Texnologiya magnati va Trampning ittifoqchisi Ilon Mask yakshanba kuni AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) “oʻlish” vaqti kelganini aytdi — bu Tramp maʼmuriyati ushbu 64 yillik agentlikni tugatish yoki jiddiy qayta tashkil etishga tayyorgarlik koʻrayotganining yana bir belgisidir.
“USAID — bu jinoiy tashkilot”, — deb yozdi Mask yakshanba kuni X platformasida.
AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) veb-sayti shanba kuni prezident Donald Tramp tomonidan eʼlon qilingan xorijiy yordam va AQSH tomonidan moliyalashtirilgan rivojlanish dasturlarining butun dunyo boʻylab muzlatib qoʻyilishi munosabati bilan ish haqi saqlanmagan, ishdan boʻshatilgan va dasturlar yopilgan holda davom etayotgan ommaviy taʼtillar fonida sabablarni tushuntirmasdan ishlashni toʻxtatdi, deb yozadi CNN.
Kongressdagi demokratlar Tramp maʼmuriyatiga tobora ochiqroq qarshi chiqib, Tramp USAIDni mustaqil agentlik sifatida tugatishga va uni Davlat departamentiga integratsiya qilishga intilishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda. Demokratlarning taʼkidlashicha, Tramp Kongress tomonidan moliyalashtiriladigan mustaqil agentlikni tugatish uchun qonuniy vakolatga ega emas va USAID faoliyati milliy xavfsizlik uchun muhim ahamiyatga ega.
Tramp va Kongressdagi respublikachilar xorijiy yordam va rivojlanish dasturlarining katta qismi samarasiz deb hisoblaydi. Ular oʻzlarining fikricha, liberal ijtimoiy kun tartibini ilgari suruvchi dasturlarni ajratib koʻrsatadi.
Maʼmuriyatning USAIDga nisbatan yanada shafqatsiz xatti-harakatlari haqidagi xavotirlar AQSHning gumanitar, taraqqiyot va mudofaa yordami uchun milliardlab dollarlarni moliyalashtirishni toʻxtatish boshlanganidan ikki hafta oʻtib yanada kuchaydi.
AQSH gumanitar yordamning dunyodagi eng yirik donori boʻlib qolmoqda. Xorijiy yordamga federal budjetning 1% dan kamrogʻi sarflanadi, bu boshqa baʼzi mamlakatlarga qaraganda foizda kamroqdir.
Shanba kuni maʼmuriyat vakillari qonun chiqaruvchilar va boshqa tomonlarning Tramp mustaqil agentlik sifatida USAIDni tugatishni rejalashtirishi mumkinligi haqidagi xavotirlariga izoh berishdan bosh tortdi.
Prezident Jon Kennedi SSSRning taʼsiriga qarshi turish uchun Sovuq urush avjiga chiqqan paytda USAIDni tashkil etdi. Kongress 1961-yilda Xorijiy yordam toʻgʻrisidagi qonunni qabul qildi va Kennedi ushbu qonunni, shuningdek, USAIDni mustaqil agentlik sifatida taʼsis etish toʻgʻrisidagi farmonni imzoladi. Bugungi kunda USAID “Bir makon, bir yoʻl” tashqi yordam dasturini muvaffaqiyatli amalga oshirayotgan Xitoyning oʻsib borayotgan taʼsiriga qarshi kurash markazida turibdi.
Juma va shanba kunlari USAID xodimlari agentlik taqdiri haqida chat-guruhlarda muhokama qilib, agentlik bayrogʻi va viveskasi Vashingtondagi shtab-kvartirasida qolish-qolmasligi haqidagi yangiliklarni baham koʻrishdi. Shanba kunining ikkinchi yarmida ular hali ham joyida edi.
