O‘zbekiston va Pokiston hamkorlikni rivojlantirish hamda Afg‘onistondagi vaziyatni muhokama qildi
16-yanvar kuni O‘zbekiston prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Pokiston elchisi Ahmad Foruk bilan uchrashdi. Uchrashuv davomida mintaqaviy xavfsizlik, Afg‘onistondagi vaziyat va qo‘shma loyihalarni, jumladan Transafg‘on temir yo‘lini qurish masalalarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Foto: TIV axborot xizmati
16-yanvar kuni O‘zbekiston Prezidentining Afg‘oniston masalalari bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Pokistonning O‘zbekistondagi elchisi Ahmad Faruk bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Pokiston munosabatlarining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama etildi. Afg‘onistondagi vaziyat va mintaqaviy xavfsizlik bilan bog‘liq masalalarga alohida e’tibor berildi.
Bundan tashqari, tomonlar Afg‘oniston hududida transport-kommunikatsiya loyihalarini, shu jumladan Transafg‘on temir yo‘lini qurish masalalarini amalga oshirish yuzasidan fikr almashdilar.

Узбекистан и Пакистан обсудили развитие сотрудничества и ситуацию в Афганистане
16 января состоялась встреча Исматуллы Иргашева, специального представителя Президента Узбекистана по Афганистану, с послом Пакистана Ахмедом Фаруком. Основное внимание было уделено вопросам региональной безопасности, ситуации в Афганистане и реализации совместных проектов, включая строительство Трансафганской железной дороги.
Фото: МИД Узбекистана
16 января Специальный представитель Президента Узбекистана по вопросам Афганистана Исматулла Иргашев встретился с послом Пакистана в Узбекистане Ахмедом Фаруком.
На встрече обсуждалось текущее состояние и перспективы развития узбекско-пакистанских отношений. Особое внимание было уделено ситуации в Афганистане и вопросам, связанным с региональной безопасностью.
Кроме того, стороны рассмотрели вопросы реализации транспортно-коммуникационных проектов на территории Афганистана, включая строительство Трансафганской железной дороги.