«Бизда 200 кВт/соат чегарасини қайта кўриб чиқиш режаси йўқ» — Энергетика вазирлиги
Энергетика вазирлиги ойлик электр энергияси истеъмоли меъёри нима учун ўзгаришсиз қолишини тушунтирди.
Таъкидланишича, базавий стандартни жорий этишдан асосий мақсад электр энергиясидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ва мамлакат аҳолисини ёқилғи-энергетика ресурслари билан етарлича таъминлашдан иборат.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тарифлар бўйича идоралараро комиссия томонидан ўтказилган таҳлил натижаларига кўра, 2024 йилда республика аҳолиси жами 21,2 миллиард кВт/соат электр энергияси истеъмол қилиши кутилмоқда. Шу билан бирга, ўртача ойлик истеъмоли 200 кВт/соатгача бўлган истеъмолчилар умумий истеъмолчиларнинг 60 фоизини ташкил қилади. Йил давомида электр энергияси истеъмоли сезиларли даражада ўзгармаслигини ҳисобга олиб, бир хил базавий тариф жорий этилди.
Шунингдек, таҳлиллар шуни кўрсатдики, жорий йилнинг июн ойида аҳолининг 71 фоизи 200 кВт/соатгача электр энергияси истеъмол қилган.
«Шу сабабли, яқин келажакда ойлик базавий норманинг 200 кВт/соат ҳажмини ўзгартиришга асос йўқ», — дея таъкидлади Энергетика вазирлиги.
Бундан ташқари, истеъмолчиларнинг атиги 22 фоизи 201 кВт/соатдан 1000 кВт/соатгача, бор-йўғи 11 фоизи эса 201 кВт/соатдан 300 кВт/соатгача истеъмол қилгани маълум бўлди. Аҳолининг қолган 7 фоизи 1001-10000 кВт/соат электр энергияси истеъмол қилган.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган электр ҳисоблагичлар аҳолига ортиқча киловатт қувват олаётгани ҳақидаги ахборотга ҳам вазирлик муносабат билдирди.
«Ушбу мурожаатларнинг ҳар бири Энергетика вазирлиги ва тизим ташкилотларининг алоҳида назоратида бўлиб, ҳар бир мурожаат жойларга борадиган ишчилар иштирокида ўрганилмоқда. Ўрганиш давомида истеъмолчиларга уларнинг мурожаатлари юзасидан тушунтиришлар берилиб, техник сабабларга кўра юзага келган хатолар аниқланмоқда ва тўлиқ бартараф этилмоқда», дейилади Энергетика вазирлиги хабарида.
Кўтарилган тарифларнинг қўлланилиши натижасида истеъмолчилар томонидан энергия тежаш кўпаяди. Натижада, тизимдаги юк ва фавқулодда вазиятлар туфайли электр таъминотидаги узилишлар сони камаяди.

«Планов по пересмотру лимита 200 кВт/ч у нас нет», – Минэнерго
В соцсетях пользователи высказывали недовольство относительно введенной с 1 мая базовой нормы потребления электроэнергии в 200 кВт/ч. В Минэнерго ответили, ожидать ли повышения социальной нормы по электроэнергии.
В Министерстве энергетики рассказали, почему размер ежемесячной нормы по потреблению электроэнергии останется без изменений.
В ведомстве отметили, что основная цель внедрения базовой нормы – повысить эффективность потребления электроэнергии и надежно обеспечить население страны топливно-энергетическими ресурсами.
Согласно анализу, проведенному Межведомственной комиссией по тарифам при Кабинете министров, ожидается, что в 2024 году население республики потребит в общей сложности 21,2 млрд кВт/ч электроэнергии. При этом потребители со среднемесячным потреблением до 200 кВт/ч составляют 60% от общего числа потребителей. С учетом того, что потребление электроэнергии в течение года существенно не изменится, и была введена одинаковая базовая ставка.
По результатам анализа также выяснилось, что в июне этого года норму до 200 кВт/ч электроэнергии потреблял 71% населения.
«Поэтому в ближайшее время нет оснований менять размер ежемесячной базовой нормы в 200 кВт/ч», — подчеркнули в Минэнерго.
Кроме того, выяснилось, что от 201 до 1000 кВт/ч потребляли всего 22% потребителей, а от 201 кВт/ч до 300 кВт/ч — всего 11%. Оставшиеся 7% населения потребляли 1001-10000 кВт/ч электроэнергии.
В Министерстве также отреагировали на распространившуюся в соцсетях информацию о том, что электрические счетчики начисляют населению лишние киловатты.
«Каждое из этих обращений находится на отдельном контроле Минэнерго и системных организаций и изучается с участием работников, выезжающих на место каждого обращения. В ходе исследования потребителям даются разъяснения по поводу их обращений, а ошибки, вызванные техническими причинами, полностью устраняются при их обнаружении», — отметили в Минэнерго.
В результате применения повышающихся тарифов увеличилась экономия электроэнергии потребителями. Как следствие — снижается нагрузка на систему и количество отключений электроэнергии из-за аварийных ситуаций.