Bugun, 17-yanvar kuni Toshkentda “Oʻzbekkosmos” agentligining 2024-yildagi faoliyati yakunlariga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi. Tadbirda agentlik vakillari amalga oshirilgan ishlar haqida soʻzlab, sunʼiy yoʻldoshni uchirish va kosmonavtni koinotga yuborish masalasiga izoh berdi.
“Kosmonavtni kosmosga joʻnatish texnik jihatdan qiyin emas. Misol uchun, NASA bilan hamkorlikda buni 50-60 ming dollarga amalga oshirish mumkin. Ammo kosmonavtlar kosmosga faqat selfi uchun uchmasligi kerak. Ular davlat manfaatlari yoʻlida tadqiqot olib boradigan olimlar yoki muhandislar boʻlishi kerak. Kosmosda ilmiy kashfiyotlar uchun ulkan salohiyat mavjud va biz undan foydalanishimiz kerak. Faqat Fanlar akademiyasi va boshqa olimlar bilan dasturlar ishlab chiqilgandan keyingina bu masalaga yondasha olamiz”, — dedi agentlik vakili Muhiddin Ibragimov.
Eslatib oʻtamiz, “Oʻzbekkosmos” 2019-yilda kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar sohasida davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirish uchun tashkil etilgan.

Сегодня, 17 января, в Ташкенте прошла пресс-конференция, посвященная итогам деятельности агентства «Узбеккосмос» в 2024 году. На мероприятии представители агентства рассказали о проделанной работе и прокомментировали вопрос запуска спутника и отправки космонавта в космос.
«Отправить космонавта в космос технически несложно. Например, с сотрудничеством NASA это можно сделать за 50–60 миллионов долларов. Однако космонавты не должны летать в космос лишь ради селфи. Они должны быть учёными или инженерами, которые проводят исследования в интересах государства. В космосе есть огромный потенциал для научных открытий, и мы должны использовать его. Только после разработки программ с Академией наук и другими учеными мы сможем подойти к этому вопросу», — отметил представитель агентства Мухиддин Ибрагимов.
Напомним, «Узбеккосмос» был создан в 2019 году для разработки и реализации государственной политики в области космических исследований и технологий.