Варшава аэропортида Европарламентнинг собиқ вице-президенти ва Польша Сеймининг «Қонун ва адолат» партиясидан сайланган депутати Рышард Чарнецкий рафиқаси билан бирга қўлга олинди.
Чарнецкий тегишли таълимсиз дипломлар берган Collegium Humanum хусусий университети билан фирибгарликда айбланмоқда. Университет асосчиси ва ректори Павел Чарнецкий февраль ойида ҳибсга олинган, унга нисбатан 30 дан ортиқ айбловлар, жумладан, коррупция ва мансаб сохтакорлиги қўйилган.
2022 йилда Андижонда Collegium Humanum филиали очилди ва Чарнецкий Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети фахрий доктори даражасини олди. Андижон бўлимига талабалар ҳозир ҳам қабул қилинмоқда.
Университетга нисбатан Польша Марказий Коррупцияга Қарши Бюроси (CБА) томонидан тергов олиб борилмоқда, у Collegium Humanum талабаларга моддий ва шахсий фойда эвазига Польша давлат компаниялари директорлар кенгашларига кириш ҳуқуқини берувчи MBA дипломларини берганини даъво қилмоқда.
Рышард Чарнецкийнинг рафиқаси Эмилия ҳам чоршанба куни Варшавада ҳибсга олинган. У, шунингдек, Cоллегиум Ҳуманум ходими эди.

В аэропорту Варшавы вместе с женой был задержан Рышард Чарнецки, бывший вице-президент Европарламента и депутат польского Сейма от партии «Закон и Справедливость».
Чарнецкий обвиняется в мошенничестве с частным университетом Collegium Humanum, который выдавал дипломы без соответствующего обучения. Основатель и ректор университета Павел Чарнецки был арестован ранее в феврале, против него было выдвинуто более 30 обвинений, включая коррупцию и должностной подлог.
В 2022 году филиал Collegium Humanum открылся в Андижане, а Чарнецки получил степень почетного доктора УМЭД. Набор студентов в андижанское отделение идет и сейчас.
В отношении университета ведется расследование Центрального антикоррупционного бюро Польши (ЦБА), которое утверждает, что Collegium Humanum выдавала дипломы MBA, дающие студентам право входить в советы директоров польских государственных компаний в обмен на материальные и личные выгоды.
Жена Рышарда Чарнецкого Эмилия также была арестована в среду в Варшаве. Она также была работницей Collegium Humanum.