Konnektikutlik demokrat senator Kris Myorfi juma kuni X platformada eʼlon qilgan postida prezidentlar Kongress tomonidan moliyalashtiriladigan federal agentliklarni ijroiya qarorlari yordamida yoʻq qila olmasligini aytdi va Tramp “konstitutsiyaviy inqirozni kuchaytirishga” tayyorligini taʼkidladi.
“Oʻzining milliarderlar toʻdasini boyitish uchun soliq toʻlovchilarning pullarini oʻgʻirlamoqchi boʻlgan zolim shunday qiladi”, — dedi Myorfi.
Samaradorlikni oshirish bahonasida federal hukumatni qisqartirish kampaniyasida Trampga maslahatchi boʻlgan milliarder Ilon Mask USAIDni tarqatib yuborishga chaqirgan X platformasidagi maqolalarni qoʻllab-quvvatladi.
“Ijro farmoniga koʻra yashasang, ijro farmoniga koʻra oʻlasan”, — deb yozdi Mask shanba kuni USAID bilan bogʻliq vaziyatga ishora qilib.
Oʻz lavozimidagi birinchi kuni, 20-yanvarda Tramp xorijiy yordamni misli koʻrilmagan 90 kunlik muzlatib qoʻyishni joriy qildi. Bir necha kundan soʻng Davlat departamenti butun dunyo boʻylab deyarli barcha xorijiy yordamni toʻxtatdi, bu esa minglab dasturlarning yopilishiga, ommaviy taʼtillar va ishdan boʻshatishlarga olib keldi.
Oʻshandan beri davlat kotibi Marko Rubio muzlash paytida baʼzi hayotiy muhim favqulodda dasturlar ishini davom ettirish choralarini koʻrdi. Xayriya tashkilotlarining taʼkidlashicha, qaysi dasturlarni amalga oshirishga hali ham ruxsat berilganligi haqidagi chalkashliklar xalqaro gumanitar tashkilotlar ishida falajlikka olib kelmoqda.
Payshanba kuni Rubio bu boradagi ilk ommaviy izohlarida USAID dasturlari milliy manfaatlarga mos kelmaydigan dasturlarni yoʻq qilish maqsadida qayta koʻrib chiqilayotgani haqida gapirdi, ammo u USAIDning agentlik sifatida yoʻq qilinishi ehtimoli haqida gapirmagan.
Rubioning taʼkidlashicha, 90 kunlik qayta koʻrib chiqish davomida AQSH tomonidan moliyalashtiriladigan dasturlarni moliyalashtirishni toʻxtatish insonparvarlik, taraqqiyot va mudofaa yordamini oluvchi mamlakatlar tomonidan “sezilarli darajada koʻproq hamkorlikka” olib keldi.
Respublikachilar va demokratlar koʻp yillardan beri agentlik haqida bahslashib, gumanitar va rivojlantiruvchi yordam hamkor mamlakatlar va iqtisodiyotlarni barqarorlashtirish orqali AQSH xavfsizligini mustahkamlashga yordam beradimi yoki bu pulni behuda sarflashmi, deb muhokama qilishmoqda. Respublikachilar, qoida tariqasida, Davlat departamentining USAID siyosati va moliyalashtirish ustidan nazoratini kuchaytirishni talab qiladilar, demokratlar esa odatda agentlikning avtonomiyasi va vakolatlarini himoya qiladilar.
Ushbu huquqiy kurashning bir koʻrinishi Trampning birinchi davrida ham sodir boʻldi, oʻshanda prezident chet el operatsiyalari uchun budjetni uchdan bir qismga qisqartirishga harakat qildi.
Kongress bu qisqartirishlarni tasdiqlashdan bosh tortganida, Tramp maʼmuriyati xorijiy dasturlar uchun Kongress tomonidan tasdiqlangan moliyalashtirishni cheklash uchun muzlatish va boshqa taktikalardan foydalangan. Keyinchalik Hisob palatasi (General Accounting Office) buni Budjet mablagʻlarini muzlatish ustidan nazorat qilish toʻgʻrisidagi qonun (Impoundment Control Act) deb nomlanuvchi qonunning buzilishi deb topdi.
