Oʻzbekistonda Coinpay va Binance qoʻshma platformasi ishga tushirildi
Oʻzbekistonda kriptoaktivlar sohasida xizmat koʻrsatuvchi Coinpay va Binance qoʻshma platformasi ish boshladi. Loyiha ILMA koʻmagida yaratilgan va mamlakat qonunchiligiga mos keladi. Yangi xizmat milliy toʻlov tizimlari orqali kriptoaktivlar bilan operatsiyalarni amalga oshirish va Binance xizmatlaridan foydalanish imkonini beradi.
Foto: Яндекс Кью
Oʻzbekistonda kriptoaktivlar sohasida xizmat koʻrsatuvchi Coinpay va Binance qoʻshma platformasi ish boshladi. Bu haqda Coinpay kriptobirjasining matbuot xizmati xabar berdi.
Loyiha Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA) koʻmagida amalga oshirildi va respublika qonunchiligiga toʻliq mos keladi. ILMA 2025-yil yanvar oyida kripto-birjalar oʻrtasidagi hamkorlik rejalarini eʼlon qildi. Yangi xizmat Oʻzbekistonda birinchi boʻlib mamlakat huquqiy tizimiga rasman integratsiya qilingan.
Platforma foydalanuvchilarga bank kartalari va mahalliy toʻlov tizimlari orqali milliy valyutadagi mablagʻlarni toʻldirish va yechib olish, shuningdek, Binance xizmatlaridan foydalanish imkonini beradi. Coinpay kriptovalyuta operatsiyalari faqat kompaniya veb-saytida rasmiy havola orqali amalga oshirilishi kerakligi, tashqi P2P platformalari yoki boshqa xizmatlardan foydalanish esa qonunchilikni buzishi va yuridik javobgarlikka sabab boʻlishi mumkinligi haqida ogohlantirgan.
Kompaniya, shuningdek, kriptoaktivlar bilan ishlashda ularning oʻzgaruvchanligi tufayli yuqori xatarlar borligini eslatib oʻtdi. Foydalanuvchilarga operatsiyalarni boshlashdan oldin bozor xususiyatlarini sinchiklab oʻrganish tavsiya etiladi.
Binance va boshqa xalqaro kriptobirjalarning saytlari Oʻzbekistonda 2022-yil avgust oyida bloklangan edi. Keyinchalik Binance mahalliy bozorda ishlash uchun bosh menejer lavozimini ochdi. Biroq, 2023-yilda ILMA p2p-bitimlarni nazorat qilishning murakkabligi sababli qonuniylashtirishdan bosh tortdi.
2024-yil boshida agentlik Binanceʼga litsenziyasiz xizmatlar koʻrsatganligi va respublikada serverlari yoʻqligi uchun 102 million soʻm jarima solgan. Sud jarayoni ikki yarim oy davom etdi va ILMA foydasiga hal qiluv qarori bilan yakunlandi. Binance davlat budjetiga jarima toʻlab, sud talablarini bajardi.

В Узбекистане запущена совместная платформа Coinpay и Binance
В Узбекистане начала работу совместная платформа Coinpay и Binance, предоставляющая услуги в сфере криптоактивов. Проект создан при поддержке НАПП и соответствует законодательству страны. Новый сервис позволяет проводить операции с криптоактивами через национальные платежные системы и предоставляет доступ к услугам Binance.
Фото: «Яндекс Кью»
В Узбекистане начала работу совместная платформа Coinpay и Binance, предоставляющая услуги в сфере криптоактивов. Об этом сообщила пресс-служба криптобиржи Coinpay.
Проект был реализован при поддержке Национального агентства перспективных проектов (НАПП) и полностью соответствует законодательству республики. НАПП объявило о планах сотрудничества между криптобиржами в январе 2025 года. Новый сервис стал первым в Узбекистане, официально интегрированным в правовую систему страны.
Платформа позволяет пользователям пополнять и выводить средства в национальной валюте через банковские карты и локальные платежные системы, а также предоставляет доступ к услугам Binance. Coinpay предупредила, что операции с криптовалютой должны проводиться только через официальную ссылку на сайте компании, а использование сторонних P2P-платформ или других сервисов нарушает законодательство и может повлечь юридическую ответственность.
Компания также напомнила о высоких рисках работы с криптоактивами из-за их волатильности. Пользователям рекомендуется тщательно изучить особенности рынка перед началом операций.
Сайты Binance и других международных криптобирж были заблокированы в Узбекистане в августе 2022 года. Позднее Binance открыла вакансию генерального менеджера для работы на местном рынке. Однако в 2023 году НАПП отказалось легализовать р2р-сделки из-за сложности их контроля.
В начале 2024 года агентство оштрафовало Binance на 102 млн сумов за оказание услуг без лицензии и отсутствие серверов в республике. Судебное разбирательство длилось два с половиной месяца и завершилось решением в пользу НАПП. Binance выполнила требования суда, уплатив штраф в государственный бюджет.