Amerikaning Meta korporatsiyasi o‘z ijtimoiy tarmoqlarida haddan tashqari senzura tufayli faktchekerlar xizmatlaridan foydalanishni to‘xtatadi. Bu haqda kompaniya asoschisi Mark Sukerberg X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida video murojaatida ma’lum qildi.
“Biz faktchekerlardan xalos bo‘lamiz va ularni hamjamiyatning shunga o‘xshash ko‘rsatmalariga almashtiramiz [ijtimoiy tarmoqlar — tahr.] X”, — dedi u.
Sukerbergning qo‘shimcha qilishicha, korporatsiya avvalroq Amerika internet makonida "ko‘proq senzura" bo‘lishini istagan hukumat va ommaviy axborot vositalarining talablariga javob berishga harakat qilgan. Uning qo‘shimcha qilishicha, AQShda bo‘lib o‘tgan saylovlar "keskin burilish nuqtasi" bo‘ldi, bu so‘z va fikr erkinligining ustuvorligini ko‘rsatadi.
Kompaniya asoschisining qo‘shimcha qilishicha, Meta haddan tashqari ko‘p senzura bo‘lgan nuqtaga yetib kelgan, faktchekerlar esa haddan tashqari noxolis bo‘lib, foydalanuvchilarning ishonchini yo‘q qilgan.

В Facebook и Instagram отменят фактчекинг
Основатель компании Meta, Марк Цукерберг, объявил о решении отменить изменения, которые ограничивали политический контент в лентах пользователей. Эти нововведения затрагивают Facebook и Instagram. Основная цель — упростить правила и усилить поддержку свободы слова.
Американская корпорация Meta прекратит пользоваться услугами фактчекеров из-за чрезмерной цензуры в своих социальных сетях. Об этом заявил основатель компании Марк Цукерберг в видеообращении на своей странице в соцсети X.
«Мы избавимся от фактчекеров и заменим их на указания сообщества, аналогичные (соцсети — прим. ред.) Х», — заявил он.
Цукерберг добавил, что корпорация ранее пыталась отвечать на требования властей и СМИ, которые хотели «все больше цензуры» в американском интернет-пространстве. Он добавил, что прошедшие выборы в США стали «переломным моментом», который говорит о приоритете свободы слова и выражения мнений.
Основатель компании добавил, что Meta пришла к точке, где стало слишком много цензуры, а фактчекеры были слишком предвзяты и уничтожили доверие пользователей.