Pokiston sudi sobiq bosh vazir Imron Xonni korrupsiyada ayblanib, 14 yilga ozodlikdan mahrum qildi. Uning turmush oʻrtogʻi Bushra Bibi ham aybli deb topilib, yetti yilga qamalgan.
Pokistonning sobiq bosh vaziri Imron Xon koʻchmas mulk bilan bogʻliq korrupsiyada ayblanib, 14 yillik qamoq jazosiga hukm qilindi.
Eslatib oʻtamiz, oʻtgan yilning noyabr oyida Islomobod Oliy sudi Pokistonning sobiq bosh vaziri va muxolifatdagi “Adolat uchun harakat” partiyasi asoschisi Imron Xonni garov evaziga ozod qilgan edi.
Maʼlumotlarga koʻra, sud Imron Xonni har biri bir million rupiyadan (3 611 dollar) ikkita garov toʻlash sharti bilan ozod qilgan. Pokiston sudi Imron Xonga qarshi 150 dan ortiq jinoiy ish qoʻzgʻatdi.
Imron Xon va uning rafiqasi 2018-yilda “Al-Qadir Trust” xayriya jamgʻarmasini boshqargan vaqtida pora sifatida yer olganliklari va noqonuniy daromadlarni legallashtirganliklari uchun sudlangan.
Imron Xon 2018-2022-yillarda Pokiston Vazirlar Mahkamasini boshqargan. U 2022-yil 10-aprelda parlamentda unga nisbatan bildirilgan ishonchsizlik votumi natijasida lavozimidan chetlatilgan edi. Siyosatchi 2023-yildan buyon davlat qimmatbaho buyumlarini saqlash omboridan xorijiy sovgʻalarni sotganlikda ayblanib, 14 yillik qamoq jazosini oʻtayotgandi.
Imron Xon va Oʻzbekiston
Pokiston va Oʻzbekiston rahbarlarining ikki tomonlama muloqoti va muloqoti 2019-yildan 2022-yilgacha sezilarli darajada faollashdi. Shavkat Mirziyoyev va Imron Xonning 2019-yilda Pekin va Bishkekda boʻlib oʻtgan uchrashuvlari, joriy yilning aprel oyida boʻlib oʻtgan onlayn sammit davlatlararo hamkorlik uchun yangi istiqbollarni ochdi.
2021-yil iyul oyida Imron Xon Pokiston bosh vaziri sifatida ilk bor Oʻzbekistonga tashrif buyurdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonning Oʻzbekistonga ilk tashrifi ikki tomonlama sheriklikning yangi davrini boshlab berganini taʼkidladi.
“Pokiston bizning vaqt sinovidan oʻtgan va ishonchli hamkorimizdir. Davlatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar oʻzaro hurmat va ishonchga asoslangan. Bugun ularni strategik hamkorlik darajasiga koʻtaramiz. Bugungi murakkab vaziyatga qaramasdan, hamkorligimiz jadal surʼatlar bilan rivojlanmoqda. Biz barcha yoʻnalishlarda aloqalarni yanada kengaytirishdan manfaatdormiz”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Termiz — Mozori-Sharif — Kobul — Peshovar” temir yoʻlini qurish loyihasini ilgari surish boʻyicha amaliy ishlarni davom ettirishga kelishib olindi.
Eslatib oʻtamiz, 2021-yil 3-yanvarda Imron Xon Pokiston va Oʻzbekiston oʻrtasida Transafgʻon temir yoʻlini qurish loyihasini tasdiqlagan va Toshkentda bu loyiha amalda ustuvor yoʻnalishlardan biri sifatida belgilangan edi. Oʻzbekiston, Afgʻoniston va Pokiston transport idoralariga 2021-yil iyuniga qadar amalga oshirish uchun barcha zarur hujjatlarni toʻliq tayyorlash topshirildi va qurilish 2022-yil sentyabr oyida boshlanishi rejalashtirilgan. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tegishli qarorni imzoladi, garchi taʼkidlash joizki, Oʻzbekistonning oʻzida ham ekspertlar hamjamiyati va oʻzbek real biznes transport-logistika kompaniyalari rahbarlari oʻrtasida bunday tanlov noaniq baholanmoqda.
Loyihani amalga oshirishning birinchi muammosi moliyalashtirishni izlashdir (taxminan $4,8 mlrd), uch davlat rahbarlari tegishli hujjatlarni xalqaro moliya tashkilotlariga yuborishdi, Toshkent va Kobul AQSH Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi (DFC) mablagʻlarini ham jalb qilish niyatida. Bu yerda Islomobod bilan bogʻliq ikkita holatni taʼkidlash muhimdir: AQSH-Pokiston munosabatlarida soʻnggi yillardagi murakkabliklar va Xitoy tomonining Pokistonga ulkan taʼsiri.
Mirziyoyevning Xon bilan ikkinchi uchrashuvi 2023-yil mart oyida, dastlab tor doirada boʻlib oʻtgandi.
Davlat rahbari Oʻzbekistonda pokistonlik investorlar bilan hamkorlikda tashkil etilgan 177 ta korxona faoliyat yuritayotganini taʼkidladi. Bundan tashqari, savdo-iqtisodiy va investitsiya bitimlari hajmi oldingi yillarga nisbatan oshganligi, lekin shu bilan birga, rivojlanish uchun katta maydon qolganiga aniqlik kiritildi.
