Qozog‘istonda sun’iy intellekt bo‘yicha xalqaro kengash tuziladi
Qozog‘iston sun’iy intellekt sohasida o‘z mavqeini mustahkamlamoqda. Xalqaro kengash, ta’lim dasturlari va AlemAI innovatsion markazining tashkil etilishi texnologiyalar va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish uchun asos bo‘ladi.
Foto: Akorda
Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Birlashgan Arab Amirliklariga amaliy tashrifi doirasida sun’iy intellekt (SI) bo‘yicha jahon ekspertlari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Tadbir davomida u mamlakatning ushbu sohadagi asosiy tashabbuslarini taqdim etdi va xalqaro hamkorlikning muhimligini ta’kidladi.
Sun’iy intellekt bo‘yicha xalqaro maslahat kengashining tashkil etilishi markaziy e’lonlardan biri bo‘ldi. Qozog‘iston prezidenti boshchiligida ish olib boradigan yangi organ butun dunyo muhandislari, tadqiqotchilari va tadbirkorlarining o‘zaro hamkorligi uchun strategik platformaga aylanadi. Kengash sun’iy intellekt sohasidagi milliy siyosat bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqish, shuningdek, ushbu sohadagi xalqaro hamkorlikni mustahkamlash bilan shug‘ullanadi.
Davlatimiz rahbari yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashga alohida e’tibor qaratdi. Tokayevning so‘zlariga ko‘ra, sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etishning muvaffaqiyati ularni ishlab chiqish va qo‘llash bilan shug‘ullanadiganlarning professionalligiga bevosita bog‘liq.
Prezident Qozog‘istonda "AlemAI" ilg‘or texnologiyalar markazi tashkil etilishini ham ma’lum qildi. Ushbu platforma jahon tajribasini birlashtiradi va innovatsion yechimlarni amalga oshirishga yordam beradi. Markaz ta’lim dasturlari, tadqiqot tashabbuslari, startaplarni qo‘llab-quvvatlash va mutaxassislar o‘rtasida tajriba almashish uchun markazga aylanadi.
Bundan tashqari, Qosim-Jomart Toqayev sun’iy intellekt sohasida inson kapitalini rivojlantirishga qaratilgan Al-Sana dasturi ishga tushirilganini ta’kidladi. Dastur turli soha mutaxassislarini fanlararo o‘qitishni taklif qiladi va ilg‘or yechimlarni ishlab chiqishga qaratilgan.
"Biz Qozog‘istonda sun’iy intellektni rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratishimiz kerak, toki bu texnologiyalar mamlakatimiz va umuman jamiyatimiz farovonligiga xizmat qilsin," - dedi prezident.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в рамках рабочего визита в Объединённые Арабские Эмираты провёл встречу с мировыми экспертами по вопросам искусственного интеллекта (ИИ). В ходе мероприятия он представил ключевые инициативы страны в этой области и подчеркнул важность международного сотрудничества.
Одним из центральных объявлений стало создание Международного консультативного совета по искусственному интеллекту. Новый орган, работа которого будет проходить под руководством президента Казахстана, станет стратегической площадкой для взаимодействия инженеров, исследователей и предпринимателей со всего мира. Совет займётся разработкой рекомендаций по национальной политике в сфере ИИ, а также укреплением международного сотрудничества в этой области.
Особое внимание глава государства уделил подготовке высококвалифицированных специалистов. По словам Токаева, успех внедрения технологий ИИ напрямую зависит от профессионализма тех, кто занимается их разработкой и применением.
Президент также сообщил о создании в Казахстане центра передовых технологий AlemAI. Эта платформа объединит мировые практики и будет способствовать реализации инновационных решений. Центр станет хабом для образовательных программ, исследовательских инициатив, поддержки стартапов и обмена опытом между профессионалами.
Кроме того, Касым-Жомарт Токаев отметил запуск программы Al-Sana, ориентированной на развитие человеческого капитала в сфере ИИ. Программа предлагает междисциплинарное обучение специалистов из различных отраслей и направлена на разработку передовых решений.
«Мы должны создать благоприятные условия для развития искусственного интеллекта в Казахстане, чтобы эти технологии служили на благо нашей страны и общества в целом», – подчеркнул президент.