Тошкент кинофестивали ўтказилмайди
«Ипак йўли дурдонаси» XVI Тошкент халқаро кинофестивали номаълум муддатга қолдирилди. Ташкилотчилар бунга кўп сонли халқаро анжуманлар ва бошқа тадбирларни, шунингдек, Тошкентда ўтказилаётган футзал бўйича жаҳон чемпионатини сабаб қилиб кўрсатмоқда.
Фото: tiffest.uz
2024 йил 15 сентябрдан 19 сентябрга қадар ўтказилиши режалаштирилган «Ипак йўли дурдонаси» XVI Тошкент халқаро кинофестивали қолдирилди, деб хабар бермоқда «Взгляд.uz» мухбири.
«Хабарингиз бор, бу йил Ўзбекистон кинофестиваль ўтказиладиган саналарга тўғри келадиган кўплаб халқаро тадбирларнинг диққат марказига айланди. Футзал бўйича жаҳон чемпионати ва бошқа бир қатор халқаро анжуманлар шулар жумласидандир. Бундан ташқари, кинофестивалнинг танлов дастурида иштирок этиш учун аризалар қабул қилиш тўхтатилганига қарамай (дунёнинг 60 мамлакатидан 400 дан ортиқ фильм), катта қизиқиш ва аризалар келиб тушишда давом этмоқда, бу эса кинофестивални ўтказиш саналари бўйича режаларимизни ўзгартиришга олиб келди», — деди фестиваль ташкилотчилари.
Якунда кинофестиваль маъмурияти иштирокчилардан узр сўраб, қизиқиш билдиргани учун самимий миннатдорлик билдирди.
«Тушунганингиз ва Тошкент халқаро кинофестивалида учрашишимиздан умидвормиз», — дея хулоса қилди ташкилотчилар.

XVI Ташкентский международный кинофестиваль «Жемчужина Шелкового пути», проведение которого было запланировано с 15 по 19 сентября 2024 года переносится, сообщает корреспондент «Взгляд.uz».
«Как вам известно, Узбекистан в этом году стал центром притяжения для многих международных мероприятий, проведение которых совпадает по датам проведения кинофестиваля. В их числе Чемпионат мира по футзалу и ряд других международных форумов и конференций. К тому же несмотря на то, что принятие заявок для участия в конкурсной программе кинофестиваля уже было остановлено (более 400 картин из 60 стран мира), большой интерес и заявки на участие продолжали поступать, что привело к необходимости скорректировать наши планы по датам проведения кинофестиваля», — заявили организаторы фестиваля.
В завершение администрация кинофестиваля принесла извинения перед участниками и выразила искреннюю благодарность за проявленный интерес.