Federal xaridlar tizimi maʼlumotlariga koʻra, juma kuni USAID qiymati 6 million dollardan ortiq boʻlgan shartnomalarni maʼqulladi.
Ular orasida Deloitte kompaniyasining xodimlarni boshqarish sohasidagi xizmatlari uchun 1,2 million dollar, Xalqaro tillarni oʻrganish markaziga 600 ming dollar va “Turli xorijiy oluvchilar” uchun 100 ming dollardan ortiq toʻlov bor.
Prezident Trampning toʻlovlarni muzlatish toʻgʻrisidagi farmoniga qaramay, USAID 31-yanvargacha bu buyruqni eʼtiborsiz qoldirishda davom etdi.
Yakshanba kuni kechqurun USAIDning tobora koʻproq xodimlari chatlarda bir-birlariga oʻzlarining rasmiy elektron pochtalaridan foydalana olmayotganliklarini xabar qila boshladilar, deb xabar beradi Politicoʻning xabar berishicha, ushbu xabarlarni koʻrgan agentlikning amaldagi va sobiq xodimi. Kirish imkoniyatining yoʻqolishi USAIDning yana koʻplab xodimlari taʼtilga yuborilishidan xavotirni kuchaytirdi.

«USAID — криминальная организация», — Илон Маск
Илон Маск на выходных заявил, что Трамп согласился закрыть USAID. Его заявление сделано на фоне всё более очевидных признаков того, что администрация нового президента собирается интегрировать агентство по развитию помощи в структуру Госдепартамента.
Фото: Иллюстративное / U.S. Embassy in Uzbekistan
Технологический магнат и союзник Трампа Илон Маск заявил в воскресенье, что пришло время Агентству США по международному развитию (USAID) «умереть» — это очередной признак того, что администрация Трампа готовится ликвидировать или серьёзно реорганизовать это 64-летнее агентство.
«USAID — это преступная организация», — написал Маск в воскресенье на платформе X.
Веб-сайт Агентства США по международному развитию (USAID) перестал работать без объяснения причин в субботу на фоне продолжающихся массовых отпусков без сохранения зарплаты, увольнений и закрытия программ в связи с заморозкой зарубежной помощи и программ развития, финансируемых США, по всему миру, объявленной президентом Дональдом Трампом, пишет CNN.
Демократы в Конгрессе всё более открыто противостоят администрации Трампа, выражая обеспокоенность тем, что Трамп может стремиться к ликвидации USAID как независимого агентства и его интеграции в Госдепартамент. Демократы утверждают, что у Трампа нет юридических полномочий ликвидировать финансируемое Конгрессом независимое агентство, и что деятельность USAID имеет важное значение для национальной безопасности.
Трамп и республиканцы в Конгрессе считают, что значительная часть зарубежной помощи и программ развития является неэффективной. Они выделяют программы, которые, по их мнению, продвигают либеральные социальные повестки.
Опасения по поводу ещё более жёстких действий администрации в отношении USAID усилились спустя две недели после начала приостановки финансирования на миллиарды долларов, предназначенных для гуманитарной, развивающей и оборонной помощи США.
США остаются крупнейшим в мире донором гуманитарной помощи. На зарубежную помощь тратится менее 1% федерального бюджета, что в процентном соотношении меньше, чем в некоторых других странах.
В субботу представители администрации отказались комментировать обеспокоенность законодателей и других сторон тем, что Трамп может планировать ликвидацию USAID как независимого агентства.
Президент Джон Ф. Кеннеди создал USAID в разгар Холодной войны, чтобы противодействовать влиянию СССР. Конгресс принял Закон о зарубежной помощи в 1961 году, и Кеннеди подписал этот закон, а также указ, учреждающий USAID как независимое агентство. Сегодня USAID находится в центре противостояния США с растущим влиянием Китая, который успешно реализует собственную программу внешней помощи «Один пояс — один путь».
