Shavkat Mirziyoyev Kuvaytga rasmiy tashrif bilan boradi
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17–18-fevral kunlari Kuvaytga tashrif buyuradi. Rasmiy tashrif amir Mishʼal as-Saboh taklifiga binoan boʻlib oʻtadi.
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-18-fevral kunlari Kuvaytga tashrif buyuradi. Rasmiy tashrif amir Shayx Mishʼal as-Saboh taklifiga binoan boʻlib oʻtadi.
Davlat rahbari matbuot xizmati xabariga koʻra, Al-Kuvayt shahrida oliy darajada ikki tomonlama muzokaralar hamda ushbu mamlakat hukumati aʼzolari, yetakchi kompaniyalari va bank-moliya tuzilmalari rahbarlari bilan uchrashuvlar boʻlib oʻtadi.
Boʻlajak sammit kun tartibidan Oʻzbekiston-Kuvayt doʻstlik va koʻp qirrali sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash, savdo, innovatsiyalar, investitsiya va moliya, “yashil” energetika, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xoʻjaligi, transport va logistika, infratuzilma, shaharsozlik, sogʻliqni saqlash va boshqa ustuvor yoʻnalishlarda hamkorlikni kengaytirish masalalari oʻrin olishi koʻzda tutilgan.
Madaniy-gumanitar va turizm almashinuvini kengaytirish masalalari ham diqqat markazida boʻladi. Bundan tashqari, Oʻzbekiston va Kuvayt yetakchilari xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb jihatlarini koʻrib chiqadi.

Шавкат Мирзиёев совершит официальный визит в Кувейт
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёв посетит Кувейт 17–18 февраля. Официальный визит состоится по приглашению эмира Мишааля ас-Сабаха.
По информации пресс-службы главы нашего государства, в рамках программы пребывания в Эль-Кувейте будут проведены двусторонние переговоры на высшем уровне, а также встречи с руководством и членами правительства, главами ведущих компаний и банковско-финансовых структур.
Повестка предстоящих встреч включает вопросы дальнейшего развития узбекско-кувейтских отношений, расширения сотрудничества в таких приоритетных сферах, как торговля, инновации, инвестиции и финансы, зеленая энергетика, промышленная кооперация, сельское хозяйство, транспорт и логистика, инфраструктура, градостроительство, здравоохранение и другие.
Особое внимание будет уделено развитию культурно-гуманитарного и туристического обмена, а также обсуждению актуальных аспектов международной политики и регионального сотрудничества.