Марк Рютте НАТОнинг янги раҳбари лавозимига расман киришди
1 октябрь куни Нидерландиянинг собиқ бош вазири Марк Рютте ўзидан олдинги норвегиялик Енс Столтенберг ўрнига НАТО бош котиби лавозимига расман киришди.
Фото: Tomas Tkacik/Keystone Press Agency/Global Look Press
1 октябрь куни бўлиб ўтган тантанали маросимда Марк Рютте расман НАТО ҳарбий алянси раҳбари лавозимига киришди. У ўз нутқида Украинани қўллаб-қувватлашни ўзининг асосий устувор йўналиши қилиб қўйишини таъкидлади.
Норвегиялик Енс Столтенберг ўрнини эгаллаган Нидерландиянинг собиқ бош вазири ҳам НАТО мавжуд салоҳиятдаги бўшлиқларни бартараф этиши кераклигини таъкидлади.
«Бу ерда бўлиш мен учун катта шараф», — деди Рютте алянснинг Шимолий Атлантика кенгаши аъзоларига мурожаат қилиб. «Менга ушбу масъулиятли вазифани ишониб топширганингиз учун барча мамлакатларингиздан minnatdorman».
Руттенинг сўзларига кўра, алянс Украинани қўллаб-қувватлашни кучайтириши ва уни НАТОга янада яқинлаштириши керак. Мудофаа пактига аъзо давлатлар раҳбарлари Киевнинг ташкилотга аъзо бўлиш йўли ортга қайтмас эканини тасдиқладилар.
«Мустаҳкам трансатлантик алоқа алянсимизнинг асосидир ва мен уни кучли бўлиб қолиши учун бор кучимни ишга соламан» — деди Рютте сешанба куни журналистларга. Шунингдек, у ноябрь ойида АҚШда бўлиб ўтадиган сайловлар ғолиби билан бирга ишлашга ваъда берди.
«НАТО бугун ҳар қачонгидан кўра кўпроқ, кучлироқ ва жипсроқдир, — деди Рюте ўзидан олдингига мурожаат қилиб. — Бош котиблик лавозимида сизнинг ўрнингизга ўтириш ва бундай юксак лавозимни эгаллаш мен учун катта sharafdir».
Ўзининг устуворликлари ҳақидаги саволга жавоб берар экан, Рютте журналистларга шундай деди:
«Украина вазифаларимиз рўйхатида биринчи ўринда туради. Бироқ биз жамоавий мудофаа ва тийиб туриш соҳасидаги саъй-ҳаракатларни ҳам фаоллаштиришимиз kerak».
НАТОнинг янги бош котиби, шунингдек, алянснинг «ноёб ва энг муҳим шериги» — Европа Иттифоқига ва бутун дунё мамлакатларига фаол сармоя киритишни режалаштираётганини таъкидлади.
Европа Иттифоқининг ҳарбий ролини кучайтириш истаги Столтенбергда хавотир уйғотди, у функцияларни такрорлашдан хавотир билдирди. Бу муносабатларнинг ёмонлашишига олиб келди, аммо баъзи таҳлилчилар Рютте уларни тиклаш салоҳиятига эга деб ҳисоблашади.
Европа комиссияси раиси Урсула фон дер Ляен Х сайтида берган баёнотида Рюттенинг янги ваколатини катта қизиқиш билан қабул қилди.
Бундан ташқари, АҚШда Доналд Трампнинг алянс ва Украинани қўллаб-қувватлашга нисбатан аввалги шубҳаларини ҳисобга олган ҳолда, бўлажак сайловларда такроран ғалаба қозониши мумкин бўлган салбий оқибатлар борасидаги хавотирлар мавжуд.
Ўз навбатида, Столтенберг НАТО бош котиби лавозимини қандай тарк этиши ҳақидаги фикрлари билан ўртоқлашди. У мудофаа соҳасидаги сармояларнинг сезиларли даражада ўсишини таъкидлади, бу эса 23 иттифоқчига ҳарбий харажатлар бўйича мақсадли кўрсаткичларга эришиш имконини берди, шунингдек, Россия тажовузидан сўнг ташкилотга тўртта янги давлат қўшилганини қўшимча қилди.
«Сизни мамнуният билан қутлайман, азиз дўстим Марк. НАТОга хуш келибсиз», — деди Столтенберг бош котиб сифатидаги фаолиятини якунлар экан.

Во время торжественной церемонии, которая состоялась 1 октября, Марк Рютте официально вступил в должность главы военного альянса НАТО. В своем выступлении он заверил, что сделает поддержку Украины своим главным приоритетом.
Бывший премьер-министр Нидерландов, сменивший на этом посту норвежца Йенса Столтенберга, также отметил, что НАТО необходимо устранить имеющиеся пробелы в потенциале.
«Для меня большая честь находиться здесь», – сказал Рютте, обращаясь к членам Североатлантического совета альянса. «Я благодарю все ваши страны за то, что доверили мне эту ответственную должность».
По словам Рютте, альянс должен усилить поддержку Украины и сделать ее еще ближе к НАТО. Лидеры стран-участниц оборонного пакта подтвердили, что путь Киева к членству в организации является необратимым.
«Прочная трансатлантическая связь — это основа нашего альянса, и я могу заверить вас, что приложу все усилия, чтобы она оставалась такой же сильной», – заявил Рютте журналистам во вторник. Он также пообещал работать вместе с победителем предстоящих выборов в США в ноябре.
«НАТО сегодня больше, сильнее и сплоченнее, чем когда-либо, – сказал Рютте, обращаясь к своему предшественнику. – Для меня большая честь стать вашим преемником на посту генерального секретаря и занять столь высокий пост».
Отвечая на вопрос о своих приоритетах, Рютте сказал журналистам:
«Украина занимает первое место в списке наших задач. Однако нам также необходимо активизировать усилия в области коллективной обороны и сдерживания».
Новый генеральный секретарь НАТО также подчеркнул, что планирует активно инвестировать в «уникального и важнейшего партнера» альянса — Европейский союз — и в страны по всему миру.
Желание ЕС усилить свою военную роль вызвало беспокойство у Столтенберга, который выразил опасения по поводу дублирования функций. Это привело к ухудшению отношений, но некоторые аналитики считают, что Рютте обладает потенциалом для их восстановления.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен с энтузиазмом восприняла новый мандат Рютте в своем заявлении на сайте X.
Кроме того, в США существуют опасения относительно возможных негативных последствий в случае повторной победы Дональда Трампа на предстоящих выборах, учитывая его прежние сомнения в отношении альянса и поддержки Украины.
В свою очередь, Столтенберг поделился своими мыслями о том, как он покидает пост генерального секретаря НАТО. Он отметил значительный рост инвестиций в оборону, который позволил 23 союзникам достичь целевых показателей по военным расходам, а также добавил, что после российской агрессии к организации присоединились четыре новые страны.
«С радостью приветствую вас, мой дорогой друг Марк. Добро пожаловать в НАТО!» — сказал Столтенберг, завершая свой путь в качестве генерального секретаря.