Yetakchilar kengaytirilgan tarkibda muloqot qilganlarida transport-logistika sohasida hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha loyihalarni amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
“Termiz — Mozori-Sharif — Kobul — Peshovar temir yoʻli — bu umumiy kelajagimiz. Bu yoʻl qurib bitkazilgach, Pokistonni Markaziy Osiyo bilan, Oʻzbekistonni esa Karachi, Gvadar va Qosim portlari bilan bogʻlaydigan eng yaqin, arzon va xavfsiz yoʻlakni barpo etamiz. Bu temir yoʻl hududlarimiz qiyofasini butunlay oʻzgartirib yuboradi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.

Бывший премьер-министр Пакистана Имран Хан приговорен к 14 годам тюремного заключения по обвинению в коррупции, связанной с недвижимостью, передает Reuters.
Напомним, что в ноябре прошлого года Высший суд Исламабада освободил под залог бывшего премьер-министра Пакистана и основателя оппозиционной партии «Движение за справедливость» Имрана Хана.
Согласно информации, суд освободил Имрана Хана под условием внесения двух залогов по одному миллиону рупий (3 611 долларов) каждый. Пакистанский суд возбудил против Имрана Хана более 150 уголовных дел.
Имран Хан и его жена осуждены за получение в 2018 году участков земли в качестве взятки и легализацию незаконных доходов в период управления ими благотворительным фондом Al-Qadir Trust, который, по утверждению стороны обвинения, служил прикрытием для незаконной деятельности осужденных.
Имран Хан возглавлял кабмин Пакистана в 2018-2022 годах. Он был смещен с должности 10 апреля 2022 года в результате вынесенного ему в парламенте вотума недоверия. С 2023 года политик отбывает 14-летнее тюремное заключение по приговору о продаже иностранных подарков из государственного хранилища ценностей.
Имран Хан и Узбекистан
Двусторонний диалог и контакты глав Пакистана и Узбекистана заметно активизировались с 2019 по 2022 годы. Встречи Шавката Мирзиёева и Имрана Хана в Пекине и Бишкеке в 2019 году, онлайн-саммит лидеров в апреле текущего года открыли новые перспективы для межгосударственного сотрудничества.
В июле 2021 года Имран Хан в качестве премьер-министра Пакистана впервые совершил визит в Узбекистан. Президент республики Шавкат Мирзиёев подчеркивал, что первый визит высокого гостя в Узбекистан открыл новую эру двустороннего партнерства.
«Пакистан является нашим испытанным временем и надежным партнером. Отношения между нашими государствами основаны на взаимном уважении и доверии. Сегодня мы поднимем их на уровень стратегического сотрудничества. Наше взаимодействие, несмотря на нынешнюю сложную ситуацию, развивается динамичными темпами. Мы заинтересованы в дальнейшем расширении связей по всем направлениям», — говорил Шавкат Мирзиёев.
Была и достигнута договоренность о продолжении практической работы по продвижению проекта строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
Стоит также напомнить, что 3 января 2021 года Имран Хан утвердил проект строительства Трансафганской железной дороги между Пакистаном и Узбекистаном, и в Ташкенте этот проект фактически был обозначен как главный из приоритетов. Транспортным ведомствам Узбекистана, Афганистана и Пакистана поручено к июню 2021 года полностью подготовить все необходимые для реализации документы, а строительство планируется начать в сентябре 2022 года. Президент РУз Шавкат Мирзиёев подписал соответствующее постановление, хотя нужно отметить, что и в самом Узбекистане в экспертном сообществе и среди руководителей узбекских транспортно-логистических компаний реального бизнеса такой выбор оценивается неоднозначно.
Первой проблемой реализации проекта является поиск финансирования (около $4,8 млрд), руководители трех стран направили соответствующие документы в международные финансовые организации, Ташкент и Кабул намерены привлечь также средства Международной финансовой корпорации развития США (DFC). Здесь важно отметить два обстоятельства, относящиеся к Исламабаду: как сложности последних лет в американско-пакистанских отношениях, так и колоссальное влияние на Пакистан китайской стороны.
Вторая встреча Мирзиёева с Ханом состоялась в марте 2023 года, сначала в узком составе.
Глава узбекского государства упомянул, что в Узбекистане действуют 177 предприятий, созданных с пакистанскими инвесторами. Кроме того, уточнялось, что объем торгово-экономических и инвестиционных соглашений увеличился по сравнению с предыдущими годами, но вместе с тем остается большое пространство для развития.
Когда лидеры общались в расширенном составе была отмечена важность реализации проектов по развитию сотрудничества в транспортно-логистической сфере.
«Железная дорога "Термез – Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар" – это наше общее будущее. Когда строительство этого пути будет завершено, мы создадим самый близкий, дешевый и безопасный коридор, соединяющий Пакистан с Центральной Азией, а Узбекистан – с портами Карачи, Гвадар и Касим. Эта железная дорога полностью изменит облик наших регионов», — подчеркивал президент Узбекистана.