AQSHdan deportatsiya qilingan oʻzbekistonliklar Nyu-York orqali vataniga qaytadi
AQSHdan deportatsiya qilingan oʻzbekistonliklar Nyu-York - Toshkent reyslari orqali vatanga qaytariladi. TIV xabariga koʻra, mamlakat diplomatik vakolatxonalari AQSHning tegishli huquqni muhofaza qilish organlari bilan yaqindan hamkorlik qilmoqda.
Avvalroq Kosta-Rika AQSHdan deportatsiya qilingan 200 nafar muhojirni, jumladan, Oʻzbekiston, Qozogʻiston va Hindiston fuqarolarini qabul qilishi xabar qilingandi.
Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmatining maʼlum qilishicha, AQSHdan deportatsiya qilingan oʻzbekistonliklar Nyu-York—Toshkent yoʻnalishidagi reyslar orqali vatanga qaytariladi.
“Oʻzbekistonning Vashingtondagi elchixonasi va mamlakatimizning Nyu-Yorkdagi bosh konsulxonasi koʻp yillardan buyon Oʻzbekiston fuqarolarini vatanga xavfsiz deportatsiya qilish boʻyicha AQSHning tegishli huquq-tartibot idoralari bilan yaqindan hamkorlik qilib kelmoqda. Kelishuvlarimizga koʻra, Amerika tomoni respublikamizning deportatsiya qilinayotgan fuqarolari toʻgʻrisidagi har bir holat haqida zudlik bilan xabardor qiladi. Shakllangan amaliyotga koʻra, fuqarolarimiz Nyu-York—Toshkent yoʻnalishi boʻyicha vatanga qaytmoqda”, — dedi u.
“Oʻzbekiston diplomatik vakolatxonalari Amerika tomoniga boshqa mamlakatlarga ehtimoliy deportatsiya boʻyicha maʼlumot berish iltimosi bilan murojaat qildi. Bundan tashqari, mazkur masala yuzasidan Lotin Amerikasi davlatlari bilan diplomatik kanallar orqali aloqalar yoʻlga qoʻyilgan. AQSHdagi diplomatik vakolatxonalarimiz tomonidan tegishli soʻrovlar olinganda, Oʻzbekistonning barcha fuqarolariga, ular qayerda boʻlishidan qatʼi nazar, toʻliq yordam koʻrsatiladi”, — deya taʼkidladi TIV vakili.

Депортированные из США узбекистанцы вернутся на родину через Нью-Йорк
Депортированные из США узбекистанцы будут возвращаться на родину рейсами «Нью-Йорк — Ташкент». В МИД сообщили, что диппредставительства страны тесно сотрудничают с соответствующими правоохранительными органами Штатов.
Ранее сообщалось, что Коста-Рика примет 200 депортированных мигрантов из США, в числе которых граждане Узбекистана, Казахстана и Индии.
Как сообщили в пресс-службе Министерства иностранных дел, депортированные из США узбекистанцы будут возвращаться на родину рейсами «Нью-Йорк — Ташкент».
«Посольство Узбекистана в Вашингтоне и генеральное консульство нашей страны в Нью-Йорке на протяжении многих лет тесно сотрудничают с соответствующими правоохранительными органами США по обеспечению безопасной депортации граждан Узбекистана на родину. Согласно нашим договорённостям, американская сторона в оперативном порядке информирует о каждом случае о депортируемых граждан нашей республики. По сложившейся практике наши граждане возвращаются на родину по маршруту Нью-Йорк — Ташкент», — сказал он.
«Диппредставительства Узбекистана обратились к американской стороне с просьбой дать информацию относительно возможной депортации в другие страны. Кроме того, налажены контакты по дипломатическим каналам с латиноамериканскими государствами по данному вопросу. При получении соответствующих запросов нашими дипломатическими представительствами в США будет оказано полное содействие всем гражданам Узбекистана, где бы они ни находились», — подчеркнул представитель МИДа.