AQShning 39-prezidenti vafot etdi
AQShda sobiq prezident Jimmi Karter vafot etdi. 2015-yildan beri u onkologiya bilan kurashmoqda. Karter roppa-rosa 100 yoshda edi.
Dale Zanine-USA TODAY Sports/Reuters
Amerika Qo‘shma Shtatlarining sobiq prezidenti Jimmi Karter 100 yoshida vafot etdi. Bu haqda The Washington Post gazetasida chop etilgan xabarda Karter Jeymsning o‘g‘li, shuningdek, Chip nomi bilan ham tanilgan. Keyinroq sobiq davlat rahbari vafot etgani haqidagi ma’lumotni Karter markazi tasdiqladi.
Jimmi Karter 1976-yilda Demokratik partiyadan prezidentlikka saylangan. Bungacha u 1971-yildan 1975-yilgacha Jorjiya gubernatori va 1963-yildan 1967-yilgacha mahalliy senat senatori lavozimlarida ishlagan.
1980-yilgi saylovlarda Karter respublikachi Ronald Reyganni mag‘lub etdi va shundan so‘ng u inson huquqlari va xayriya ishlari bilan shug‘ullanadigan Karter markaziga asos soldi. 2002-yilda sobiq prezident “dunyodagi mojarolarni tinch yo‘l bilan hal qilish va inson huquqlari uchun kurashdagi sa’y-harakatlari uchun” so‘zlari bilan tinchlik uchun Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi.
Jimmi Karter | Foto: Getty Images / BETTMANN ARCHIVE
2015-yilda Jimmi Karterga onkologik kasallik tashxisi qo‘yilgan. 2023-yilda u keyingi davolanishdan voz kechishga va umrining qolgan qismini Jorjiyaning Pleyns shahridagi uyida palliativ yordam olish bilan o‘tkazishga qaror qildi.
2019-yilda Karter o‘zining ikki merosxo‘ri (Reygan va Jorj Bush) va 2021-yil aprel oyida vafot etgan vitse-prezidenti Uolter Mondeyldan keyin AQSH tarixidagi eng uzoq umr ko‘rgan prezidentga aylandi. 2024-yilda Karter 100 yoshga to‘ladi.

В возрасте 100 лет не стало бывшего президента Соединённых Штатов Америки Джимми Картера. Об этом стало известно из сообщения, опубликованного в The Washington Post со ссылкой на сына Картера Джеймса, также известного как Чип. Позднее информацию о кончине бывшего главы государства подтвердил Центр Картера.
Джимми Картер был избран на пост президента в 1976 году от Демократической партии. До этого он занимал должность губернатора Джорджии с 1971 по 1975 год и сенатора местного сената с 1963 по 1967 год.
На выборах 1980 года Картер уступил республиканцу Рональду Рейгану и после этого основал Центр Картера, который занимается правозащитной и благотворительной деятельностью. В 2002 году бывший президент был удостоен Нобелевской премии мира с формулировкой «за усилия по мирному урегулированию конфликтов во всём мире и борьбу за права человека».
Джимми Картер | Фото: Getty Images / BETTMANN ARCHIVE
В 2015 году у Джимми Картера было диагностировано онкологическое заболевание. В 2023 году он решил отказаться от дальнейшего лечения и провести остаток жизни у себя дома в Плейнсе, штат Джорджия, получая паллиативную помощь.
В 2019 году Картер стал самым долгоживущим президентом в истории США, пережив двух своих преемников (Рейгана и Джорджа Буша-старшего) и своего вице-президента Уолтера Мондейла, который скончался в апреле 2021 года. В 2024 году Картеру исполнилось 100 лет.