Afg‘onistonda uylarni oynalarda ayollar ko‘rinmaydigan qilib loyihalashtirish majburiyati yuklandi
Afg‘onistonda turar-joy binolarining derazalarini qo‘shnilar va yo‘lovchilar uydagi ayollarni ko‘ra olmaydigan qilib loyihalashtirish buyurildi. Tegishli farmonni “Tolibon” yetakchisi Haybatulloh Oxunzoda imzoladi.
Afg‘onistonda turar-joy binolarining derazalarini qo‘shnilar va yo‘lovchilar uydagi ayollarni ko‘ra olmaydigan qilib loyihalashtirish buyurildi. Tegishli farmonni “Tolibon” yetakchisi Haybatulloh Oxunzoda imzoladi, deb xabar berdi TASS.
Uy egalari ham o‘z uylarining derazalarini shunday qurishlari kerakki, ular qo‘shni uylarning ayollarni tik turgan va o‘tirgan holatda ko‘rish mumkin bo‘lgan qismlariga chiqmasin.
Agar afg‘on o‘z uyidagi derazalarni qo‘shni binoda yashovchi ayollarni ko‘rish mumkin bo‘lgan tarzda loyihalashtirmoqchi bo‘lsa, u o‘z derazasi oldiga inson bo‘yi balandligida devor qo‘yishi kerak bo‘ladi.
Avvalroq “Tolibon” yaxshilikni buyurish va yomonlikni taqiqlash to‘g‘risidagi qonunni qabul qilgandi. Hujjat bilan qizlarning jamoat joylarida ochiq yuz va tana qismlari bilan paydo bo‘lishi, qo‘shiq aytishi va ovoz chiqarib o‘qishi taqiqlandi.

В Афганистане обязали проектировать дома так, чтобы в окнах не было видно женщин
В Афганистане предписали проектировать окна в жилых зданиях таким образом, чтобы соседи и прохожие не могли видеть находящихся в доме женщин. Соответствующий указ подписал лидер «Талибана» Хайбатулла Ахундзада.
В Афганистане предписали проектировать окна в жилых зданиях таким образом, чтобы соседи и прохожие не могли видеть находящихся в доме женщин. Соответствующий указ подписал лидер «Талибана» Хайбатулла Ахундзада, сообщает ТАСС.
Домовладельцы также должны строить окна в своих жилищах так, чтобы они не выходили на те части соседских домов, где можно увидеть женщин как в стоячем, так и в сидячем положении.
Если афганец захочет спроектировать окна в своем доме так, что из них будет возможно увидеть женщин, проживающих в соседнем здании, перед своими окнами ему придется поставить стену в человеческий рост.
Ранее талибы приняли закон о повелении благого и запрете предосудительного. Документ запретил появление девушек в общественных местах с открытым лицом и оголенными частями тела, их пение и чтение вслух.