ATTO kompaniyasi direktori Davron Shoyoqubovning maʼlum qilishicha, metro kassalari va pochta boʻlimlarida transport kartalarining yoʻqligi ularni oldi-sotdi qiluvchilar tomonidan ommaviy sotib olinishi bilan bogʻliq. Birgina 2024-yilda aholi 200 ming, dekabr oyi va yanvar oyining dastlabki 9 kunida esa yana 110 ming dona karta sotib olgan, deb yozadi “Газета.uz”.
Shoyoqubovning soʻzlariga koʻra, yoʻlovchilar metroga kiraverishda chiptalar oshirilgan narx - 30-50 ming soʻmdan sotilishidan shikoyat qilishgan. Maʼlum boʻlishicha, chayqovchilar karta sotib olib, ularni qayta sotishardi. Bunga javoban ATTO metro va UzPost`ga bir qoʻlda ikkitagacha kartani sotishni cheklash soʻralgan xatlar yubordi.
10-yanvar kuni kompaniya 50 ming dona kartani sotuvga chiqardi, ammo ular tezda tugab qoldi. 18-yanvar kuni 50 ming kartadan iborat yangi partiya kelib tushadi, oy oxirigacha yana 200 mingtasi kelishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, ATTO maʼlumotlariga koʻra, chiqarilgan 1,7 million kartadan kuniga atigi 300 mingtasi ishlatiladi. Qolganlari faollashtirilmagan, yoʻqolgan yoki chayqovchilar qoʻlida qoladi. Yangi kartalarga talabni kamaytirish uchun kompaniya barcha kartalar uchun amal qilish muddatini bekor qildi va ularning markirovka qilinishiga qaramay, ulardan foydalanish vaqt bilan cheklanmaganligini eslatdi.

Директор компании АТТО Даврон Шаёкубов сообщил, что отсутствие транспортных карт в кассах метро и почтовых отделениях вызвано их массовой скупкой перекупщиками. Только за 2024 год жители приобрели 200 тысяч карт, а за декабрь и первые 9 дней января — ещё 110 тысяч, пишут Газета.uz.
По словам Шаёкубова, пассажиры жаловались, что карты продаются у входов в метро по завышенной цене — 30–50 тысяч сумов. Выяснилось, что спекулянты скупали карты и перепродавали их. В ответ на это АТТО направила письма в метро и UzPost с просьбой ограничить продажу до двух карт в одни руки.
10 января компания выпустила в продажу 50 тысяч карт, но они быстро закончились. Новая партия из 50 тысяч карт поступит 18 января, а до конца месяца ожидается ещё 200 тысяч.
При этом, по данным АТТО, из 1,7 миллиона выпущенных карт ежедневно используется только 300 тысяч. Остальные остаются неактивированными, утерянными или находятся у спекулянтов. Чтобы снизить спрос на новые карты, компания отключила окончание срока действия для всех карт, напомнив, что их использование не ограничено временем, несмотря на маркировку.