Alibaba Cloud Oʻzbekistonda QQS toʻlovchisiga aylandi
Alibaba Cloud Oʻzbekistonda elektron xizmatlar koʻrsatuvchi xorijiy kompaniyalarga qoʻyiladigan talablar doirasida QQS toʻlovchisi sifatida roʻyxatdan oʻtgan. Qaror soliq organlarining Alibaba Group`ga yuborgan soʻrovidan soʻng qabul qilindi.
Foto: habr.com
Alibaba Cloud (Singapore) Private Limited kompaniyasi rasmiy ravishda tax.uz tizimida roʻyxatdan oʻtdi va Oʻzbekistonda QQS toʻlovchisi maqomini oldi. Bu haqda Soliq qoʻmitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Qaror elektron xizmatlar koʻrsatuvchi xorijiy kompaniyalar faoliyatini legallashtirish ishlari doirasida qabul qilindi. Buning uchun soliq idoralari Alibaba Group`ga soʻrov yubordi, shundan soʻng, 2025-yil 28-yanvarda Alibaba Cloud roʻyxatdan oʻtishni yakunladi.
Qonunchilikka koʻra, Oʻzbekistonda jismoniy shaxslarga elektron xizmatlar koʻrsatuvchi xorijiy kompaniyalar QQS toʻlashlari shart. Hozirgi kunda mamlakatimizda soliq majburiyatlarini bajaradigan 65 ta shunday kompaniya roʻyxatga olingan.

Alibaba Cloud стала плательщиком НДС в Узбекистане
Alibaba Cloud зарегистрировалась в Узбекистане как плательщик НДС в рамках требований к иностранным компаниям, предоставляющим электронные услуги. Решение принято после запроса налоговых органов в Alibaba Group.
Фото: habr.com
Компания Alibaba Cloud (Singapore) Private Limited официально зарегистрировалась в системе tax.uz и получила статус плательщика НДС в Узбекистане. Об этом сообщила пресс-служба Налогового комитета.
Решение принято в рамках работы по легализации деятельности иностранных компаний, предоставляющих электронные услуги. Для этого налоговые органы направили запрос в Alibaba Group, после чего 28 января 2025 года Alibaba Cloud завершила регистрацию.
Согласно законодательству, иностранные компании, оказывающие электронные услуги физическим лицам в Узбекистане, обязаны уплачивать НДС. В настоящее время в стране зарегистрированы 65 таких компаний, выполняющих налоговые обязательства.