20-dekabr kuni qora BMW Magdeburgdagi Rojdestvo yarmarkasida olomon orasiga kirib keldi. Reuters ma’lumotiga ko‘ra, 200 dan ortiq kishi jarohat olgan, ulardan 40 nafari og‘ir ahvolda. Dastlab ikki kishi halok bo‘lgani xabar qilingan edi. Shanba kuni ertalabga kelib ularning soni beshtaga yetdi, ular orasida bola ham bor.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, to‘qnashuv ataylab sodir etilgan, rulda Saudiya Arabistoni fuqarosi o‘tirgan. U darhol qo‘lga olindi, uning harakatga undagan sabablari noma’lum.
Gumonlanuvchi — qo‘shni shaharda ishlagan 50 yoshli shifokor-psixiatr Taleb al-Abdulmuhsen. U Germaniyaga 2006-yilda psixoterapevt malakasini olish uchun taklif qilingan shifokor sifatida kelgan, keyin esa islomdan voz kechganligi uchun o‘lim bilan tahdid qilingani sababli boshpana so‘ragan. Erkak siyosiy qochqin maqomiga ega, deb yozadi Frankfurter Rundschau gazetasi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Magdeburgdagi fojia oqibatida qurbon bo‘lganlar va jabrlanganlar munosabati bilan Germaniya prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerga hamdardlik bildirdi.
“Davlatimiz rahbari qurbon bo‘lganlarning oila a’zolari va yaqinlariga chin dildan hamdardlik bildirib, jarohat olganlar tez orada shifo topishini tiladi”, — deyiladi xabarda.
Saksoniya-Anhalt bosh vaziri Rayner Xazeloff voqeani “Magdeburg shahri va butun mamlakat uchun fojia” deb baholadi.
Germaniya kansleri Olaf Shols Magdeburg aholisi bilan “butun Germaniya birdamligini” e’lon qildi va favqulodda xizmatlar xodimlariga minnatdorchilik bildirdi.
“Albatta, hozir biz jinoyatchini, uning harakatlari va sabablarini aniq tushunishimiz kerak, shunda biz zarur jinoiy choralar bilan javob berishimiz mumkin”, — deya Sholsdan iqtibos keltiradi DW. Uning eslatishicha, hujum 2016-yil 19-dekabrda Berlindagi Braytshaydplats maydonidagi Rojdestvo bozoridagi teraktning "deyarli bir yilligi”da sodir bo‘lgan.
“Biz mamlakat sifatida birga bo‘lishimiz kerak, — dedi Germaniya kansleri. — Bir-birimizga bo‘lgan munosabatimiz nafrat bilan belgilanishiga yo‘l qo‘ymasligimiz lozim. Biz umumiy kelajakka intiladigan jamiyatmiz. Nafrat urug‘ini sochmoqchi bo‘lganlarga yo‘l bermaslik kerak. Lekin biz jinoyatchilarni jazosiz qoldirmasligimiz kerak. Birligimiz va umumiy kelajagimizni himoya qilish uchun qonunning butun qat’iyligi bilan harakat qilishimiz zarur”.

В Магдебурге автомобиль въехал в толпу на рождественской ярмарке
В Магдебурге в центральной части Германии автомобиль въехал в толпу недалеко от ратуши. В результате наезда погибли 5 человек, более 200 получили ранения различной тяжести.
20 декабря черный BMW въехал в толпу на рождественской ярмарке в Магдебурге. По данным Reuters, более 200 человек получили ранения, 40 из них серьёзные. Первоначально сообщалось о двух погибших. К утру субботы их число выросло до пяти, среди них есть ребёнок.
По предварительной версии, наезд был преднамеренным, за рулём сидел выходец из Саудовской Аравии. Он был немедленно задержан, его мотивы неизвестны.
Подозреваемым является 50-летний врач-психиатр Талеб аль-Абдулмохсен, работавший в соседнем городе. В Германию он приехал в 2006 году в качестве приглашённого врача, чтобы получить квалификацию психотерапевта, а затем попросил здесь убежища, поскольку ему угрожали смертью за отход от ислама. Мужчина имеет статус политического беженца, писала газета Frankfurter Rundschau.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил соболезнования президенту Германии Франку-Вальтеру Штайнмайеру в связи с жертвами и пострадавшими в результате трагедии в Магдебурге.
«Глава нашего государства передал слова искреннего сочувствия и поддержки родным и близким погибших, а также пожелания скорейшего выздоровления пострадавшим», — говорится в сообщении.
Премьер-министр Саксонии-Анхальта Райнер Хазелофф назвал случившееся «катастрофой для города Магдебурга, для всей страны».
Канцлер ФРГ Олаф Шольц заявил о «солидарности всей Германии» с жителями Магдебурга и поблагодарил сотрудников экстренных служб.
«Конечно, сейчас мы должны точно понять злоумышленника, его действия и мотивы, чтобы отреагировать на это необходимыми уголовными мерами», — цитирует Шольца DW. Он напомнил, что атака произошла «почти в годовщину» теракта на рождественском базаре на площади Брайтшайдплац в Берлине 19 декабря 2016 года.
«Мы как страна должны оставаться вместе, — призвал канцлер Германии. — Мы не должны позволить, чтобы наше отношение друг к другу определяла ненависть. Мы общество, которое стремится к общему будущему. Нельзя дать дорогу тем, кто хочет сеять ненависть. Но мы и не должны оставлять без преследования преступников. Должны действовать по всей строгости закона, чтобы защищать наше единство и общее будущее».