Марғилон шаҳрида «Янги Ўзбекистон» массиви қурилади
Фарғона вилояти, Марғилон шаҳрида 30 минг хонадонга мўлжалланган «Янги Ўзбекистон» турар-жой мажмуаси барпо этилади. Шунингдек, савдо мажмуаси ва бизнес маркази қурилиши режалаштирилган.
Фарғона вилоятининг Марғилон шаҳрида 30 минг хонадонга мўлжалланган «Янги Ўзбекистон» массиви қурилади. Бу ҳақда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 12 июль куни Қувада бўлиб ўтган учрашувда маълум қилди.
Шунингдек, 50 гектар майдонда савдо мажмуаси ва бизнес маркази, иккита мактаб, олтита болалар боғчаси, иккита поликлиникалар ва саноат зонаси қурилиши режалаштирилган.
Қўқон шаҳрида Тепақўрғон археологик ёдгорлигининг жозибадорлигини ошириш учун 10 миллиард сўм ажратилади.
Янги ўқув йилидан бошлаб Қўқон университетининг Туризм факултети Италия, Франция ва Швейцария ўқув дастурлари бўйича кадрлар тайёрлашни бошлайди. Бундан ташқари, хорижлик мутахассислар жалб қилинади.
15 июлдан бошлаб Қўқон аэропортидан Тошкентга кунлик рейслар, шунингдек, Самарқанд, Бухоро ва бошқа шаҳарларга ҳафталик рейслар йўлга қўйилади.
Эслатиб ўтамиз, Президент Шавкат Мирзиёев Кувада сўзлаган нутқида Фарғона вилоятининг саноат соҳасида ортда қолаётгани ҳақида гапирган эди. Давлат раҳбари аҳолига вазиятни яхшилаш режасини тақдим этганди.

В Маргилане, что в Ферганской области, построят массив «Новый Узбекистан», рассчитанный на 30 тысяч квартир. Об этом объявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время совещания в Куве 12 июля.
Также планируется строительство торгового комплекса и бизнес-центра, двух школ, шести детских садов, двух клиник и промышленной зоны площадью 50 гектаров.
В Коканде будут выделены 10 миллиардов сумов на повышение привлекательности археологического памятника «Тепакурган».
С нового учебного года факультет туризма Кокандского университета начнёт обучение по итальянским, французским и швейцарским учебным программам. Кроме того, будут привлечены иностранные специалисты.
С 15 июля из аэропорта Коканда запустят ежедневные рейсы в Ташкент, а также еженедельные полёты в Самарканд, Бухару и другие города.
Напомним, что президент Шавкат Мирзиёев, выступая в Куве, заговорил об отсталости Ферганской области в промышленной сфере. Глава государства представил общественности план по улучшению ситуации.