ҲАМАСнинг янги раҳбари ўлдирилди
ҲАМАСнинг янги раҳбари Яҳё Синвар Исроил армияси ҳужуми оқибатида ҳалок бўлди. «У кўплаб исроилликларни ва ўнлаб бошқа мамлакатларнинг фуқароларини ўлдириш ва ўғирлаш учун бевосита жавобгардир», дейилади ЦАХАЛ хабарида.
Фото: Ashraf Amra / ZUMAPRESS.com / Global Look Press
ҲАМАСнинг янги етакчиси Яҳё Синвар 16 октябрь куни Ғазо секторининг жанубида ўтказилган махсус операция натижасида ўлдирилди. Бу ҳақда Исроил мудофаа армияси (ЦАХАЛ) хабар берди.
«Бир йиллик саъй-ҳаракатлардан сўнг, 16 октябрь куни кечқурун ЦАХАЛ кучлари Ғазо сектори жанубида Жанубий қўмондонликдан ҲАМАС террорчи ташкилоти раҳбари Яҳё Синварни йўқ қилди. Синвар 7 октябрь куни даҳшатли ҳужумни режалаштирган ва амалга оширган, «Темир қиличлар» уруши пайтида ва ундан олдин ўзининг террористик мафкурасини тарғиб қилган ва кўплаб исроилликларни ва ўнлаб бошқа мамлакатларнинг фуқароларини ўлдириш ва ўғирлаш учун бевосита жавобгар», — дейилади ЦАХАЛ хабарида.
Ўтган йили ва сўнгги бир неча ҳафта ичида ЦАХАЛ ва ШАБАК томонидан у ўлдирилган ҳудудда ўтказилган ўнлаб операциялар Исроил хавфсизлик кучлари томонидан таъқиб қилинган Яҳё Синварнинг фаолият соҳасини қисқартирди ва унинг тугатилишига олиб келди, дейилади хабарда.
«Бу ҳудудда ҳаракат қилган 828-бригада аскарлари уч террорчини таниб, йўқ қилган. Жасадни таниб олиш жараёни якунлангач, энди Яҳё Синварнинг ўлдирилгани расман тасдиқланиши мумкин», — дейилади хабарда.
Синвар жорий йилнинг август ойида Теҳрондаги портлашда ташкилотнинг собиқ раҳбари Исмоил Хания ҳалок бўлганидан кейин ҲАМАС сиёсий бюросига раҳбарлик қилди. Бунгача Синвар ҲАМАСнинг Ғазо секторидаги сиёсий бюросига раҳбарлик қилган.

Новый лидер ХАМАС убит
Новый глава террористической организации ХАМАС Яхья Синвар погиб в результате атаки израильской армии. «Он несет прямую ответственность за убийства и похищения многих израильтян и граждан десятка других стран», говорится в сообщении ЦАХАЛ.
Фото: Ashraf Amra / ZUMAPRESS.com / Global Look Press
Новый лидер ХАМАС Яхья Синвар убит в результате спецоперации на юге сектора Газа 16 октября. Об этом сообщает Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ).
«После года усилий, вечером 16 октября силы ЦАХАЛ из Южного командования ликвидировали Яхью Синвара, лидера террористической организации ХАМАС, на юге Сектора Газа. Синуар спланировал и осуществил ужасающее нападение 7 октября, пропагандировал свою террористическую идеологию во время и до войны «Железные мечи» и несет прямую ответственность за убийства и похищения многих израильтян и граждан десятка других стран», – говорится в сообщении ЦАХАЛ.
Десятки операций, проведенных ЦАХАЛ и ШАБАК в прошедшем году и в последние несколько недель в районе, где он был убит, сократили зону деятельности Яхья Синвара, которого преследовали израильские силы безопасности, и смогли привести к его ликвидации, отмечается в сообщении.
«Солдаты 828-й бригады, действовавшие в этом районе, опознали и ликвидировали трех террористов. После завершения процесса опознания тела теперь можно официально подтвердить, что Яхья Синвар был ликвидирован», – заключили в ЦАХАЛ.
Синвар возглавил политбюро ХАМАС в августе этого года, после того, как в Тегеране в результате взрыва погиб предыдущий лидер организации Исмаил Хания. До этого Синвар руководил политбюро ХАМАС в секторе Газа.