Davlat kadastrlar palatasi Yangihayot tumani filialining sobiq boshligʻi 12 yilga qamaldi
Davlat kadastrlar palatasi Yangihayot tumani filialining sobiq boshligʻi 25 ming dollar pora olgani uchun 12 yil ozodlikdan mahrum etildi.
Yangihayot tumanidagi Davlat kadastr palatasi filialining sobiq boshligʻi 25 ming dollar pora olgani uchun 12 yil ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda Kun.uz sud qaroriga asoslanib xabar berdi.
Qarorga koʻra, u Toshkent shahrining Yangihayot tumanidagi Chortoq mahallasida joylashgan 20 sotixlik yer uchastkasidagi uy uchun kadastr hujjatlarini rasmiylashtirish evaziga 25 ming dollar pora talab qilgan.
Shuningdek, xabarda aytilishicha, 2024-yil 7-mart kuni DXX Toshkent shahar boshqarmasi xodimlari tomonidan tezkor tadbir oʻtkazilgan. Tadbir davomida I.S. oʻz xizmat xonasida pul olayotganda qoʻlga olingan.
I.S. sudda oʻz aybini tan olmadi va oʻsha paytda pulga muhtoj boʻlganini aytdi.
“Men fuqarodan 25 ming dollar olmoqchi edim, xodimni oʻlchov ishlari uchun uning yer uchastkasiga yubormoqchi va unga kadastr hujjatlari tez orada tayyor boʻlishini vaʼda qilmoqchi edim. Shu bilan birga, bu pullar hisobidan qarzlarimni toʻlashni va keyinchalik fuqaroga qaytarish uchun mablagʻ topishni rejalashtirgan edim,” dedi u sudda.
Uning aytishicha, unda yer uchastkalariga hujjatlarni toʻliq rasmiylashtirish vakolati boʻlmagan. Bu Toshkent shahar Kadastr boshqarmasining vakolatiga kiradi.
I.S.ning aybi guvohlarning koʻrsatmalari va boshqa dalillar bilan tasdiqlangan.
Sud I.S.ni Jinoyat kodeksining 210-moddasi 3-qismi “a” bandi (Pora olish) boʻyicha 12 yil muddatga ozodlikdan mahrum qildi. Shuningdek, unga moddiy javobgarlik bilan bogʻliq lavozimlarni egallash va Kadastr agentligi tizimida 3 yil davomida ishlash taqiqlandi.

Бывшего начальника Кадастровой палаты в Янгихаётском районе осудили на 12 лет
Бывший начальник филиала Государственной кадастровой палаты Янгихаётского района приговорен к 12 годам лишения свободы за взятку в размере 25 тыс. долларов.
Бывший начальник филиала Государственной кадастровой палаты Янгихаётского района был приговорен к 12 годам лишения свободы за взятку в размере 25 тыс. долларов. Об этом сообщает Kun.uz со ссылкой на решение суда.
Согласно решению, он требовал 25 тыс. долларов взятки за оформление кадастровых документов для дома на участке в 20 соток, расположенного в махалле Чорток Янгихаётского района Ташкента.
Там же говорится, что 7 марта 2024 года сотрудники управления СГБ по Ташкенту провели оперативное мероприятие. В ходе него И.С. был задержан в своем служебном кабинете при получении денег.
И.С. в суде не признал свою вину и заявил, что на тот момент нуждался в деньгах.
«Я собирался взять у гражданина 25 тыс. долларов, отправить сотрудника на его участок для измерений и пообещать ему, что кадастровые документы скоро будут готовы. Тем временем я планировал погасить свои долги за счет этих денег и позже найти средства, чтобы вернуть их гражданину», - сказал он в суде.
По его словам, у него не было полномочий на полное оформление документов на земельные участки. Это входит в компетенцию кадастрового управления по Ташкенту.
Вина И.С. была подтверждена показаниями свидетелей и другими доказательствами.
Суд приговорил И.С. к 12 годам лишения свободы по статье 210, часть 3, пункт «а» (Получение взятки) Уголовного кодекса. Ему также запрещено занимать должности, связанные с материальной ответственностью и работать в системе кадастрового агентства в течение 3 лет.