Tadbirkor va siyosatchi Imamidin Tashov sud zalida oʻzini boʻgʻizlashga urindi — video
KG Group qurilish kompaniyasi asoschisi Imamidin Tashov Qirgʻizistonda sud qarori eʼlon qilinganidan keyin oʻz boʻynini kesishga uringan. U hokimiyatni zoʻrlik bilan egallashga urinish, hokimiyatni qoʻlga olishga ommaviy daʼvatlar qilish va davlat chegarasini noqonuniy kesib oʻtishda ayblanmoqda.
KG Group qurilish kompaniyasi egasi Imamidin Tashov qaror eʼlon qilingandan soʻng sud zalida oʻzini boʻgʻizlashga uringan. Bu haqda Kloop xabar berdi.
Voqea tadbirkorning ishi koʻrilayotgan sud majlisida sodir boʻlgan. Jurnalistlar va Toshovning qarindoshlari oʻz joniga qasd qilishga urinishi bilanoq majlis zalidan olib chiqildi. Voqea joyiga tez tibbiy yordam chaqirildi.
Tadbirkorga tibbiy yordam koʻrsatish uchun sud zalidan olib chiqilgan. Hozirda Imamidin Tashov nazorat xonasida yotibdi. Huquq himoyachisi Aziza Abdurasulovaning aytishicha, u hushida.
Shikastlanish payti tasvirlangan video:
Avvalroq Tashov qorniga jarohat yetkazgan edi. Tadbirkorning advokati Samat Mattsakovning aytishicha, Toshovning qorni ikki marta kesilgan. Oʻshanda Davlat xavfsizlik xizmati u jamoatchilik eʼtiborini jalb qilish maqsadida qasddan oʻziga tan jarohati yetkazganini maʼlum qilgandi.
2024-yil aprel oyida Milliy xavfsizlik davlat qoʻmitasi (MXXD) xodimlari Qirgʻizistonga qaytib kelgan, hokimiyatni zoʻrlik bilan egallab olishga urinishda ayblanib qidiruvda boʻlgan Toshovni qoʻlga oldi. Tashov Qirgʻiziston va Qozogʻiston davlat chegarasini noqonuniy kesib oʻtgandan soʻng, Olmaotadan Qora-Boltaga yoʻl olgan va u yerda norozilik aksiyasini oʻtkazish va keyinchalik hokimiyatni qoʻlga olish uchun kuchlarni birlashtirish boʻyicha vaqtinchalik shtab tashkil etishni rejalashtirgan.
Yanvar oyi boshida Tashovning oʻzi oʻzini Milliy xavfsizlik davlat qoʻmitasi xodimi deb tanishtirgan nomaʼlum shaxslar uni oʻgʻirlab ketgani haqida baland ovozda bayonot berdi. Keyin undan 100 mln soʻm talab qilishdi. Uning videomurojaatini Facebookʼda faol Telekmat Kurenov (Kudaybergenov) eʼlon qildi.
“Meni banditlardek oʻgʻirlab ketishdi, tutqunlikda ushlab turishdi, qarindoshlarim va yaqinlarimga qoʻngʻiroq qilishga, xodimlarga xabar berishga ruxsat berishmadi. Menga har xil tahdidlar qilishdi, kompaniyani olib qoʻyishlarini, yaqinlarimga zarar yetkazishlarini aytishdi”, — dedi Tashov.
KG Group rahbari, shuningdek, noyabr oyi oxirida asossiz ayblovlar bilan soxta ish boʻyicha 52,4 million soʻm pulni davlat daromadiga oʻtkazganini aytgan. Ushbu summadan tashqari, undan yana 100 mln soʻm “chap choʻntagiga” talab qilingan. Shundan keyingina qoʻyib yuborishdi.

Владелец строительной компании KG Group Имамидин Ташов попытался порезать себе горло в зале суда после оглашения решения. Об этом сообщил Kloop.
Инцидент произошел на судебном заседании, где рассматривалось дело бизнесмена. Сразу после попытки самоубийства журналистов и родственников Ташова вывели из зала заседания. На место происшествия вызвали скорую помощь.
Бизнесмена вынесли из зала суда для оказания медицинской помощи. В настоящее время имамидин Ташов лежит в смотровом кабинете. Правозащитница Азиза Абдирасулова говорит, что он в сознании.
Видео, на котором запечатлен момент нанесения увечий:
Ранее Ташов нанес себе ранения в область живота. Адвокат бизнесмена Самат Матцаков сообщал, что у Ташова были два пореза на животе. Тогда в ГКНБ заявили, что он нанес себе телесные повреждения преднамеренно с целью привлечения внимания со стороны общественности.
В апреле 2024 года cотрудники Госкомитета нацбезопасности (ГКНБ) задержали вернувшегося в Кыргызстан Ташова, которого власти разыскивали за покушение к насильственному захвату власти. Ташов был задержан после незаконного пересечения госграницы Кыргызстана и Казахстана на пути следования из Алматы в Кара-Балту, где планировал организовать временный штаб по консолидации сил для проведения акции протеста с последующим захватом власти, сообщали в ГКНБ.
Сам Ташов в начале января сделал громкое заявление о том, что неизвестные, представившись сотрудниками ГКНБ, похитили его. Затем требовали с него 100 млн сомов. Его видеообращение опубликовал в Facebook активист Тилекмат Куренов (Кудайбергенов).
«Меня по-бандитски похитили, держали в неволе, не давали позвонить родным и близким, сообщить сотрудникам. Мне всячески угрожали, говорили, что отберут компанию, навредят моим близким», — заявлял Ташов.
Глава KG Group также заявлял, что в конце ноября он передал в доход государства 52.4 млн сомов по сфабрикованному делу, предъявив необоснованные обвинения. Помимо этой суммы, с него потребовали еще 100 млн сомов «в левый карман». И только после этого отпустили.