающего поколения повышается интерес к военной службе, тысячи юношей и девушек выбирают почетную профессию защитника Родины. В лице такой молодежи с пламенными сердцами мы видим будущих героев, офицеров и генералов наших Вооруженных Сил, искусных командующих, — сказал президент.
Президент подчеркнул, что в нынешней чрезвычайно сложной обстановке, когда во всем мире усиливаются различные вызовы и угрозы, вооруженные конфликты и противостояния, как никогда актуальное значение приобретает повышение боевого потенциала наших Вооруженных Сил, физической и моральной подготовки военнослужащих.
Само время выдвигает перед нами это требование как приоритетную задачу, именно этого ждет от нас наш народ, — подчеркнул глава государства.
Шавкат Мирзиёев поздравил защитников родины и пожелал им новых достижений в выполнении своего служебного долга, крепкого здоровья, мира и благополучия их семьям.