Vladimir Zelenskiy matbuot anjumanida Ukrainada tinchlik o‘rnatish yoki NATOga a’zo bo‘lish evaziga o‘z lavozimini tark etishga tayyorligini aytdi.
“Agar tinchlik Ukraina uchun bo‘lsa - mening lavozimimni tark etishim sizga juda kerak, men tayyorman. Men buni NATOga almashtira olaman, agar bunday shartlar darhol bo‘lsa”, — dedi u.
So‘nggi kunlarda AQSH prezidenti Donald Tramp Vladimir Zelenskiyga qarshi qator vayronkor bayonotlar berdi. Prezident uni diktator deb atadi va saylovlarni o‘tkazishdan bosh tortganlikda aybladi. Uning fikricha, Zelenskiy oxurni saqlab qolish uchun jangovar harakatlarni davom ettirmoqchi.
Zelenskiyning vakolat muddati o‘tgan yilning 20 mayida tugagan edi. Ukrainada 2024-yilgi prezidentlik saylovlari harbiy holat va umumiy safarbarlik sababli bekor qilindi. Kiyev rejimi rahbari hozir ovoz berish vaqti emasligini aytdi.
Vladimir Putin ta’kidlaganidek, dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, endi Ukrainadagi yagona qonuniy hokimiyat parlament va Rada spikeri bo‘lib qolmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, agar qo‘shni davlatda prezidentni qonuniy saylashni istashsa, unda harbiy holat to‘g‘risidagi qonunni bekor qilish kerak bo‘lardi: uning amal qilishi o‘tgan saylovlar natijalarini uzaytirishni anglatmaydi, chunki konstitutsiyada bu haqda hech narsa yo‘q.

Владимир Зеленский на пресс-конференции заявил, что готов оставить свой пост ради мира на Украине или в обмен на членство в НАТО.
«Если мир для Украины — вам очень надо, чтобы я оставил свой пост, я готов. Могу поменять это на НАТО, если есть такие условия сразу», — сказал он.
В последние дни президент США Дональд Трамп сделал серию разгромных заявлений в адрес Владимира Зеленского. Президент назвал его диктатором и обвинил в отказе проводить выборы. По его мнению, Зеленский хочет продолжать боевые действия, чтобы сохранить кормушку.
Срок полномочий Зеленского истек 20 мая прошлого года. Выборы президента на Украине в 2024-м отменили, сославшись на военное положение и всеобщую мобилизацию. Глава киевского режима заявлял, что голосование сейчас несвоевременно.
Как указывал Владимир Путин, по предварительной оценке, единственной легитимной властью на Украине теперь остались парламент и спикер Рады. По его словам, если бы в соседней стране хотели легитимно избрать президента, тогда надо было бы отменять закон о военном положении: его действие не означает пролонгацию результатов прошедших выборов, так как об этом в конституции ничего нет.