Li Auto нафақат HMI Li Auto тизимининг тилини хитой тилидан инглиз тилига ўзгартиради, балки автомобилнинг ташқи кўринишини, ақлли ҳайдаш функцияларини ҳам ўзгартиради ва бошқа имкониятларни қўшади, кейин эса хорижий бозорларда тарғиб қилиш учун мос бренддан фойдаланади. Бу ҳақда ҳолатдан хабардор бўлган шахсга таяниб, Late Post нашри хабар берди.
Шуни таъкидлаш керакки, «Late Post» — бу бир йил олдин Li Auto бу йил Яқин Шарқ бозорига чиқиши ҳақида биринчи бўлиб хабар берган оммавий ахборот воситасидир.
Li Auto Яқин Шарқдаги янги энергия манбалари (NEV) автомобиллари бозори дастлаб тахмин қилинганидан кўра мураккаброқ эканлигини аниқлади. Яна бир муаммо шундаки, NEV бозори унчалик катта эмас: БААга кириб бориш даражаси атиги 3% ни ташкил қилади, дунё бўйича ўртача кўрсаткич эса 20% ни ташкил қилади. Mordor Intelligence'нинг таъкидлашича, Яқин Шарқдаги NEV бозорининг қиймати 2023 йилда 2,7 миллиард долларни ташкил этди, бу Хитой бозори қийматининг тахминан 1 фоизини ташкил қилади.
Li Auto автомобиллари дизайни ва номини ўзгартиради, шунингдек, бошқа бозорларда янги функцияларга эга бўлади
Li Auto бош директори Ли Сян 2020 йилнинг тўртинчи чораги якунларига бағишланган учрашувда биринчи марта экспортни бошлаш ҳақида гапирди. Компания ҳатто 2021 йилда АҚШ бозорига чиқиш режаларини туза бошлади.
Li Auto расмий равишда автомобилларни экспорт қилмаса-да, бу параллел экспортни тўхтатмади. Ҳисоб-китобларга кўра, 2021 йилда уларга 30 мингга яқин автомобиль ёки умумий савдо ҳажмининг тахминан 10 фоизи тўғри келган. Жорий маълумотлар шуни кўрсатадики, улар 2024 йилда янги автомобилларни сотиш ҳажмининг тахминан 10 фоизини ташкил этиши керак.
Li Auto барқарор равишда Россияда энг кўп сотиладиган 10 та бренддан бири бўлиб, у ерда машиналар расман етказиб берилмайди.

Li Auto не просто изменит язык системы HMI Li Auto с китайского на английский, но и изменит внешний вид автомобиля, функции интеллектуального вождения и добавит другие опции, а затем будет использовать подходящий бренд для продвижения на зарубежных рынках. Об этом сообщило издание Late Post со ссылкой на человека, знакомого с ситуацией.
Следует отметить, что Late Post — это то же самое СМИ, которое еще год назад первым сообщало, что Li Auto выйдет на рынок Ближнего Востока в этом году.
Li Auto обнаружила, что рынок автомобилей на новых источниках энергии (NEV) на Ближнем Востоке более сложен, чем изначально предполагалось. Другая проблема заключается в том, что рынок NEV не особенно велик: уровень проникновения в ОАЭ составляет всего 3% против среднемирового показателя в 20%. Mordor Intelligence утверждает, что стоимость рынка NEV на Ближнем Востоке в 2023 году составила 2,7 млрд долларов США, что составляет около 1% от стоимости китайского рынка.
Автомобили Li Auto поменяют дизайн и название, а также получат новые функции на других рынках
Ли Сян, генеральный директор Li Auto, впервые упомянул о начале экспорта на встрече по результатам четвертого квартала 2020 года. Компания даже начала в 2021 году составлять планы по выходу на рынок США.
Хотя Li Auto официально не экспортирует автомобили, это не остановило параллельный экспорт. Считается, что в 2021 году на них пришлось около 30 000 автомобилей, или около 10% от общего объема продаж. Текущие данные показывают, что они также должны составить около 10% от объема продаж новых автомобилей в 2024 году.
Li Auto стабильно входит в топ-10 самых продаваемый брендов в России, куда официально машины не поставляют.