Шавкат Мирзиёев Дональд Трампга уюштирилган суиқасдни қоралади
Шавкат Мирзиёев Дональд Трампга уюштирилган суиқасдни қоралади. Ўзбекистон Президенти америкалик сиёсатчига тезроқ соғайиб кетишини тилади.
Шавкат Мирзиёев АҚШнинг собиқ президенти Дональд Трампнинг ҳаётига суиқасд қилингани ҳақидаги хабарни чуқур ташвиш билан қабул қилди, деб хабар берди Ўзбекистон Президенти матбуот хизмати.
Давлат раҳбари зўравонлик ҳаракатини кескин қоралади ва Дональд Трампга тезроқ тузалиб кетишини тилади.
Эслатиб ўтамиз, АҚШ президентлигига номзод Дональд Трампнинг ҳаётига суиқасд уюштирилганди. Воқеани маҳаллий телеканаллар эфирга узатган. У Пенсильваниядаги ноқонуний иммиграция муаммолари ҳақида гапирар экан, тарафдорлари билан гаплашганда ўқ овози янгради. Сиёсатчи ўз чиқишларини тўхтатиб, қулоғи қон билан саҳнани тарк этди.
АҚШ Федерал қидирув бюросининг маълум қилишича, отишма 20 ёшли Томас Метью Крукс томонидан қилинган бўлиб, унинг танаси ДНК текширувидан ўтказилади. Жиноятчининг ёнида ҳужжатлари бўлмагани учун унинг биометрик маълумотлари ҳам текширилади, деди бюро вакили. Бундан ташқари, Washington Post нашрининг ёзишича, отишмани уюштирган республикачилар тарафдори бўлган.

Шавкат Мирзиёев с глубокой тревогой воспринял весть о покушении на жизнь бывшего президента США Дональда Трампа, сообщает пресс-служба президента Узбекистана.
Глава государства решительным образом осудил акт насилия и пожелал Дональду Трампу скорейшего выздоровления.
напомним, что на кандидата в президенты США Дональда Трампа совершили покушение, трансляцию происшествия вели местные телеканалы. Стрельба раздалась на его выступлении перед сторонниками, когда он рассуждал о проблемах нелегальной миграции в Пенсильвании. Политик прервал выступление и покинул сцену с окровавленным ухом.
В Федеральном бюро расследований США заявили, что стрелявшим оказался 20-летний Томас Мэтью Крукс, с телом которого проведут ДНК-анализ. Также у него проверят биометрические данные, потому что с собой у преступника не было документов, заявил представитель бюро. Помимо этого по данным Washington Post, стрелок был сторонником республиканцев.