Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-iyulga qadar tegishli guvohnomalarning qogʻoz shaklini bekor qiladigan yagona ijtimoiy karta tizimini ishlab chiqish boʻyicha koʻrsatma berdi. Ijtimoiy karta bilan avtobus va metroda bepul yurish mumkin, shuningdek, bu kartaga elektr energiyasi, gaz va oʻqish xarajatlari uchun kompensatsiyalar, nafaqalar va pul yordami ham toʻlanadi.
13-dekabr kuni Shavkat Mirziyoyev raisligida ijtimoiy himoya sohasida amalga oshirilgan ishlar tahlili va 2025-yilga moʻljallangan ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektorli yigʻilish oʻtkazildi.
Yigʻilishda hozirgi kunda fuqarolarimizga 65 turdagi ijtimoiy xizmat va yordam olish uchun tugʻilganlik guvohnomasi, nogironlik guvohnomasi, pensiya guvohnomasi, talaba bileti, bank kartasi kabi 10 dan ortiq hujjat talab qilinishi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari bunday chalkashliklarga barham berish vaqti kelganini aytib, barcha hujjatlar oʻrnini bosadigan yagona ijtimoiy karta joriy etilishini eʼlon qildi.
Ijtimoiy karta bilan avtobus va metroda bepul yurish mumkin, shuningdek, bu kartaga elektr energiyasi, gaz va oʻqish xarajatlari uchun kompensatsiyalar, nafaqalar va pul yordami ham toʻlanadi.
1-iyulga qadar ushbu tizim Toshkent shahri va Yangiyoʻl tumanida sinovdan oʻtkazilib, yil oxiriga qadar barcha hududlarda ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, tizim ijtimoiy sugʻurtani joriy etish doirasida raqamli xizmatlarni rivojlantirish orqali davlat va tadbirkorlik subyektlari oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlikni osonlashtiradi.

13 декабря под председательством президента Шавката Мирзиёева проходит видеоселекторное совещание по анализу проделанной работы в сфере социальной защиты и приоритетным задачам на 2025 год.
На совещании подчеркивалось, что в настоящее время для получения 65 видов социальных услуг и помощи нашим гражданам необходимо иметь при себе более 10 документов, таких как свидетельство о рождении, инвалидность, пенсия, студенческий билет, банковская карта.
Отметив, что пора положить конец подобной путанице, глава государства объявил о введении единой социальной карты, которая заменит все документы.
С социальной картой можно получить бесплатный проезд в автобусе и метро, ​​на эту карту также выплачиваются компенсации за электричество, газ и расходы на обучение, пособия и денежную помощь.
До 1 июля данная система будет апробирована в городе Ташкенте и Янгиёльском районе, а до конца года будет запущена повсеместно.
Система также позволит упростить взаимодействие между государством и субъектами предпринимательства за счёт развития цифровых сервисов в рамках внедрения социального страхования.