Aksariyat fransuzlar Emmanuel Makronning iste’fo berish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi
2025-yil yanvar oyi boshida Fransiyada so‘rov o‘tkazildi. So‘rov natijalariga ko‘ra, fuqarolarning 61 foizi prezidentning ketishini yoqlagan. Fransuzlar Makronni avtoritar boshqaruv uslubi uchun tanqid qilib, bosh vazirni almashtirishni talab qilmoqda. Davlat rahbariga ishonch darajasi 2018 yildan beri rekord darajadagi eng past darajaga tushdi.
Foto: Корреспондент.net
2025-yil yanvar oyi boshida o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, Fransiya fuqarolarining 60 foizdan ortig‘i prezident Emmanuel Makronning iste’fosini yoqlagan. Bu ma’lumotlarni 3-yanvar kuni Le Figaro gazetasi e’lon qildi. Tadqiqotda mingdan ortiq kishi ishtirok etdi: 61% iste’fo g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi, 38% qarshi chiqdi va 1% javob berishga qiynaldi.
Bundan tashqari, respondentlarning 62 foizi Makron siyosatini avtoritar siyosat deb ta’riflagan. So‘rovda qatnashganlarning deyarli 86 foizi prezident 2024-yil 13-dekabrda bu lavozimni egallagan “Demokratik harakat” partiyasi yetakchisi bosh vazir Fransua Bayruni almashtirishi kerak, deb hisoblaydi.
Makronga bo‘lgan ishonch 2024-yil sentyabr oyidan boshlab pasaya boshladi. Dekabr oyining oxiriga kelib, uning mashhurlik darajasi so‘nggi olti yil ichida eng past darajaga yetdi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yil iyun oyida prezident Milliy majlisni tarqatib yubordi va muddatidan oldin saylov tayinladi, unda “Yangi xalq fronti” so‘l partiyalar koalitsiyasi g‘alaba qozondi. Bu bosh vazir Gabriel Attalning iste’fosiga olib keldi. Mishel Barne hukumatning yangi rahbari bo‘ldi, ammo dekabr oyida u parlamentning qo‘llab-quvvatlashidan mahrum bo‘ldi va uning o‘rniga Fransua Bayru keldi.
Tanqidlarga qaramay, Makron 2027-yilda prezidentlik muddati tugagunga qadar o‘z lavozimini tark etmasligini aytdi va Konstitutsiya unga uchinchi muddatga nomzodini qo‘yishni taqiqlashini eslatdi.

Согласно результатам опроса, проведенного в начале января 2025 года, более 60 % граждан Франции высказались за отставку президента Эммануэля Макрона. Эти данные 3 января опубликовала газета Le Figaro. В исследовании приняли участие свыше 1 тысячи человек: 61 % поддержали идею отставки, 38 % высказались против, а 1 % затруднились с ответом.
Кроме того, 62 % респондентов охарактеризовали политику Макрона как авторитарную. Почти 86 % опрошенных считают, что президенту следует сменить премьер-министра Франсуа Байру, лидера партии «Демократическое движение», который занял этот пост 13 декабря 2024 года.
Доверие к Макрону начало снижаться с сентября 2024 года. По состоянию на конец декабря уровень его популярности достиг минимума за последние шесть лет.
Напомним, в июне 2024 года президент распустил Национальное собрание и назначил досрочные выборы, на которых победила коалиция левых партий «Новый народный фронт». Это привело к отставке премьера Габриэля Атталя. Новым главой правительства стал Мишель Барнье, однако в декабре он лишился поддержки парламента, и его сменил Франсуа Байру.
Несмотря на критику, Макрон заявил, что не намерен покидать свой пост до окончания президентского срока в 2027 году, напомнив, что Конституция запрещает ему баллотироваться на третий срок.