Birjada xorijiy kompaniyalar aksiyalari bilan savdo qilish uchun eksperimental maydoncha tashkil etiladi. Bu haqda 21-fevral kuni Oliy Majlis Senatining yalpi majlisida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak ma’lum qildi.
Amaldorning aytishicha, 2024-yilda fond birjasida “savdolarning sezilarli o‘sishi” kuzatilgan va u 18,5 trillion so‘mni tashkil etgan - bu tarixiy eng yuqori ko‘rsatkichdir. Shuningdek, "yashil" obligatsiyalarni chiqarish uchun huquqiy asoslar yaratildi va ularning 50 mlrd so‘mlik birinchi emissiyasi ro‘yxatdan o‘tkazildi, fond birjasidagi savdolar bo‘yicha ma’lumotlar Bloomberg‘da mavjud bo‘ldi, Yagona korporativ axborot portali birja bilan integratsiya qilindi.
Shuningdek, Pak xalqaro ekspertlar bilan birgalikda “Kapital bozori to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ishlab chiqilib, hukumatga ko‘rib chiqish uchun kiritilganini ma’lum qildi. ILMA Vazirlar Mahkamasiga kiritish rejalashtirilayotgan “Aksiyadorlik jamiyatlari to‘g‘risida”gi qonunning yangi tahririni tayyorlamoqda.
LBMA rahbarining birinchi o‘rinbosari O‘zbekiston aholisi xorijiy kompaniyalarning qimmatli qog‘ozlarini sotib olishga qiziqish bildirayotganini, biroq qonunchilikdagi cheklovlar tufayli norezidentlarning aksiyalarini sotib olish taqiqlanganini ta’kidladi.
“Biz [NAPP] “Toshkent” fond birjasida norezidentlar aksiyalari savdosi uchun tajriba maydonchasini yaratishni rejalashtirmoqdamiz. Masalan, fuqarolarimiz yetakchi fintex kompaniyalari, Tesla, Google va boshqalarning aksiyalarini qonuniy ravishda sotib olishlari mumkin bo‘lgan platformani yaratish. Qimmatli qog‘ozlarning jozibadorligini oshirish orqali fuqarolar ushbu savdoga jalb qilinishini ta’minlash”, — dedi Pak.

На бирже создадут экспериментальную площадку для торговли акциями иностранных компаний. Об этом 21 февраля на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса заявил первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак.
Чиновник заявил, в 2024 году наблюдался «значительный рост торгов» на фондовой бирже, который составил 18,5 трлн сумов — исторический максимум. Также были созданы правовые основы для выпуска «зеленых» облигаций и зарегестрирована первая их эмиссия на 50 млрд сумов, данные по торгам на фондовой бирже стали доступны на Bloomberg, проведена интеграция Единого портала корпинформации с биржей.
Также Пак сообщил о разработке совместно с международными экспертами проекта закона «О рынке капитала» и внесении документа на рассмотрение в правительство. НАПП готовит новую редакцию закона «Об акционерных обществах», который планируется внести в Кабмин.
Первый замглавы НАПП отметил, что жители Узбекистана проявляют интерес к приобретению ценных бумаг иностранных компаний, но из-за законодательных ограничений покупка акций нерезидентов запрещена.
«Нами [НАПП] планируется на фондовой бирже „Тошкент“ создать экспериментальную площадку для торговли акциями нерезидентов. Например, создать площадку, где наши граждане смогут легально покупать акции ведущих финтех-компаний, Tesla, Google и других. Сделать так, чтобы за счет повышения привлекательности ценных бумаг граждане вовлекались в эту торговлю», — рассказал Пак.