Oʻzbekistonning uchta shahrida texnika universitetlari ochiladi
Buxoro, Namangan va Nukus davlat texnika universitetlari tashkil etiladi. Ushbu tashabbus muhandislik taʼlimini rivojlantirish va iqtisodiyotning strategik muhim tarmoqlarida mutaxassislar tayyorlashni takomillashtirishga qaratilgan.
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-yanvar kuni Buxoro, Namangan va Nukus davlat texnika universitetlarini tashkil etish toʻgʻrisidagi qarorni imzoladi.
Buxoro muhandislik-texnologiya instituti va Buxoro tabiiy resurslarni boshqarish instituti negizida Buxoro davlat texnika universiteti tashkil etiladi. nima uchun?
Universitet muhandislik, ishlab chiqarish, oziq-ovqat texnologiyasi, yengil sanoat, neft va gaz, yashil energetika, arxitektura va qurilish, transport va logistika, agrotexnologiyalar, axborot texnologiyalari va dasturlash sohalari boʻyicha mutaxassislar tayyorlaydi.
Namangan davlat texnika universiteti Namangan muhandislik-texnologiya, Namangan muhandislik-qurilish va Toʻqimachilik sanoati institutlarini birlashtiradi. Unda muhandislik, qurilish, toʻqimachilik, axborot texnologiyalari va dasturlash, ishlab chiqarish, qayta ishlash va xizmat koʻrsatish sohalari boʻyicha mutaxassislar tayyorlanadi.
Nukus davlat texnika universiteti Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti huzuridagi Nukus konchilik instituti va Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Nukus filiali negizida tashkil etilmoqda.
Oliy oʻquv yurtlari qoshida, Bektemir davlat texnika universitetida, xususan, neft-gaz muhandisligi sohasida ilgʻor muhandislik maktablari tashkil etiladi. Ularda amaliyotga yoʻnaltirilgan taʼlim dasturlari boʻyicha oʻqish uchun yuqori akademik koʻrsatkichlarga ega boʻlgan talabalar tanlov asosida saralab olinadi.
Ilgʻor muhandislik maktabida yirik korxonalar orasidan sanoat hamkorlari tomonidan taqdim etilgan muammolar portfeli asosida ilmiy tadqiqotlar va tajriba-konstruktorlik ishlari olib boriladi.
Har ikki universitet kampuslarini yuqori tezlikdagi internet bilan taʼminlash vazifasi qoʻyildi.
Yangi oliy taʼlim muassasalarida talabalarning oʻzlashtirish koʻrsatkichlarini xalqaro tajriba asosida baholash tizimi joriy etilishi kutilmoqda. Oʻquv rejalariga ishlab chiqarish korxonalari takliflari asosida mustaqil taʼlim va tanlov fanlari kiritiladi.
Ish beruvchilar — korxona va tashkilotlarning real muammolari asosida bitiruv malakaviy ishlari va magistrlik dissertatsiyalari mavzulari banki shakllantiriladi hamda talabalarning bitiruv malakaviy ishlari va magistrlik dissertatsiyalarini ish beruvchilarda himoya qilish tashkil etiladi.
Oliy taʼlim muassasalarining professor-oʻqituvchilari va doktorantlari yetakchi xorijiy oliy taʼlim muassasalari va ilmiy-tadqiqot tashkilotlariga ilmiy stajirovka va malaka oshirishga yuboriladi.

В трёх городах Узбекистана откроются технические университеты
Создаются Бухарский, Наманганский и Нукусский государственные технические университеты. Инициатива направлена на развитие инженерного образования и совершенствование подготовки специалистов в стратегически важных секторах экономики.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 января подписал постановления о создании Бухарского, Наманганского и Нукусского государственных технических университетов.
Бухарский государственный технический университет будет создан на базе Бухарского инженерно-технологического института и Бухарского института управления природными ресурсами.
Вуз будет готовить специалистов по сферам инженерии, производства, пищевой технологии, лёгкой промышленности, нефти и газа, зелёной энергетики, архитектуры и строительства, транспорта и логистики, агротехнологий, информационных технологий и программирования.
Наманганский государственный технический университет объединит Наманганский инженерно-технологический, Наманганский инженерно-строительный институты и Институт текстильной промышленности. Он будет выпускать специалистов по инженерии, строительству, текстильной отрасли, информационным технологиям и программированию, сферам производства, переработки и услуг.
Нукусский государственный технический университет создаётся на базе Нукусского горного института при Навоийском государственном горно-технологическом университете и Нукусского филиала Ташкентского университета информационных технологий.
При вузах будут созданы передовые инженерные школы, в БГТУ, в частности, — в сфере нефтегазовой инженерии. Для обучения в них по ориентированным на практику образовательным программам будут отбираться студенты, имеющие высокие академические показатели, на конкурсной основе.
В передовой инженерной школе будут проводить научные исследования и опытно-конструкторские работы на основе портфеля проблем, представляемого промышленными партнёрами из числа крупных предприятий.
Кампусы обоих университетов поручено обеспечить высокоскоростным интернетом.
Ожидается, что в новых вузах будет внедрена система оценки показателей успеваемости студентов на основе международного опыта. В учебные планы будут включены самостоятельное обучение и предметы по выбору на основании предложений производственных предприятий.
Будет сформирован банк тематики выпускных квалификационных работ и магистерских диссертаций на основе реальных проблем работодателей — предприятий и организаций, а также организована защита выпускных квалификационных работ и магистерских диссертаций студентов у работодателей.
Профессорско-преподавательский состав и докторанты вузов будут направляться на научные стажировки и повышение квалификации в ведущие зарубежные вузы и научно-исследовательские организации.