Unga ko‘ra, 1 AQSH dollari 16 so‘m 27 tiyinga arzonlashib, 12 899,91 so‘mni tashkil qildi. Joriy kurs 2024-yil 23-dekabrdan beri eng past ko‘rsatkich bo‘lib, birinchi marta 12 900 so‘mdan oshdi.
Tijorat banklari dollarni 12 920 - 12 980 so‘mdan sotmoqda, Anorbank 12 910 so‘m, Kapitalbank 12 915 so‘m etib belgiladi. Xarid kursi 12 840 so‘mdan boshlanadi, Hamkorbank esa ularni 12 900 so‘mdan qabul qiladi.
2024-yilda dollar so‘mga nisbatan 4,7 foizga qimmatlashib, yil oxirida 12 920 so‘mni tashkil etdi. Devalvatsiya sur’ati 2023-yilga nisbatan sezilarli darajada pasaygan bo‘lsa-da, avvalgi ikki yilga nisbatan o‘sgan.
O‘tgan yilning ikkinchi yarmida zaiflashuv biroz tezlashdi va noyabr oyida eng yuqori darajaga yetdi - o‘shanda dollar taxminan 90 so‘mga qimmatlagan edi. Birinchi yarim yillikda dollar nisbatan sekinroq ko‘tarildi, biroq ekspertlar bu hodisa vaqtinchalik ekanini qayd etishdi.

В понедельник, 24 февраля, курс доллара на валютной бирже опустился до минимума с начала нынешнего года. Об этом сообщает Центральный банк.
Американская валюта подешевела на 16 сумов 27 тийин — до 12 899,91 сумов. Нынешний курс стал самым низким с 23 декабря 2024 года, когда он впервые превысил отметку 12 900 сумов.
Коммерческие банки продают доллары по 12 920 — 12 980 сумов, при этом Anorbank установил курс на отметке 12 910, а «Капиталбанк» — по 12 915 сумов. Курс покупки начинается от 12 840 сумов, а Hamkorbank принимает их по 12 900 сумов.
За 2024 год доллар подорожал к суму на 4,7%, на конец года достигнув отметки в 12 920 сумов. Темпы девальвации заметно снизились по сравнению с 2023 годом, однако выросли к двум предыдущим годам.
Ослабление несколько ускорилось во второй половине прошедшего года, достигнув максимума в ноябре — тогда доллар подорожал примерно на 90 сумов. В первом полугодии доллар дорожал сравнительно медленно, хотя эксперты отмечали временный характер этого явления.