WizzAir Oʻzbekistonda aviakompaniya tashkil etish imkoniyatini koʻrib chiqmoqda
Vengriyaning WizzAir aviakompaniyasi Oʻzbekistonda qoʻshma korxona tashkil etishdan manfaatdor. Transport vaziri Ilhom Mahkamov bilan uchrashuvda aviatashuvchi rahbariyati Yevropa bilan aviaqatnovlarni rivojlantirish va parvozlar chastotasini oshirish masalalarini muhokama qildi. Shuningdek, Toshkent — Budapesht toʻgʻridan-toʻgʻri reysi hamda Namangan va Urganchga yangi yoʻnalishlarni yoʻlga qoʻyish rejalashtirilgan.
Foto: sputnik.by
Vengriyaning WizzAir aviakompaniyasi Oʻzbekistonda qoʻshma korxona tashkil etishdan manfaatdor. Bu haqda Transport vazirligi xabar berdi.
20-fevral kuni vazirlik rahbari Ilhom Mahkamov WizzAir bosh direktori Yojef Varadi va Vengriya elchisi Yojef Roja bilan uchrashdi. Oʻzbekiston va Yevropa davlatlari oʻrtasidagi aviaqatnovlarni kengaytirish, tranzit reyslarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Varadining taʼkidlashicha, WizzAir Abu Dhabi shoʻba korxonasi Toshkent - Abu-Dabi yoʻnalishi boʻyicha parvozlar chastotasini oshirish, shuningdek, Namangan va Urganchga parvozlarni yoʻlga qoʻymoqchi. Bundan tashqari, u Oʻzbekiston hududida qoʻshma aviakompaniya tashkil etishga qiziqish bildirdi.
Maxkamov WizzAir aviakompaniyasiga Oʻzbekiston va Vengriya oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aviaqatnovlarni yoʻlga qoʻyishni taklif qildi. Yil oxirigacha Toshkent - Budapesht muntazam qatnovi yoʻlga qoʻyilishi kutilmoqda.
WizzAir Abu Dhabi aviakompaniyasi 2022-yilning qishida Abu-Dabi, Toshkent va Samarqand oʻrtasida parvozlar uchun ruxsat olganidan soʻng Oʻzbekistonga parvozlarni amalga oshira boshladi. 2023-yil iyun oyida Buxoro viloyati hukumati kompaniyaga Buxoroga reyslarni yoʻlga qoʻyishni taklif qildi va bu tashabbus qoʻllab-quvvatlandi.
Avvalroq Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev aviaqatnovlar hajmini oshirish va xizmatlarni raqamlashtirishni jadallashtirish boʻyicha topshiriq bergandi. 2025-yilda aviakompaniyalar yoʻlovchilari soni 15 millionga yetishi, asosiy shaharlarga parvozlar esa ikki baravar koʻpayishi kutilmoqda.

WizzAir рассматривает возможность создания авиакомпании в Узбекистане
Венгерская авиакомпания WizzAir заинтересована в создании совместного предприятия в Узбекистане. В ходе встречи с министром транспорта Илхомом Махкамовым руководство перевозчика обсудило развитие авиасообщения с Европой и увеличение частоты рейсов. Также планируется запустить прямой рейс Ташкент — Будапешт и новые маршруты в Наманган и Ургенч.
Фото: sputnik.by
Венгерская авиакомпания WizzAir заинтересована в создании совместного предприятия в Узбекистане. Об этом сообщили в Министерстве транспорта республики.
20 февраля глава ведомства Илхом Махкамов встретился с гендиректором WizzAir Йожефом Варади и послом Венгрии Йожефом Рожа. Обсуждались вопросы расширения авиасообщения между Узбекистаном и странами Европы, а также развития транзитных рейсов.
Варади отметил, что дочерняя компания WizzAir Abu Dhabi хочет увеличить частоту полетов по маршруту Ташкент — Абу-Даби, а также запустить рейсы в Наманган и Ургенч. Кроме того, он выразил интерес к созданию совместной авиакомпании на территории Узбекистана.
Махкамов предложил WizzAir организовать прямое авиасообщение между Узбекистаном и Венгрией. Ожидается, что до конца года будет запущен регулярный рейс Ташкент — Будапешт.
WizzAir Abu Dhabi начала выполнять рейсы в Узбекистан зимой 2022 года после получения разрешения на полеты между Абу-Даби, Ташкентом и Самаркандом. В июне 2023 года власти Бухарской области предложили компании открыть рейсы в Бухару, и эта инициатива была поддержана.
Ранее президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев поручил увеличить объем авиаперевозок и ускорить цифровизацию услуг. В 2025 году число пассажиров авиакомпаний должно вырасти до 15 миллионов, а рейсы в ключевые города планируют удвоить.