Сотрудники USAID в пятницу и субботу обсуждали судьбу агентства в чат-группах, делясь обновлениями о том, остаются ли флаг и вывески агентства на месте у штаб-квартиры в Вашингтоне. По состоянию на вторую половину дня субботы они всё ещё были на месте.
В пятничной публикации на платформе X сенатор-демократ от Коннектикута Крис Мёрфи заявил, что президенты не могут ликвидировать федеральные агентства, финансируемые Конгрессом, с помощью исполнительных указов, и отметил, что Трамп готов «усугубить конституционный кризис».
«Так поступает деспот, который хочет украсть деньги налогоплательщиков, чтобы обогатить свою клику миллиардеров», — заявил Мёрфи.
Миллиардер Илон Маск, консультирующий Трампа в кампании по сокращению федерального правительства под предлогом повышения эффективности, поддержал публикации на своей платформе X с призывами к роспуску USAID.
«Живёшь по исполнительному указу — умираешь по исполнительному указу», — написал Маск в субботу, ссылаясь на ситуацию с USAID.
В свой первый день на посту, 20 января, Трамп ввёл беспрецедентную 90-дневную заморозку зарубежной помощи. Спустя несколько дней Госдепартамент приостановил почти всю зарубежную помощь по всему миру, что привело к закрытию тысяч программ и массовым отпускам и увольнениям.
Госсекретарь Марко Рубио с тех пор предпринял шаги для продолжения работы некоторых строго жизненно важных экстренных программ во время заморозки. Благотворительные организации отмечают, что неразбериха вокруг того, какие программы всё ещё разрешено реализовывать, способствует параличу в работе международных гуманитарных организаций.
В четверг, в своих первых публичных комментариях по этому поводу, Рубио заявил, что программы USAID пересматриваются с целью ликвидации тех, которые не соответствуют национальным интересам, но он не упомянул о возможной ликвидации USAID как агентства.
Рубио отметил, что приостановка финансирования программ, финансируемых США, в ходе 90-дневного пересмотра привела к «значительно большему сотрудничеству» со стороны стран-получателей гуманитарной, развивающей и оборонной помощи.
Республиканцы и демократы уже много лет спорят об агентстве, обсуждая, способствует ли гуманитарная и развивающая помощь укреплению безопасности США за счёт стабилизации партнёрских стран и экономик, или же это пустая трата денег. Республиканцы, как правило, настаивают на увеличении контроля Госдепартамента над политикой и финансированием USAID, в то время как демократы обычно отстаивают автономию и полномочия агентства.
Версия этой правовой борьбы разыгрывалась и в первый срок Трампа, когда президент пытался сократить бюджет на зарубежные операции на треть.
Когда Конгресс отказался утвердить эти сокращения, администрация Трампа использовала заморозки и другие тактики для ограничения финансирования, уже утверждённого Конгрессом для зарубежных программ. Позднее Счётная палата (General Accounting Office) признала это нарушением закона, известного как Закон о контроле за замораживанием бюджетных ассигнований (Impoundment Control Act).
Согласно данным Федеральной системы закупок, в пятницу USAID одобрило контракты на сумму более $6 миллионов.
В их числе — платёж в размере $1,2 миллиона компании Deloitte за услуги в области управления персоналом, $600 тысяч Международному центру изучения языков и более $100 тысяч для «Различных зарубежных получателей».
Несмотря на указ президента Трампа о заморозке платежей, USAID продолжало игнорировать этот приказ вплоть до 31 числа.
Поздно в воскресенье, всё большее число сотрудников USAID начали сообщать друг другу в чатах, что они потеряли доступ к своим официальным электронным почтам, согласно информации текущего и бывшего сотрудника агентства, которые видели эти сообщения, передает Politico. Потеря доступа усилила опасения, что ещё больше сотрудников USAID будет отправлено в отпуск.