Наманганда мактаб ўқувчилари автомобилни ижарага олиб, ЙТҲга учради
Наманган вилоятида 15 ёшли мактаб ўқувчиси Gentra автомобилини ижарага олиб, юқори тезликда йўл четидаги йўл белгисига бориб урилди, қурбонлар бўлмади. Ўсмирнинг отаси билан профилактик суҳбат ўтказилди.
Наманган вилояти Давлатобод туманида мактаб ўқувчилари иштирокида йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлди, деб хабар берди вилоят ЙҲХБ матбуот хизмати.
Қайд этилишича, 2 ноябрь куни соат 10:00 атрофида хусусий мактаблардан бирининг 9-синф ўқувчиси Gentra автомобилини ижарага олиб, катта тезликда ҳаракатланиб, бошқарувни йўқотиб қўйган. Натижада машина йўл четидаги йўл белгисига урилган.
Дастлаб, ўқувчи автомобиль акасига тегишли эканлигини айтди. Тергов давомида аниқланишича, бола дўстининг машинасини икки соатга 150 минг сўмга ижарага олган.
ЙТҲ вақтида у машинада дўсти билан бирга бўлган. Жабрланганлар йўқ.
Воқеадан сўнг ўсмирнинг отаси билан профилактик суҳбат ўтказилди. Унга ўғлининг ҳаракатларини назорат қилиш ва унинг ҳаракатларидан хабардор бўлиш зарурлигини эслатишди. Отам бундай ҳолатлар жиддий оқибатларга олиб келиши мумкинлиги ва бундай ҳодисаларга эътибор берилмаса, бу фожиага айланиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирилган.
Эслатиб ўтамиз, 10 октябрь куни Наманганда беш нафар мактаб ўқувчиси Gentra автомобилини ижарага олиб, юқори тезликда қарама-қарши йўлакка чиқиб кетган ва юк машинаси билан тўқнашиб кетган. Улардан учтаси ҳалок бўлди. Бу йил бошидан бери шаҳарда машинани ижарага олган ўқувчилар иштирокида содир бўлган тўртинчи ҳалокатдир.

В Намангане школьники взяли автомобиль в аренду и попали в ДТП
В Наманганской области 15-летний школьник арендовав автомобиль Gentra, на высокой скорости врезался в дорожный знак на обочине, обошлось без жертв. С отцом подростка провели профилактический разговор.
В Давлатабадском районе Наманганской области произошло дорожно-транспортное происшествие с участием школьников, сообщила пресс-служба областного УБДД.
Отмечается, что 2 ноября около 10:00 ученик 9 класса одной из частных школ арендовал автомобиль Gentra, ехал на большой скорости и не справился с управлением. В результате машина врезалась в дорожный знак, установленный на обочине.
Изначально ученик сказал, что автомобиль принадлежит его брату. В ходе следствия выяснилось, что мальчик арендовал машину у своего друга за 150 тыс. сумов на два часа.
Во время ДТП в машине он находился вместе с другом. Пострадавших нет.
После инцидента с отцом подростка был проведён профилактический разговор. Ему напомнили о необходимости контролировать действия своего сына и быть в курсе его перемещений. Отец был предупреждён, что подобные ситуации могут привести к серьёзным последствиям, и если игнорировать такие инциденты, это может обернуться трагедией.
Напомним, 10 октября в Намангане пять школьников, арендовав автомобиль Gentra, на высокой скорости выехали на встречную полосу и столкнулись с грузовиком. Трое из них погибли. С начала года в городе это уже четвёртая авария со смертельным исходом с участием школьников, которые арендовали машину.