Ўзбекистонда каналларни бетонлашга 800 млрд сўм ажратилади
2025 йилда каналларни бетонлашга 800 млрд сўм йўналтирилади. Сув таъминотини яхшилаш ва янги микро ГЭСларни ишга тушириш мақсадида 18 минг километр магистраль ва 94 минг километр ички каналлар бетонлаштирилади.
7 ноябрь куни Шавкат Мирзиёев раислигида сув ва энергия ресурсларидан оқилона фойдаланиш ҳамда қишлоқ хўжалигида йўқотишларни қисқартириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, жорий йилда 550 км канал ва ариқларни бетонлаш ҳисобига 200 минг гектар майдонда сув таъминоти яхшиланди, бу эса йилига 450 млн куб метр сувни тежаш имконини беради.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилда 75 та йирик канални бетонлашга давлат буджетидан қарийб 700 миллиард сўм маблағ ажратилган.
Бундан ташқари, фермер ва кластерлар томонидан 13 минг километр ички тармоқлар бетонлаштирилди.
Йиғилишда яна 18 минг километр магистраль ва 94 минг километр ички каналларни бетонлаш зарурлиги айтилди. Бу ишлар учун келгуси йилда 800 миллиард сўм ажратилади.
Қайд этилишича, ўтган йили техника, ишчи кучи ва қурилиш материаллари билан таъминлашни ўз ичига олган қўллаб-қувватлаш туфайли бетонлаш харажатларини икки бараварга қисқартиришга эришилди. Цемент етказиб бериш бўйича пудратчилар билан тўғридан-тўғри шартномалар тузиш орқали таннархни қўшимча 20%га камайтириш мумкин.
Шунингдек, бетонланган каналларда сув оқими тезлашиб, кичик гидроэлектр станцияларини қуриш имконияти яратилгани таъкидланди. Навоий вилоятида умумий қуввати 11 мегаватт бўлган 148 та шундай станция қурилиши бошланди. Келгусида 2 мингта микроГЭС қуриш режалаштирилган бўлиб, бу йилига қўшимча 600 миллион киловатт электр энергияси ишлаб чиқариш имконини беради.
Президент бундай лойиҳаларда иштирок этиш шартларини ишлаб чиқиб, тадбиркорларга етказиш бўйича мутасаддиларга топшириқ берди.

7 ноября под председательством Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по мерам рационального использования воды и энергетических ресурсов, а также сокращению потерь в сельском хозяйстве. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Отмечается, что в текущем году за счет бетонирования 550 км каналов и арыков водоснабжение улучшилось на площади 200 тысяч га, что позволит экономить 450 млн кубометров воды ежегодно.
Напомним, что на бетонирование 75 крупных каналов из госбюджета в текущем году было выделено почти 700 млрд сумов.
Кроме того, 13 тысяч км внутренних сетей забетонировали фермеры и кластеры.
На совещании говорилось о необходимости забетонировать еще 18 тысяч км магистральных и 94 тысячи км внутренних каналов. На эти работы в следующем году будет выделено 800 млрд сумов.
Отмечается, что в прошлом году затраты на бетонирование удалось снизить вдвое благодаря поддержке, включавшей предоставление техники, рабочей силы и стройматериалов. За счет прямых договоров с подрядчиками на поставку цемента себестоимость можно дополнительно снизить на 20%.
Также отмечено, что в забетонированных каналах поток воды ускоряется, что создает возможности для строительства малых гидроэлектростанций. В Навоийской области начато строительство 148 таких станций общей мощностью 11 мегаватт. В перспективе планируется построить 2 тысячи микроГЭС, что позволит ежегодно получать дополнительно 600 млн киловатт электроэнергии.
Президент поручил ответственным лицам разработать и довести до предпринимателей условия участия в таких проектах.