SpaceX 8000 dan ortiq Starlink sun’iy yo‘ldoshlarini uchirdi
SpaceX Starlink tizimining 8000 dan ortiq sun’iy yo‘ldoshlarini muvaffaqiyatli uchirdi, ulardan 7078 tasi orbitada qolmoqda. Kompaniya yaqinda Bagama orollariga Falcon 9 raketasining birinchi bosqichini qo‘ndirdi va sun’iy yo‘ldoshlarni orbitadan tez-tez olib chiqishni boshladi.
SpaceX Starlink tizimining 8000 dan ortiq sun’iy yo‘ldoshlarini muvaffaqiyatli uchirdi, ulardan 7078 tasi orbitada qolmoqda.
Ayni paytgacha AQShning SpaceX kompaniyasi Starlink tizimining 8000 dan ortiq sun’iy yo‘ldoshlarini uchirdi, deb xabar bermoqda Spaceflight Now nashri.
21-fevral holatiga ko‘ra, orbitada 7078 ta Starlink sun’iy yo‘ldoshi qolgan, ushbu tizimning qolgan kosmik apparatlari atmosferaga olib chiqilgan. 2025-yilda SpaceX amalga oshirilgan uchirishlar soniga 400 ga yaqin Starlink sun’iy yo‘ldoshlarini qo‘shdi.
Avvalroq nashr kompaniya ilk bor Bagama orollari hududida Falcon 9 raketasining birinchi bosqichini muvaffaqiyatli qo‘ndirdi.
Yanvar oyida PCMag portali astronom Jonatan Makdauellga tayanib, SpaceX Starlink sun’iy yo‘ldoshlarini orbitadan ancha tez-tez qaytarishni boshlaganini ta’kidladi.
Avvalroq “Взгляд.uz” Space X kompaniyasi birinchi marta Super Heavy ko‘p martalik raketa tezlatkichini — Starship o‘ta og‘ir raketasining birinchi bosqichini yerga qo‘ndira olgani haqida yozgandi. Tezlatgichni qaytarish 2023-yil aprel oyidan beri raketaning beshinchi uchirilishida amalga oshirildi.

SpaceX успешно запустила более 8000 спутников системы Starlink, из которых 7078 остаются на орбите.
На данный момент компания из США, SpaceX, осуществила запуск более 8000 спутников системы Starlink, как сообщает издание Spaceflight Now.
По данным на 21 февраля, на орбите оставалось 7078 спутников Starlink, остальные космические аппараты этой системы были сведены в атмосферу. В 2025 году SpaceX добавила к числу выполненных запусков около 400 спутников Starlink.
Ранее издание информировало, что компания впервые успешно совершила посадку первой ступени ракеты Falcon 9 в районе Багамских островов.
В январе портал PCMag, ссылаясь на астронома Джонатана Макдауэлла, отметил, что SpaceX стала существенно чаще возвращать спутники Starlink с орбиты.
Ранее «Взгляд.uz» писал о том, что компания Space X впервые смогла посадить на землю многоразовый ракетный ускоритель Super Heavy — первую ступень сверхтяжелой ракеты-носителя Starship. Вернуть ускоритель получилось во время пятого запуска ракеты с апреля 2023-го.