Гувоҳнома ва «Ватандош» картаси: ватандошларимиз учун янги имкониятлар
Ўзбекистонда хорижда истиқомат қилаётган фуқаролар учун ҳужжатларни расмийлаштириш тартиби тасдиқланди. «Ватандош» картаси визасиз кириш, кўчмас мулк сотиб олиш ҳуқуқи ва давлат хизматларидан фойдаланиш каби имтиёзларни тақдим этади. Карта эгаларининг оила аъзолари ҳам қўшимча имтиёзларга эга бўлади.
20 ноябрь куни Ўзбекистон президенти мамлакат иқтисодий ва ижтимоий ҳаётида фаол иштирок этаётган ватандошлар учун мўлжалланган гувоҳнома ва «Ватандош» картасини расмийлаштириш тартибини тасдиқлади.
«Ватандош» гувоҳномаси хорижда яшовчи Ўзбекистон фуқароларига иқтисодиёт ва ижтимоий соҳани ривожлантириш, халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш, инвестиция ва ҳомийлик фаолиятига қўшган ҳиссаси учун берилади. Ушбу ҳужжат «Ватандош» картасини олиш учун асос бўлиб хизмат қилади.
«Ватандош» картаси Ўзбекистон ҳудудида 5 йил амал қиладиган ва бир қатор имтиёзларни тақдим этадиган ID-ҳужжатдир. Улар қуйидагиларни ўз ичига олади:
• мамлакатга визасиз кириш ва чиқиш;
• яшаш гувоҳномасига эга бўлиш ёки чет эл фуқаролари учун белгиланган қиймат талабларига риоя қилиш заруратисиз кўчмас мулкни сотиб олиш имконияти;
• меҳнат фаолияти учун махсус рухсатномалар олмасдан ишлаш ҳуқуқи;
• Ўзбекистон фуқаролари билан тенг равишда тиббий, таълим ва бошқа давлат хизматларидан фойдаланиш.
• Карта эгасининг оила аъзолари (ота-оналар, турмуш ўртоқлар ва 18 ёшгача бўлган фарзандлар) ҳам қуйидаги имтиёзларга эга бўладилар:
• давлат божисиз кўп марталик визани мамлакатдан чиқмасдан узайтириш имконияти билан расмийлаштириш;

Удостоверение и карта «Ватандош»: новые возможности для соотечественников
В Узбекистане утвердили порядок оформления документов для граждан, проживающих за рубежом. Карта «Ватандош» предоставляет льготы, включая безвизовый въезд, право на покупку недвижимости и доступ к госуслугам. Семьи владельцев карты также получат дополнительные привилегии.
20 ноября президент Узбекистана утвердил порядок оформления удостоверения и карты «Ватандош», предназначенных для соотечественников, активно участвующих в экономической и социальной жизни страны.
Удостоверение «Ватандош» вручается гражданам Узбекистана, проживающим за рубежом, за их вклад в развитие экономики, социальной сферы, укрепление международных связей, инвестиционную и меценатскую деятельность. Этот документ служит основанием для получения карты «Ватандош».
Карта «Ватандош» представляет собой ID-документ, действующий 5 лет и предоставляющий ряд льгот на территории Узбекистана. Среди них:
• безвизовый въезд и выезд из страны;
• возможность приобретать недвижимость без необходимости иметь вид на жительство или соблюдать требования к стоимости, предусмотренные для иностранных граждан;
• право работать без получения специальных разрешений на трудовую деятельность;
• доступ к медицинским, образовательным и другим государственным услугам наравне с гражданами Узбекистана.
Члены семьи владельца карты (родители, супруги и дети до 18 лет) также получают ряд привилегий, включая: